2022-06-23 6419 Peržiūros

Vasarą žmonės dažniausiai atostogauja, o bitės atvirkščiai – joms pats darbymetis. Šiandieną kalbiname „Brolių medaus“ bitininką Vilių Jackevičių, kuris pateikia ir įdomių faktų apie bites, ir kokį gi medų labiausiai mėgsta lietuvaičiai bei kiek už kilogramą medaus mokėsime šiais metais.

Kiek metų verčiatės bitininkyste?

Pirmosios bitės pas mus su broliu atsirado, kai mums buvo dar 17 metų, t. y. prieš 11 metų. Juokaujame, kad pirmos pažintys su bitėmis buvo tada, kai nei vairuotojo teisių neturėjome, nei vidurinę buvome baigę. Po truputį auginome verslą ir pirmus metus pradėjome nuo 3 avilinių, vėliau turėjome jau 7, dar vėliau 21, o dabar jau 250 turime.

Paskui pradėjome studijuoti automobilių mechaniką ir po studijų pradėjome tuos tikruosius darbus, o iš bitininkystės verslo užsidirbame jau 5 metus. Nors dirbome ir automechanikais, tačiau su bitėmis darbas yra kvepiantis ir nėra tokios monotonijos, nes kiekvieni metai yra skirtingi, kiekvienas pavasaris yra kitoks, tai būtent dėl šios priežasties bitės mus su broliu ir suviliojo.

Esam vieninteliai lietuviai, kurie savo bites motinėles vežame medaus mėnesio į Vokietijos kalnus. Pasiimame 100 aviliukų ir juos 2 savaites paliekame kalnuose. Žinoma, kai kurios karalienės ir pasilieka kalnuose, žūva arba koks paukštis sulesa, tačiau apie 85 proc. bičių sugrįžta.

Kaip atskirti tikrą medų nuo dirbtinio?

Yra daugybė įvairių mitų ir bandymų, bet atskirti yra pakankamai sudėtinga. Aš visuomet rekomenduoju medų pirkti iš to paties bitininko, kad medus būtinai būtų stikliniame indelyje ir pažymėtas etikete. Jeigu produktas yra geras, žmogus nebijos užklijuoti savo vardo ant stiklainio.

Kai medus sustingsta, ant jo užsideda gliukozė, toks baltas šerkšnas, tai būtent šis rodiklis pažymi, kad medus yra geras, bet gliukozė išsiskiria tik sukietėjusiame meduje.

Kokį medų dažniausiai renkasi lietuvaičiai?

Labiausiai žmonėms patinka vasarinis liepų medus, nes pačios liepos auga jau nuo senų laikų ir žmonės prie jo pripratę. Žinoma dabar ateina banga, kurie nori grikių medaus, nors prieš 5 metus jo niekas visai nenorėjo, nes jis yra aitraus skonio, labai tamsus. Apskritai yra taip, kad kuo medus yra tamsesnis, tuo jis turi daugiau mineralų, tad kuo tamsesnis – tuo vertingesnis. Tamsus medus dar būna miško arba kitaip vadinamas lipčiaus, nors jis ir yra kiek šviesesnis nei grikių.

Apskritai pasakyti, kad būtent tas medus yra 100 proc. grikių ar 100 proc. liepų beveik neįmanoma, nes bitės nuskrenda ir prie kitų augalų, tad mes ant savo produktų ir rašome „Pavasario žiedų medus“, „Vasaros žiedų medus“ ir pan.

Kiek medaus bitės suneša per vienerius metus?

Viena bitė per visą savo gyvenimą atneša 1/10 arbatinio šaukštelio medaus ir pusę to medaus ji pati sunaudoja savo reikmėms. Bitė vasarą gyvena tik 5 savaites, maždaug 30 – 40 dienų. Kuo daugiau dirba tuo greičiau numiršta. Ir aš kai pamatau, kad žmonės avilius kelia ant stogų mieste, ant penkiaaukščių pastatų, tai visa tai kokioms 5 dienoms bitei sutrumpina gyvenimą. Bitei kiekvieną kartą reikia užkilti į penkiaaukštį pastatą, tai jos sparneliai, veikiami vėjų, labai greitai dyla. Juk ji skrenda nektaro iki 3 kilometrų, dar jai reikia grįžti 3 kilometrus ir jei dar reikia užkilti į daugiabutį, tai visa tai tampa pakankamai sudėtinga.

O vienas bičių avilys atneša apie 70-80 kilogramų medaus, kuriame vasaros metu darbuojasi net apie 80 tūkst. bičių.

Gal pandemijos laikotarpiu žmonės pradėjo labiau vertinti ne tik medų, bet ir kitus bičių produktus?

Žinoma. Kai buvo primoji pandemijos banga ir prieš šv. Kūčias per žinias parodė reportažą, kad tie, kurių imunitetas stiprus, tie atsilaiko nuo koronaviruso, tai užsakymų skaičius buvo nežmoniškai didelis ir pardavimai augo kartais. Žmonės puolė savo imunitetą stiprinti medumi, žiedadulkėmis, bičių pieneliu ir duonele. Taip pat pirko ir medų su skoniais, o mes kaip tik ir galėjo pasiūlyti su šaltalankiais, spanguolėmis.

Kokios medaus kainos už kilogramą svyruoja pastaruoju metu ir kokia kilogramo kaina šiais metais?

Praėjusiais metais medaus kainos buvo pakankamai žemos, nes medaus buvo itin daug, o šiais metais medaus kilogramas bus apie 8-10 Eur.

Apie 20 proc. pabrangę stiklainiai, etiketės, 50 proc. pabrangę aviliai, dar brangstantys degalai, kurie tikrai padidins ir medaus kainas. Šios vasaros pradžia taip pat nėra dėkinga, nes daug lijo, tad panašu, kad ir derlius bus kiek kuklesnis.

Ką patartumėte tiems, kurie vis dar abejoja medaus ir jo produktų gerosiomis savybėmis bei nedrįsta jų išbandyti?

Medaus mylėtojai atsiranda tuomet, kai jie atvažiuoja pas mus, kai jie pamato, iš kur tas medus atsiranda, kiek įdedama darbo. Būna šeimų, kurių vaikai nemėgsta medaus, bet kai jie atvažiuoja pas mus, dar nebuvo nei vieno vaiko, kuris jo nemėgtų. Jie pamato, kaip viskas vyksta, sužino įdomių faktų, tokių kaip, kad jos turi 5 akis, 2 skrandžius, o kad bičių motinėlė būtų apvaisinta ir pastotų, jei reikia susitikti su 30 bičių patinėlių. Taip pat įdomu ir tai, jog bičių motinėlės keliauja vokuose paštu po visą pasaulį. Bičių pasaulis yra labai įdomus, tad tie, kurie atvažiavę pas mus jas pamato, sužino daug informacijas, tai į jas pradeda žiūrėti visai kitaip.

Medų patariu laikyti virtuvėje ant stalo, tai jis bus tikrai valgomas, o taip pat jį pakeisti saldikliu kavai ar arbatai ir nenaudoti įprasto cukraus.