2019-08-23 782 Peržiūros

Muziejus – vieta, skirta pamaitinti niekad nemiegantį naujų potyrių ir žinių troškimą. Įdomu, jog muziejai yra kone labiausiai lankoma kultūros įstaiga Lietuvoje. Bet ar žinote, kiek Klaipėdos mieste yra muziejų? „Kalba Klaipėda“ jų rado net aštuonis. Bet ar visus juos esate aplankę, ar bent apie visus žinote?

Klaipėdos pilies muziejus

Pilies g. 4, Klaipėda

Autentiškoje XVI–XVIII a. poternoje eksponuojami piliavietėje ir senamiestyje rasti archeologiniai radiniai, dokumentai, maketai, rekonstruoti XVII a. kostiumai.
Viduramžių pilį ir miestą liudija XIII–XV a. archeologiniai radiniai iš piliavietės: ginklai, buities bei laisvalaikio praleidimo reikmenys, vėlyvosios gotikos kokliai. Eksponuojamos labai svarbių miesto istorijos dokumentų kopijos (originalai saugomi Valstybiniame slaptajame Prūsijos kultūros paveldo archyve Berlyne).
Viduramžių Klaipėda buvo mažas miestelis. Reformacija, Renesanso idėjos davė didelį impulsą miesto raidai. Renesansinės Klaipėdos simbolis – pilyje rastas XVI a. vidurio kilmingo žmogaus auksinis žiedas su brangakmeniu. Miestiečių gyvenimo atmosferą, madas atspindi žaliai glazūruoti kokliai, apavo liekanos, buities reikmenys, amatininkų darbo įrankiai, monetos, importuoti daiktai.
Vienas įdomiausių eksponatų – XVII a. antrosios pusės Klaipėdos pilies ir miesto maketas, sukurtas išanalizavus archeologinius, istorinius, kartografinius, ikonografinius šaltinius.
Pilies muziejuje įrengtas kompiuterinis terminalas leidžia lankytojams savarankiškai gauti informacijos Klaipėdos istorijos klausimais.

Kalvystės muziejus

Šaltkalvių g. 2A, Klaipėda

Kalvystės muziejus atidarytas 1992 m. šaltkalvio Fr. Grimo kalvės vietoje. Pirmajame aukšte daugiausia vietos skirta medžiagai apie žymaus Klaipėdos meistro G. Kackės kalvę. Eksponuojama autentiška kalvės iškaba, ištisa vitrina paties G. Kackės rankomis pagamintų medinių formų raidėms ir skaičiams lieti, kalvio antspaudas. Čia atkurtas G. Kackės kalvės interjeras. Ekspozicijoje taip pat matome G. Kackės ir kitose Klaipėdos kalvėse pagamintus dujinius žibintus, žemės ūkio padargus, darbo įrankius, kalvės durų vyrius.
Antrajame muziejaus aukšte eksponuojami Klaipėdos krašto kapinių kryžiai, tvorelės, varteliai, Didžiosios Lietuvos kryžiai-saulutės, architektūrinės Klaipėdos senamiesčio namų detalės, žvejybos įrankiai, namų apyvokos daiktai. Ši ekspozicija atspindi dviejų kultūrų – Didžiosios ir Mažosios Lietuvos – pėdsakus. Pagal eksponatų išdėstymą salėje išryškėja dviejų kultūrų skirtumai.
Pirmajame aukšte yra 7 eksponatai iš Karaliaučiaus miesto katedros: durų fragmentai, kalti ąžuolo lapai, tujų šakos, kaltinis vėžys. Kalvės-muziejaus kiemelyje eksponuojami ypač meniški XIX a. pab.–XX a. pr. Klaipėdos kapinių kryžiai ir tvorelės.

Lietuvos Jūrų muziejus

Smiltynės g. 2, Klaipėda

Lietuvos jūrų muziejuje gyvena Baltijos pilkieji, Rytų Atlanto paprastieji ruoniai, Šiaurės jūrų liūtai, pingvinai. Ruoniai – sėkmingai veisiami. Baltijos pilkieji ruoniai – reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 tūkst. metų.
Susipažinti su Jūros gamta, pamatyti jūrinių paukščių, moliuskų kriauklių kolekcijas, ekspoziciją apie plėšrius ir pavojingus jūrų žinduolius, gyvybės vystymąsi jūroje rekonstruotame Lietuvos jūrų muziejaus akvariume. Gyvosios ir negyvosios gamtos suliejimas į vientisą ekspozicinę visumą, šiuolaikinės ekspozicijų rengimo technologijos, kuriant povandeninę koralinio rifo iliuziją – tai tik keletas naujovių, kurias lankytojai pamatys atvykę į Jūrų muziejų.

