2020-09-18 1182 Peržiūros

Vasara baigėsi, orai atvėso ir daugeliui kyla klausimas – ką smagaus ir įsimintino nuveikti savaitgalį. „Kalba Klaipėda“ siūlo apsilankyti Nidoje ir pateikia vietas, kurių negalima, čia atvykus, praleisti. Taigi, ką pamatyti ir kur pavalgyti Nidoje?

Apžvalgos aikštelė ant Parnidžio kopos

52 m aukščio Parnidžio kopa – geriausia Nidos apylinkių apžvalgos vieta. Kopos pavadinimas Parnidis reiškia kalną už ar prie Nidos. Parnidžio kopos viršūnėje įrengta apžvalgos aikštelė nuo kurios atsiveria Grobšto gamtos rezervate esančių pustomų kopų vaizdas, matosi Nidos gyvenvietės panorama ir vakaruose banguojanti Baltijos jūra. Rytuose, esant geram orui, galite išvysti Ventės ragą, esantį kitoje Kuršių marų pusėje. 1995 m. pastatytas, 1999 m. uragano „Anatolijaus” nugriautas ir 2011 m. atstatytas ant Parnidžio kopos viršūnės stovi akmeninis Saulės laikrodis, pagal krentančio šešėlio kryptį ir ilgį, rodantis tikslų astronominį laiką. Kuršių nerija yra vienintelė vieta Lietuvoje, kur saulė teka nuo ir leidžiasi ant vandens paviršiaus. Per Kuršių nerija eina Baltijos – Baltosios jūros paukščių migracijos kelias, o Parnidžio kopa yra viena iš geriausių vietų stebėti rudenines ir pavasarines paukščių migracijas. Parnidžio kopą drąsiai galime vadinti lankomiausia vieta visoje Kuršių nerijoje, pritraukiančia turistus ir lankytojus iš viso pasaulio. Siekiant kuo ilgiau išsaugoti baltojo smėlio Parnidžio kopą, unikalią ir jautrią Kuršių nerijos kraštovaizdžio dalelę, griežtai draudžiame leistis ir kopti stačiais kopų šlaitais. Kartais nesusimąstome, kad kiekvienas neatsakingai žengtas žmogaus žingsnis sujudina ir negįžtamai žemyn nustumia tonas smėlio.

Daugiau informacijos: https://www.pamatyklietuvoje.lt/lankytinos-vietos/apzvalgos-aikstele-ant-parnidzio-kopos/1046

Nidos apžvalgos bokštas „Highlight“

2016 metais vieno iš svarbiausių Europoje architektūros kūrybinių dirbtuvių EASA 2016 „Not yet decided” (Europos architektūros studentų asamblėja) metu buvo sukurta daugybę mažosios architektūros objektų. Sudėtingiausias kūrynys – prancūzų architektų 10 metrų aukščio apžvalgos bokštas „Highlight”, pastatytas ant buvusios „Kosygino” vilos pamatų netoli Nidos švyturio.

Lankytojams svarbiausias akcentas yra tai, kad bokštas neturi laiptų. Norintys pamatyti nuostabų Nidos saulėlydį į bokštą turi lipti kopėčiomis. O pabūgę tą padaryti gali pasisupti bokšto apačioje įrengtomis sūpynėmis.

Daugiau informacijos: https://www.pamatyklietuvoje.lt/lankytinos-vietos/nidos-apzvalgos-bokstas-highlight/25218

