2023-11-07 1116 Peržiūros
Nuotrauka: Klaipėdos TIC

Jau trečius metus iš eilės, lapkričio 10-12 dienomis, į uostamiestį sugrįžta įspūdinga miesto rudens šventė – „Šv. Martynas. Ir jo žąsys“. Šventės metu Klaipėdos senamiestyje nuaidės Martyno legenda, pakvips gastronominės žąsienos aromatai, o vakaro tamsą išsklaidys įspūdingas ugnies šou.

Įtraukiantis ir nestokojantis įspūdžių „Šv Martynas. Ir jo žąsys“ net tris dienas kvies švęsti senųjų lietuvninkų puoselėtą, Mažojoje Lietuvoje savo iškilmingumu ir papročiais Šv. Kalėdoms prilygusią Martyno dieną.

Ypatingo savaitgalio metu, Klaipėdos restoranai ir kavinės stebins skonių įvairove, kviesdami paragauti tik vieną kartą metuose ruošiamų žąsienos patiekalų. Istorijos mėgėjai bus pakviesti į unikalias ekskursijas, kuriose atgis primirštos tradicijos ir legendos. O šventinį savaitgalį neišdulstančius įspūdžius dovanos nemokamas ugnies šou.

„Į Martyną sugrįžti visada gera. Miestas prisipildo džiaugsmingo klegesio, ištisą savaitgalį gatvėse aidi primirštos legendos, kelią rodo žibintų šviesos, gomurį glosto ypatingi žąsienos patiekalai, o aistras kaitina unikalus ugnies šou. Kviečiu visus atvykti ir sudalyvauti šioje jau tradicija tapusioje šventėje“, – pasakojo Klaipėdos turizmo informacijos centro direktorė Romena Savickienė.

Iš kuklaus paminėjimo išaugo į miesto šventę

Lietuvoje Martyno šventę labiausiai minėjo Mažojoje Lietuvoje. Tai buvo paskutinė kalendorinė rudens šventė žyminti žemės ūkio samdinių samdos laiko pabaigą. Šią džiaugsmingą dieną žmonės švęsdavo užbaigtus darbus. Ji taip pat glaustai siejosi su Mažosios Lietuvos feodaline santvarka (atsiskaitymai su samdiniais), besikeičiant ekonominėms ir socialinėms sąlygoms šios šventės reikšmė Klaipėdos krašte sumenko.

Martynas taip pat artimai siejamas su bažnyčia, jis buvo vyskupas, taip pat darė gailestingus darbus, nugulusius įvairiose legendose. Nuo XV a. protestantiškuose kraštuose vietoje šventojo Martyno imta minėti reformatoriaus Martyno Liuterio asmenį, kuris gimė lapkričio 10, o pakrikštytas lapkričio 11 dieną, tad jam ir buvo duotas vardas Martynas, t. y. tos dienos Šventojo vardas. Todėl evangeliški kraštai tą dieną vadina „Martini diena“ ir švenčia Liuterį.

Su M. Liuterio asmeniu siejamas ir Martyno vardo paplitimas Mažojoje Lietuvoje.

Kai Martyno šventės laužų ugnis imdavo blėsti, šventės dalyviai užsidegdavo nuo jos fakelus ir žygiuodavo į kaimą. Ilgainiui ši tradicija tapo eisena, kuri simboliškai atvaizduodavo Šv. Martyno keliones.

Martyno dieną Klaipėdoje pirmoji pradėjo minėti Hermano Zudermano gimnazijos bendruomenė. Šios mokyklos įkūrimo iniciatyva priklauso Klaipėdos vokiečių bendrijai.

„Ši vokiška tradicija – eisena su žibintais, buvo ir tebėra tiesiog mokyklos pradinių klasių šventė. Tai labai logiška ir tam tikra prasme simboliška, juk tai vienintelė taip vadinama vokiška mokykla. Eilę metų Simono Dacho namuose organizavome kūrybines dirbtuves, gražiausių pagamintų žibintų ir jų piešinių konkursus. Tad labai smagu, kad dabar ši jauki šeimyniška bendruomeniška šventė žinoma ne tik Klaipėdoje, ji plačiai pasklido po Lietuvą. Labai džiugu, kad šiandieną ji tapo ir miesto masto švente. Tikiu ir tikiuosi, kad dabar sulauksime dar daugiau vaikų ir mūsų eisena bus dar ilgesnė ir įspūdingesnė. Juk šventės žinutė – nešti šviesą, gėrį, bendruomeniškumo jausmą, dalintis šiluma“, – pasakojo Klaipėdos vokiečių bendrijos atstovė Rasa Müller.

Kodėl žąsis?

Šv. Martynas buvo laikomas piemenų, kareivių ir vargšų globėju, pagarsėjęs būtent dėl savo gailestingo ir gero būdo. Istorija apie žąsis prasideda, kai tuomet jau vienuolis šventasis Martynas dėl savo geros širdies ir gražių darbų žmonių norėtas įšventinti į Turino vyskupus, bet jis pats to nenorėjęs ir pasislėpęs žąsų aptvare. Žąsys visgi aptikusios įsibrovėlį ir išdavė jį savo gagenimu, todėl Martynas kerštaudamas pažadėjo žąsims kaskart minint tą dieną suvalgyti po vieną jų.

Šventėje veiklos ras kiekvienas

Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro organizuojamoje rudeninėje šventėje veiklos bus tiek daug, kad prireiks viso savaitgalio.

Ši šventė draugiška šeimoms, ideali poroms ir tobula draugams.

„Šv. Martynas. Ir jo žąsys“ pasiūlys pasinerti į gastronominę kelionę, prisijaukinti žibintų šviesose ir legendose paskendusį senamiestį, patirti bendruomenės artumą sudalyvaujant vaikų žibintų eisenoje ar stebėti kvapą gniaužiantį ugnies šou.

Daugiau informacijos rasite čia.

Bilietai čia.