Muziejus 39/45

Priešpilio g. 2, Klaipėda

2018 m. sausio mėn. buvo atidarytas Mažosios Lietuvos istorijos muziejui priklausantis Muziejus 39/45. Jis įsikūręs po pylimu, buvusios Klaipėdos pilies rytinės kurtinos vietoje, kur karo metais vokiečiai įrengė sprogmenų sandėlį. Šis muziejus pristato Klaipėdos miestui ir kraštui labai svarbų ir skaudų istorijos etapą – Antrąjį pasaulinį karą.
Muziejaus salėje „Klaipėda karo išvakarėse“ galima pirmą kartą Lietuvoje pamatyti ir paskaityti tai liudijančius dokumentus, taip pat peržiūrėti tų laikų nuotraukas bei kino kronikos vaizdus. Šioje salėje atskleidžiami persekiojamų lietuvių, žydų, prancūzų karo belaisvių likimai, supažindinama su fortifikacinėmis sistemomis.
Salėje „Klaipėdos šturmas“ pristatoma itin tragiška Klaipėdos miesto ir jos gyventojų istorija. 1944 m. spalio mėnesį apsupta Klaipėda buvo intensyviai bombarduojama, apšaudoma. Visa tai „gyvai“ demonstruojama virtualioje projekcijoje. Po 115 dienų trukusios miesto apsiausties 1945 m. sausio 28 d. į Klaipėdą įžengus Raudonajai armijai viskas aplinkui degė, sproginėjo minos. Mieste neliko apie 60% pastatų ir beveik visų gyventojų. Šioje ekspozicijoje esančioje vitrinoje galima pamatyti, kokie, būtent, ginklai buvo naudojami Antrojo pasaulinio karo metu.
Salėje „Klaipėda po karo“ veikia instaliacija, dedikuota sugriautoms miesto bažnyčioms atminti, o fotopasakojimas atskleidžia kaip atrodė Klaipėda pirmomis dienomis po karo ir kaip ji keitėsi. Ypač vaizdžiai tai matoma viename iš kompiuterinių terminalų, kuriame interaktyviai galima palyginti 1942 m. ir pokario Klaipėdos netektis. Šalia taip pat demonstruojami sovietinės kino kronikos kadrai.
Muziejaus ekspoziciją užbaigia „Atminties“ salė. Čia pastatytas simbolinis net 6 metrų ilgio vežimas su stiklo dangčiu, po juo – daugybė paprastų buitinių daiktų, kadaise priklausiusių tiek vokiečių kariams, tiek klaipėdiečiams civiliams. Stiklas užpiltas smėlio sluoksniu, todėl norint išvysti eksponatus teks pirštais pravalyti smiltis. Tuomet kažką galbūt nustebins prieš akis pasirodęs buvusio Lietuvos užsienio reikalų ministro Juozo Urbšio aliuminis puodelis arba vaikiška lėlė, lydėjusi mergaitę į tremtį Sibire, o po 1953 m. kartu su jos savininke sugrįžusi į Lietuvą. Greta šio simbolinio vežimo esančiame ekrane galima susipažinti su kraupia Antrojo pasaulinio karo statistika.

Gintaro muziejus „Amber Queen“

Turgaus g. 3, Klaipėda

„Amber Queen“ muziejuje jūsų laukia susitikimas su nepakartojamais šiuolaikiniais ir senoviniais gintaro kūriniais. Plati ekspozicija supažindins lankytojus su įspūdingiausiomis kolekcijomis. Senovinės pypkės, antikvariniai gintaro dirbiniai, gražiausi gintaro gabalai iš įvairių pasaulių šalių, unikalūs inkliuzai – tam, kad pamatytumėte visą tą neapsakomą grožį.