Nidos švyturys ant Urbo kalno

Nida garsėja savo ypatinga ramybe ir kasmet pritraukia būrį jos išsiilgusių keliautojų. Tikras šios ramybės oazės simbolis yra garsusis Nidos švyturys. Pirmasis švyturys Nidoje iškilo 19-ojo amžiaus 8-ojo dešimtmečio pradžioje. Raudonų plytų šešiakampės formos bokštas buvo statomas kartu apželdinant 51,4 metrų aukščio Urbo kalną. Švyturys pradėjo veikti 1874-ųjų metų spalio 24 dieną. Jo link vedė akmenimis grįstas takas su 200 laiptelių, kurie yra išlikę ir iki šių dienų. Senajame Nidos švyturyje buvo įtaisytas Fresnelio optinės sistemos šviesos aparatas, kurio degikliui buvo naudojama mineralinė alyva. Kas dešimt sekundžių jis siuntė 4 sekundžių blyksnį, matomą jūroje 21 jūrmylės atstumu. Pirmasis Nidos švyturys veikė iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos – besitraukiantys vokiečių kareiviai jį susprogdino. Tačiau jau 1945-aisiais metais švyturys buvo atstatytas, o 1953-aisiais metais – perstatytas. Visame pasaulyje švyturiai savo forma, spalva ir siunčiamais signalais skiriasi, tad kito tokio, kaip Nidoje nerasite. Dabartinis raudonais ir baltais dryžiais margintas navigacinis gelžbetoninis cilindro formos bokštas jūreiviams, tamsiu paros metu, specialiais sutartiniais ženklais siunčia signalus ir veikia automatiškai.
2016-ųjų metų pabaigoje švyturyje buvo sumontuoti trys dideli lediniai žibintai: du skleidžia žybsinčios šviesos signalus į jūros pusę, o vienas mažesnis – į marių pusę. Naujieji švyturių žibintai dabar šviečia ryškiai balta šviesa, todėl ją lengva atskirti nuo kitų objektų skleidžiamos gelsvos šviesos. Nidos švyturys turi tik jam būdingą žybsėjimo dažnį: du trumpi 0,2 sekundės šviesos signalai su 1,2 sekundės tarpu, tuomet 4,2 sekundės tarpas (tamsa), o bendras šviesos ir tamsos intervalas – 5,8 sekundės. Šviesos signalus švyturys siunčia tik tamsiu paros laiku: temstant lempa automatiškai įsijungia, o švintant – išsijungia. Švyturys turi savarankišką elektros stotį, todėl šviesa sklinda ir tuomet, jei nutrūksta elektros tiekimas. Nors kelrodžiui teko patirti gausybę neramių laiko išbandymų, tačiau kone trisdešimties metrų švyturys naktinį dangų savo šviesa skrodžia jau beveik 150 metų ir jo baltos šviesos signalai jūroje matomi kiek daugiau nei už 40 kilometrų arba 22 jūrmylių, o 1991 metais Nidos švyturiui suteiktas simbolinis Švento Petro vardas – pasakojama, jog šis buvęs žvejys.

Daugiau informacijos: https://www.pamatyklietuvoje.lt/lankytinos-vietos/nidos-svyturys-ant-urbo-kalno/1047

