2023-04-04 1521 Peržiūros
Nuotr. Statybų ir architektūros naujienų pulsas

Dažnas vyresnio amžiaus vilnietis su nostalgija žvelgia į teritoriją, kurioje prieš tris dešimtmečius dūzgė legendinis alaus baras „Tauro ragas“. Iliuzijų, kad baras gali būti išsaugotas, neliko – pastatas nugriautas, o jo vietoje viena statybų bendrovė planuoja naujus projektus. O jums ar teko lankytis kultiniame bare?

Susitikti prie karvės

1974-1994 metais veikęs „Tauro rago“ alaus baras-restoranas garsėjo ne tik ilgiausiomis eilėmis, kurios pradėdavo formuotis jau 16 valandą. Apie šalia V. Kudirkos ir J. Jasinskio gatvių sankryžos veikusį barą sklido daugybė legendų.

Viena jų – esą alus į barą teka tiesiai iš šalia esančios „Tauro“ alaus gamyklos. Pasakojama, kad baro projektavimo metu iš tiesų buvo svarstoma tiesti vamzdžius alui iš gamyklos, tačiau idėjos vėliau atsisakyta.

Dar „prie ruso“ buvo juokaujama, Leninas ranka iš Lukiškių aikštės rodė būtent į šį pastatą.

„Susitikti prie karvės“ tarp alaus mėgėjų reiškė, kad ketinama rinktis „Tauro rage“. Karve buvo pravardžiuojama šalia baro 1975 metais iškilusi metalo lakštų skulptūra „Tauras“.

Brutalizmo statinys

Iki šiol aidinčiomis legendomis apipintas „Tauro ragas“ – brutalizmo ir socmodernizmo architektūros statinys. Jį prieškariu veikusios vežikų smuklės vietoje 1967–1968 m. suprojektavo architektai Algimantas Mačiulis ir Eugenijus Algimantas Gūzas.

Pirmajame baro aukšte veikė restoranas, talpinantis 140 svečių, 90 vietų atviroji terasa. Rūsyje ūžė didžioji salė – 180 ir 40 vietų banketų salė su atskiru įėjimu. Rūsyje taip pat įrengta orkestro estrada koncertams, kur dažnai grodavo kaimo kapela.

Prie tuo metu populiaraus brutalizmo stiliaus derėjo architektų suprojektuoti originalūs baldai ir įranga. Vestibiulio grindys buvo dekoruotos mozaika.

Duris užvėrė 1994-aisiais

Duris užvėręs 1994 metais, „Tauro ragas“ liko ilgam merdėti be naujo šeimininko. Teigiama, kad pastatas neišsaugotas, nes nebuvo pripažintas architektūriniu paminklu, neįtrauktas į saugomų objektų kategoriją.

Tiesa, po restorano uždarymo jo patalpose dar kurį laiką buvo organizuojamos neformalaus judėjimo diskotekos, o jaunieji vilniečiai šią vietą geriau žinojo pavadinimu PJ. Maždaug kelis metus kiekvieną penktadienį ir šeštadienį restorano rūsyje, skambant alternatyviai muzikai, rinkdavosi ryškiais drabužiais ir spalvingomis šukuosenomis pasipuošęs jaunimas.

2019 m. pabaigoje Vilniaus miesto savivaldybė bendrovei „Aurochs investments“ išdavė leidimą statyti viešbučio ir biurų komplekso projektą. Šis projektas nebuvo pradėtas įgyvendinti.

2022-ųjų vasarą su NT plėtros bendrove „Eika“ susijusi įmonė „Kalno projektas“ įsigijo 100 proc. projektą įšaldžiusios įmonės „Aurochs investments“ akcijų.