2022-09-08 662 Peržiūros
Alfonso Mažūno nuotrauka.

Šiandien Klaipėdoje, 10 val., iškilmingu vėliavos pakėlimu laive-muziejuje M52 „Sūduvis“ prasideda Europos paveldo dienos. Šių metų Europos paveldo dienų tema – tvarus paveldas. Pagrindiniu akcentu Klaipėdoje pasirinktas naujausias įmuziejintas objektas – karo tarnybą baigęs minų medžiotojas M52 „Sūduvis“.

Renginio „Sūduvyje“ metu bus pristatyti visi Klaipėdos regiono Europos paveldo dienų renginių renginiai, atkreipiant visuomenės dėmesį ir pakviečiant pažinti aktualizuojamus kultūros paveldo objektus. Renginio – organizatorius KPD Klaipėdos teritorinis skyrius ir Klaipėdos miesto savivaldybės paveldosaugos skyrius.

Uostamiesčio centre, Danės upėje, liepos pabaigoje įkurdintas laivas-muziejus M52 „Sūduvis“ tapo vasaros hitu. Europos paveldo dienų metu rugsėjo 8, 9, 10, 15, 16, 17 d. bus galima nemokamai lankytis edukaciniuose užsiėmimuose ir ekskursijose, į kurias būtina užsiregistruoti Lietuvos jūrų muziejaus socialinėje „Facebook“ paskyroje arba nuorodoje https://forms.gle/mbc4PGkFiFrMGabD9 .

Edukacijos rengiamos 14 val. ir yra skirtos grupėms, ekskursijos – 16 val., į jas gali registruotis pavieniai asmenys.

Lietuvos jūrų muziejus pristato karo laivą M52 „Sūduvis“, kuris nebuvo sunaikintas, kaip planuota, o prikeltas ir pritaikytas naujam gyvenimui.

Laivas M52 „Sūduvis“ buvo perduotas Lietuvos kariuomenės Karinėms jūrų pajėgoms 1999 m. Jis dovanotas Vokietijos, kurios jūrų pajėgose buvo pakrikštytas M1071 „Koblenz“ vardu ir naudojamas nuo 1958 m.

– Nors laivas pastatytas daugiau nei prieš 60 metų, – sakė Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė, – tačiau yra puikiai išsilaikęs, tiesiog unikalus: jis yra medinis, nepritraukia metalo, tai jį apsaugo nuo minų. Tai gana retas ir ypatingas inžinerinis statinys.

Pasak muziejaus Laivybos istorijos ir rinkinių apskaitos skyriaus vedėjo dr. Edvino Ubio, laive išlikusios autentiškos detalės – žalvarinės rankenos, raudonmedžio detalės, šešių dešimtmečių senumo įranga, interjeras. Istorikas teigia, kad šis laivas yra išskirtinis savo technologijomis, yra medinis, o visos jo detalės iš nemagnetinio metalo, nes laivo paskirtis buvo po Antrojo pasaulinio karo Baltijos jūroje ieškoti paliktų minų, o pastarosios reaguoja į metalus. Šiuo metu panašaus tipo laivai statomi iš plastiko arba anglies pluošto.

Karo laivas M52 „Sūduvis“ nuo pat tarnybos pradžios 1999 metais tapo vienu iš pagrindinių Lietuvos karinių jūrų pajėgų minų paieškos laivų. Laivas tarnavo Priešmininiame laivų divizione ir jame yra likusi visa su šia funkcija susijusi įranga: povandeniniai robotai, imitacinės minos, tralavimo įranga. Karo laivas M52 „Sūduvis“ nuo 2004 metų tapo nuolatiniu NATO pratybų dalyviu. Jis taip pat patruliavo Lietuvos teritoriniuose jūros vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje, vykdė laivų-pažeidėjų sulaikymo, konvojavimo, paieškos, gelbėjimo ir kitas operacijas. Minų paieškos operacijų metu 1997–2000 metais būdavo aptinkama 60–80 sprogmenų, šiuo metu per metus aptinkami tik vienetai. Vien Lietuvos teritoriniuose ir ekonominiuose vandenyse 1997–2018 metais buvo sunaikinta daugiau nei 170 sprogmenų. Tai rodo, kad M52 „Sūduvis“ Priešmininių laivų divizione svariai prisidėjo naikinant karų palikimą Baltijos jūroje ir užtikrino Lietuvos bei kitų valstybių laivų saugumą. Dėl M52 „Sūduvio“ šiandien Baltijos jūra yra saugesnė laivams ir žmonėms.