2018-03-22 801 Peržiūros

Pastaruoju metu karštas diskusijas sukėlė klausimas, kas turėtų stovėti buvusios Šv. Jokūbo ligoninės vietoje. Prie pat jos įsikūrusi Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia, šalia yra ir Lukiškių aikštė. Paviešinus vieno projekto vizualizacijas kilo pasipiktinimo banga. Prieš tokį pasiūlymą piketavę vilniečiai klausia: „Ar tikrai Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčią „kišime į stiklainį“?

Buvusios Šv. Jokūbo ligoninės vietoje pasiūlyta statyti viešbutį ir biurų pastatą. Socialiniuose tinkluose akimirksniu pasklido šio projekto vizualizacija: bažnyčia atrodo tarsi „įrėminta“ stikle, plane vyrauja stikliniai pastatai. Vilniečiai negailėjo kritikos šiai idėjai, aktyviai reiškė savo nuomonę socialiniame tinkle „Facebook“.

Vilniečiai nesupranta šios idėjos

Matydami, koks svarbus šis klausimas vilniečiams, nusprendėme pakalbinti praeivius ir pasiteirauti jų: ar pritaria viešbučio statyboms prie pat bažnyčios, jei ne – ką reikėtų statyti šioje vietoje.

„Baisus projektas. Kiti siūlyti irgi negeresni, – kritikos negailėjo vilnietis Simonas, –  Čia klausimas ne apie statymą ar nestatymą, o apie tai, ką stato. Aš už statymą, bet turi būti suprojektuota taip, kad organiškai įsikomponuotų į aplinką, kad neužgožtų bažnyčios.“

Tokiam projektui nepritarė ir vilnietė Danutė: „Negalima statyti prie bažnyčių viešbučių. Aš – prieš. Bažnyčia yra šventa vieta ir mūsų Lukiškių aikštė yra šventa, todėl čia viešbučių neturėtų būti. Juk jie būna aukšti, todėl užstos pačią bažnyčią. Padarykit geriau globos namus ar senelių namus, bet tik nestatykit viešbučių.“

Siūlymų, kas galėtų būti Šv. Jokūbo ligoninės vietoje būta įvairių: nuo globos namų iki parko. „Neįsivaizduoju dabar, kas čia galėtų būti. Gal gyvenamieji namai? Viešbutis gal nelabai tiktų prie bažnyčios, bet, iš kitos pusės, būtų gerai, nes pritrauktų turistus“, – svarstė studentė Živilė.

Siūlytas ne vienas projektas

Apie tai, kas turėtų atsirasti buvusios Šv. Jokūbo ligoninės vietoje galvojo ne vienas architektas. Pateikti projektai apima ne tik ligoninės ir bažnyčios sklypą, bet ir siekia Baltąjį tiltą. Štai architektas Audrius Amrasas turėjo savo viziją, kas čia turėtų būti. Jis siūlė Baltąjį tiltą pritaikyti tik transportui, o šalia statyti atskirą, kabantį pėsčiųjų tiltą. Vis dėlto, daugiausia diskusijų sukėlė Lietuvos architektų studijos „Archinova“ projektas. Šio projekto atstovai planuoja įrengti viešbutį su konferencijų centru ir biurus, rekonstruojant buvusios ligoninės pastatą. Teigiama, kad čia įsikurtų  tarptautinio tinklo valdomas viešbutis, o jo įgyvendinimas kainuotų apie 45 milijonų eurų.

Šis projektas tapo karštų vilniečių diskusijų objektu.

Buvusi ligoninė virto statybų aikštele

Prie Lukiškių aikštės įkurta Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia matyti iš visų pusių. Ji jau nuo seno yra neatsiejama Vilniaus senamiesčio panoramos dalis. Bažnyčia Lukiškių priemiestyje iškilo XVII amžiuje. Broliai dominikonai įkūrė bažnyčią, vienuolyną ir Šv. Jokūbo ligoninę. Įdomu tai, kad čia buvo pirma pasaulietinė ligoninė Vilniuje. Šis pastatas išlaikė didžiausius istorijos išbandymus: nuo ligoninės iki Greitosios pagalbos stoties. Pirmojo pasaulinio karo metu dalis patalpų buvo naudojama karo belaisvių stovykla. Lenkijai aneksavus Vilniaus kraštą – įkurtas Stepono Batoro Universiteto klinikos neurologijos skyrius. Po karo  čia įkurta Vilniaus miesto Greitosios pagalbos stotis. Dabar ši teritorija virto statybų aikštele, kurios ateitis dar neaiški.

Kas turėtų būti Šv. Jokubo ligoninės vietoje? Pasidalinkite savo nuomone ir įžvalgomis.