2023-05-11 1002 Peržiūros

2023 m. gegužės 13 d., šeštadienį, Šiauliuose, kaip ir kituose Lietuvos bei Europos miestuose, vyks tarptautinis projektas „Europos muziejų naktis“. Vėlyvuoju paros metu duris atvers ir į nemokamas veiklas kvies 18 muziejų ir institucijų mieste. Šią naktį organizuojamos veiklos atspindės temą „Muziejai, tvarumas ir gerovė“.

Tarptautinei muziejų dienai paminėti skirtas projektas organizuojamas nuo 2005 m. ir per šiuos metus tapo tradicija, apjungiančia Europos muziejus bei pritraukiančia milijonus lankytojų. Projekto išskirtinumas – galimybė nemokamai apsilankyti muziejuose vakare ir naktį, kai paprastai tuo laiku jie būna uždaryti.

Lietuvoje itin populiarios Muziejų nakties kontekste Šiauliai išsiskiria tuo, kad projekto organizatorius – „Aušros“ muziejus – suvienija mieste veikiančius muziejus bendrai dalyvauti „Europos muziejų naktyje“. Šiais metais renginyje dalyvauja 7 „Aušros“ muziejaus padaliniai ir 11 kitų miesto muziejų bei institucijų. Pirmą kartą prie projekto prisijungė dar du dalyviai – Šiaulių dailės galerija ir Dailininko Gerardo Bagdonavičiaus namas.

Lankytojų muziejuose laukia įvairios veiklos: teminės ekskursijos su gidais, edukacijos vaikams ir suaugusiesiems, interaktyvūs žaidimai, kūrybinės dirbtuvės su muziejininkais, istorinės vaizdo medžiagos transliacijos ir kt. Visuose Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniuose veiks muziejaus įkūrimo 100-mečiui skirta paroda „Šiaulių albumas“, kurioje dėmesys sutelkiamas į besikeičiančių epochų atspindžius miesto kasdienybėje.

Kai kurios veiklos muziejuose atspindės tvarumo temą – edukacijos skatins panaudoti antrines žaliavas, vaizdinė medžiaga pasakos apie aplinkosaugą, vyks mokomieji žaidimai, pavyzdžiui, „Sužvejok teršalus“. Tvarumo tema atsispindės ne tik tiesioginėse veiklose – muziejuose naudojamos priemonės iliustruos ilgalaikį daiktų naudojimą, jų „prikėlimą naujam gyvenimui“. Neatsitiktinai parodos „Šiaulių albumas“ konstrukcijos įrengtos iš kartono ir medžio, kurį, pasibaigus parodos veikimo laikui, numatyta panaudoti Žaliūkių malūnininko sodyboje.

Taip pat, atkreipiant dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai, lankytojai į muziejus kviečiami ateiti pėsčiomis, atvažiuoti dviračiu arba atvykti viešuoju miesto transportu. „Busturas“ ir Šiaulių miesto savivaldybė pasirūpino, kad tai būtų įmanoma. Populiariausių miesto autobusų – 1, 4, 12, 18, 21, 24 – tvarkaraščiai bus pratęsti iki 1 val. Tad muziejus bus galima pasiekti viešuoju trasportu ir po to patogiai grįžti namo. Visuose autobusuose galios įprastos važiavimo bilietų kainos. Daugiau informacijos artėjant renginiui – www.busturas.lt

„Aušros“ muziejus taip pat kvies išbandyti interaktyvų edukacinį maršrutą „Šiaulių TOP vietos ir herojai“, aktualizuojantį esmines Šiaulių dvasią formuojančias miesto vietas ir istorines asmenybes. Savo išmaniuosiuose įrenginiuose atsisiuntus „Actionbound“ programėlę, jiems atsivers pasakojimai apie Šiaulių miesto praeitį. Taip muziejų parodos bus pratęsiamos už jų ribų, susiejant suskaitmenintą muziejinį turinį ir istorinius objektus mieste.

Duris atvers ir į nemokamus vakarinius renginius kvies šie muziejai mieste:

19–24 val. Chaimo Frenkelio vila-muziejus (Vilniaus g. 74)
19–24 val. Fotografijos muziejus (Vilniaus g. 140)
19–24 val. Venclauskių namai-muziejus (Vytauto g. 89)
19–24 val. Šiaulių istorijos muziejus (Aušros al. 47)
19–24 val. Žaliūkių malūninko sodyba-muziejus (Architektų g. 73)
19–24 val. Dviračius muziejus (Vilniaus g. 139)
19–24 val. Radijo ir televizijos muziejus (Vilniaus g. 174)
19–24 val. Baltų kultūros pažinimo centras „Baltų kelias“ (Vilniaus g. 213)
19–24 val. Šiaulių dailės galerija (Vilniaus g. 245)
19–22 val. Vandos Kavaliauskienės Katinų muziejus (Žuvininkų g. 18)
19–22 val. Juliaus Janonio gimnazijos istorijos Jono Krivicko muziejus (Tilžės g. 137)
19–22 val. Šiaulių kino muziejus (Aušros al. 15, Šiauliai)
18–23 val. Vandentvarkos muziejus (Vytauto g. 103)
18–23 val. Militarijos muziejus (P. Višinskio g. 38)
18–22 val. Šiaulių geležinkelių muziejus (Dubijos g. 26)
18–22 val. Dailininko Gerardo Bagdonavičiaus namas (Aušros al. 84)
*17–20 val. Šiaulių tardymo izoliatoriaus muziejus (Trakų g. 10) (laisvų vietų nebėra)
*21–23 val. Valstybinis Šiaulių dramos teatras (Tilžės g. 155) (laisvų vietų nebėra)
*Dalyvių skaičius ribotas. Būtina išankstinė registracija.

Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus
Rėmėja – Šiaulių miesto savivaldybė
Draugai: Busturas, Šiaulių turizmo informacijos centras, Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras.
www.naktismuziejuje.lt
Platesnę informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Komunikacijos ir rinkodaros skyrius tel. +370 41 43 36 80, el. p. [email protected]