2022-03-24 4770 Peržiūros

Bene daugiausiai klausimų gyventojams kelianti būsto administravimo sritis – namo remonto darbai ir jų kainos. Daugiabučių administratoriai teigia, kad efektyviausias būdas sumažinti su tuo susijusias gyventojų abejones – visiems remonto darbams skelbti atvirus konkursus. Taip ne tik užkertamas kelias gyventojų klausimams, ar darbų sąmatos apskaičiuojamos skaidriai, bet ir bene penktadaliu sumažinamos sąskaitos už atliktus darbus.

Pavasarį remonto darbų daugėja 

Kasmet „Mano BŪSTO“ administruojamuose daugiabučiuose atliekama daugiau nei 30 000 įvairių remonto darbų. Anot bendrovės Šilutės regiono vadovo Mariaus Šiaulio, dažniausiai daugiabučiuose remonto darbus tenka atlikti dėl įvairių vandentiekio sistemų gedimų, elektros instaliacijos problemų, neretai prireikia taisyti ir gendančias spynas, elektrinius vartus ir užtvarus.

Pasak M. Šiaulio, sezoniškumas darbų apimtims reikšmingos įtakos neturi, tačiau pavasarį, orams šylant, padaugėja pastatų išorės apdailos darbų. „Dalis darbų, kurie nėra skubūs, planuojami šiltesniu metų laiku. Pavyzdžiui, pastatų išorės remonto darbai (fasadų, stogų, balkonų, siūlių remontai) atliekami tik tuomet, kai tai leidžia oro sąlygos. Taip pat ir šildymo sistemų remonto darbai atliekami tada, kai šildymas išjungtas, išskyrus šildymo sistemų avarijas, kurios likviduojamos nedelsiant“, – vardija pašnekovas.

Vieši darbų konkursai leidžia gyventojams sutaupyti

Skaičiuojama, kad pernai „Mano BŪSTO“ administruojamuose daugiabučiuose atlikta per 32 000 įvairių remonto darbų, visi jie perkami konkursų ir apklausų būdu. Anot daugiabučius administruojančios įmonės atstovų, perkant remonto darbus iš nepriklausomų rangovų, gyventojai sutaupo ir užtikrinama darbų kokybė. „Didelės vertės pirkimams skelbiami konkursai, mažesnės apimties darbams skelbiamos apklausos sistemoje „PortalPRO“, kurioje šiuo metu užsiregistravę per 700 įvairaus profilio meistrų ir remonto darbus teikiančių įmonių. Viešus darbų konkursus laimi mažiausią kainą pasiūlę rangovai“, – pasakoja M. Šiaulys.

Pasak įmonės atstovo, didžiausi viešų konkursų remonto darbams privalumai – itin gausi bazė įvairių sričių meistrų, leidžianti užtikrinti greitus ir kokybiškus darbus. Be to, esą, toks būdas gyventojams ir finansiškai naudingesnis. „Dalis paslaugas siūlančių meistrų dirba individualios veiklos pagrindu, nėra PVM mokėtojai, o ši aplinkybė gyventojams leidžia sumažinti darbų sąskaitas penktadaliu (PVM dydis – 21 proc.)“, – sako pašnekovas. „Mano BŪSTO“ duomenimis, PVM netaikomas maždaug 7 iš 10 užsakymų.

Perkant paslaugas iš nepriklausomų rangovų, anot M. Šiaulio, taip pat išvengiama interesų konfliktų. „Ne paslaptis, kad dalis būstą administruojančių įmonių remonto darbus perka iš dukterinių bendrovių, bet toks modelis klientams nėra palankus. Kilus klausimų dėl atliktų darbų kokybės gali būti sunku išlikti objektyviems ir tinkamai atstovauti gyventojų interesus. Be to, gali būti sudėtinga užtikrinti gyventojams palankiausią darbų kainą“, – pastebi „Mano BŪSTO“ atstovas.

Meistrų pasiūlymai vertinami ne vieną kartą

M. Šiaulys atkreipia dėmesį, kad konkursų dalyviai privalo atitikti kvalifikacijos reikalavimus ir veiklą vykdyti oficialiai. „Reikalaujame pateikti reikiamą kvalifikaciją patvirtinančius sertifikatus ir dokumentus, įrodančius, kad veikla bus vykdoma skaidriai – mokant privalomus mokesčius valstybei“, – sako M. Šiaulys. Pašnekovas priduria, kad už darbus su meistrais atsiskaitoma tik tuomet, kai įsitikinama, kad darbai atlikti pilnai ir kokybiškai.

„Mano BŪSTO“ atstovas pasakoja, kad visų pirma, prieš paskelbiant darbų konkursą, inžinieriai nustato reikiamą darbų apimtį: parengia darbų aprašą. „Pagal suformuotą užsakymą rangovas parenkamas pagal žemiausią siūlomą kainą ir tinkamą darbų atlikimo terminą. Siūlomą kainą ir darbų trukmę dar kartą įvertina administruojamo namo klientų atstovas“, – sako M. Šiaulys.

Darbų kainą konkurso dalyviai pasiūlo įvertinę darbų apimtis, reikalavimus. Anot M. Šiaulio, vertindami meistrų pasiūlymus „Mano BŪSTO“ atstovai stebi, ar kainos atitinka vyraujančias rinkoje. „Ilgametę patirtį turintys darbuotojai žino, kiek vidutiniškai kainuoja konkretūs darbai, taigi matant, kad visi pasiūlymai viršija vidutinę analogiškų anksčiau atliktų darbų kainą, skelbiame konkursus iš naujo, užtikrindami, kad gyventojai nebus priversti mokėti nepagrįstai daug“, – teigia  regiono vadovas.

Vis dėlto, pasak M. Šiaulio, gyventojai neturėtų tikėtis, kad remonto darbų kainos sieks žemiausias rinkos ribas. „Natūralu, darbai negali kainuoti  pigiau nei meistrų, kurie paslaugas teikia nelegaliai, nemokėdami mokesčių valstybei, neteikdami jokių garantijų. Kvalifikuoti darbuotojai, investavę laiko ir lėšų mokymams, niekada nepasiūlys žemesnių nei vyraujančių rinkos kainų. Taip pat į darbų sąmatą įtraukiami garantiniai įsipareigojimai: užtikriname, kad pasirodžius darbų brokui, klaidos bus ištaisytos to paties arba kito rangovo“, – sako „Mano BŪSTO“ atstovas. Pašnekovas pažymi, kad meistrų atliktus darbus kaskart pirmiausiai įvertina būsto administratoriaus paskirtas inžinierius. Jam patvirtinus, kad darbai atlikti tinkamai, dar kartą darbus vertina administruojamo namo klientų atstovas.