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato muziejus

Kauno g. 6, Klaipėda

Muziejaus tikslas – kad žmonės ne tik sužinotų Klaipėdos apskrities policijos kaip Lietuvos policijos dalies istoriją, bet ir pajustų ją, „prisiliestų“, norintieji – akimirkai taptų policininkais. Muziejus yra gyvas, jame galima matuotis pareigūnų uniformą, fotografuotis, tapti paslaptingu sekliu ar senųjų Klaipėdos krašto kelių „autoinspektoriumi“.
Prie muziejus įkūrimo prisidėjo visi Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato padaliniai. Nors dalis eksponuojamų daiktų šiandien kelia šypseną, pareigūnai sunešė lankytojų akims tai, ką išsaugojo, su kuo dirbo, kas buvo kasdienės tarnybos priemonės. Visi eksponatai demonstruoja policijos raidą, rodo kaip nuo Nepriklausomybės metų policija modernėjo ir tobulėjo.
Bendruomenės, moksleiviai, svečiai noriai lankosi Klaipėdos apskrities vyriausiajame policijos komisariate. Dabar jame visų laukia ir policijos muziejaus ekspozicija.

Laikrodžių muziejus

Liepų g. 12, Klaipėda

Vienintelis Rytų Europoje Laikrodžių muziejus yra įsikūręs Lietuvos uostamiestyje Klaipėdoje, pačiame miesto centre, XIX amžiaus viloje. Į klausimą, kas yra laikas, žmogus siekė atsakyti visais amžiais. Pažinti laiką, išmokti jį skaičiuoti ir valdyti nuo seno bandė išsivysčiusios civilizacijos. Aplankę muziejaus ekspoziciją įsitikinsite, kad skaičiuoti laiką ne taip jau ir paprasta, kad įvairios tautos jį suprato skirtingai, ir sužinosite, kad vieninga laiko skaičiavimo sistema atsirado tik XIX amžiuje. Vos pravėrus muziejaus duris pasigirsta nepaliaujamas laikrodžių rodyklių tiksėjimas, primenantis mums, koks neįkainojamas yra bėgantis laikas.
Susipažinkite ne tik su saulės, vandens, ugnies, smėlio, mechaninių laikrodžių istorija, bet ir pakeliaukite po skirtingas meno epochas. Antrajame muziejaus aukšte įrengtoje ekspozicijoje yra eksponuojami renesanso, baroko, rokoko, klasicizmo, eklektikos stiliaus laikrodžiai. Jūs turėsite galimybę išvysti daugiau negu 400 originalių bei retų laikrodžių, pamatyti, kaip atrodė laikrodininko dirbtuvė renesanso epochoje, pasivaikščioti po unikalų Saulės laikrodžių parką.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejus

Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda

Muziejus įsikūręs trijuose sklypuose Didžiojo Vandens gatvėje, palei buvusią Dangės senvagę, kuria upė tekėjo iki XVII a. vidurio. Į pietus nuo senosios Dangės vagos XVI a. pirmojoje pusėje atsiranda pastatų ir 1540 m. čia gyvena 16 žvejų šeimų. Vėliau šiame rajone, kuris priklausė piliai, pradėta apgyvendinti pilies karius bei pilį aptarnaujantį personalą, prie Dangės kūrėsi odininkai. Dėl to priemiestis pradėtas vadinti Odų gatvele. 1589 m. jame gyveno 46 šeimos. XVII a. pirmojoje pusėje miestas apjuostas bastioninių gynybinių įtvirtinimų sistema, kartu su senamiesčiu įtrauktas ir Odų gatvelės priemiestis. XVII a. viduryje senamiesčio teritorija buvo visai užstatyta. Todėl 1667 m. pradedama užpilti senoji Dangės vaga, priemiestyje telkšoję vandens telkiniai. Užpylus senvagę, išplanuota Didžioji Vandens gatvė bei sklypai šalia jos. Priemiestis tapo neatskiriama miesto dalimi, 1692 m. jam buvo suteiktas Frydricho priemiesčio vardas. 1722 m. priemiestis prijungtas prie miesto. Didžiojoje Vandens gatvėje XVIII–XIX a. kūrėsi karčemos, kepyklos, alaus daryklos, parduotuvės, įvairios dirbtuvės – ji buvo viena judriausių ir tapybiškiausių buvusio priemiesčio gatvelių.
Muziejuje veikiančios ekspozicijos: Krašto priešistorė, Vokiečių ordino užkariavimai, Mažoji Lietuva ir Prūsija senuosiuose žemėlapiuose, Pinigai, Klaipėdos kraštas XX a. pirmoje pusėje, Tradicinė kultūra.