Parnidžio kopos saulės laikrodis

Parnidžio kopa – tai tikras gamtos stebuklas, kurio magija neabejoja nė vienas ten pabuvęs. Šį unikalų kampelį netgi kultinė rašytoja Patricia Schultz įtraukė į savo knygą „1000 vietų, kurias turite pamatyti prieš mirtį”. Čia poilsiaudami galite pamiršti telefonus ir laikrodžius, o jei, vis dėlto, iškils klausimas kiek šiuo metu valandų, tai granitinis Saulės laikrodis jums tiksliai parodys laiką. Ant Parnidžio kopos saulės laikrodis įrengtas ne šiaip sau – astronominiu požiūriu tai ideali ir vienintelė saulės laikrodžiui tinkama vieta Lietuvoje, nes joje atsiveria absoliutus matematinis horizontas. Šioje vietoje galite pamatyti kaip Saulė pateka iš vandens ir į vandenį nugrimzta, o kartu su vėjo genamomis smiltimis akyse skleidžiasi gamtos istorija. Unikalų Saulės laikrodžio projektą 1995-ais metais sukūrė architektas Ričardas Krištapavičius. Profesorius Libertas Klimka jam talkino kaip senosios astronomijos specialistas, o meninę projekto dalį sukūrė skulptorius Klaudijus Pūdymas. Deja, praėjus ketveriems metams, praūžęs uraganas apgadino laikrodį, tačiau 2011 metais saulės laikrodis atstatytas.
Dabar jo aukštis siekia daugiau nei 13-ka metrų. Šis, Parnidžio kopos į 52 metrų aukštį iškeltas statinys yra tiesiog genialus – Saulės laikrodis rodo tikrąjį vietinį laiką. Šešėlis, kuris yra saulės laikrodžio rodyklė krinta nuo stelos ant valandų įraižų, iškaltų ant puslankiu iš po balto smėlio iškilusių pakopėlių, padengtų granito plokštėmis. Po vieną kiekvienam mėnesiui ir dar keturios saulėgrįžoms ir lygiadieniams. Puslankiai kas pakopėlė aukštėja lygiadienių link ir žemėja į saulėgrįžas. Ilgiausias puslankis priklauso birželiui, du trumpučiai – gruodžiui ir sausiui. Granite, iškaltas dangaus dienos šviesulio nesibaigiančios kelionės grafikas, o kiekviena skalės linija yra padiktuota gamtos ritmų. Netgi granito pakopėlių geometrija primena vėjo atpustomų senkopių smėlio sluoksnius. Laiko tėkmę ant Parnidžio kopos galite pajusti tiesiog fiziškai ir per saulėgrįžas bei lygiadienius nenumaldomai slenkant šešėliui, tarsi senovės žyniai ir vaidilutės, nustatyti pavasario, vasaros, rudens, žiemos astronominę pradžią.

Daugiau informacijos: https://www.pamatyklietuvoje.lt/lankytinos-vietos/parnidzio-kopos-saules-laikrodis/4020

Parnidžio pažintinis takas

Keliaujant 1800 m ilgio taku, galima pamatyti įvairiausių augalų, kerpių, grybų, vabzdžių, paukščių, pasigrožėti gamta, pasisvečiuoti „genio kalvėje“, susipažinti su „medžio biografija“. Mažieji galės paišdykauti sveikatingumo take. Maršruto pradžią ir pabaigą žymi rodyklė. Visą pažintinio tako maršrutą nurodo mediniai stulpeliai, kurių viršutinės briaunos nudažytos balta ir žalia spalvomis. Atskirus objektus žymi informaciniai stendai su trumpu aprašymu. 2009 m. takas papildytas 9 informacinėmis rodyklėmis, kurios padės lengviau rasti kelią link Parnidžio kopos. Šios rodyklės ne tik nurodo kryptį ir atstumą, bet ir informuoja apie pėsčiųjų trasą bei sveikatingumo taką, primena Parko lankymo taisykles.

Daugiau informacijos: https://www.pamatyklietuvoje.lt/lankytinos-vietos/parnidzio-pazintinis-takas/4435

Bulvikio ragas

Svajingoji Kuršių Nerijos gyvenvietė Nida yra viena lankomiausių Lietuvos poilsio ir ramybės oazių. Miškais apsodintos kopos ir Baltijos jūros skalaujamas paplūdimys savo magišku grožiu pakeri net ir daug ką mačiusius keliautojus. Čia plyti ir Bulvikio ragas – Kuršių nerijos iškyšulys į Kuršių marias tarp Nidos ir Preilos. Bulvikio ragas yra plačiausia, kone keturių kilometrų skersmens, Kuršių nerijos pusiasalio vieta, iš kurios atsiveria puiki Kuršių marių pakrantės panorama ir matyti Ventės ragas. Giedrą dieną, kita Kuršių marių pakrantė atrodo tarsi ranka pasiekiama, tačiau neapsigaukite – šis įspūdis apgaulingas. Marių plotis tarp Bulvikio ir Ventės ragų siekia daugiau nei aštuonis kilometrus.
Šiai, įspūdingais gamtos paveikslais džiuginančiai, vietai pavadinimą, matyt, suteikė vikingai – specialistai vietovės vardą kildina iš švediško žodžio „bolja”, reiškiančio „bangą”. Visgi, neatmetama ir kita versija, kad rago ir greta esančios Bulvikio įlankos pavadinimas kilo nuo kuršiškos pavardės Bulvikis. Žodžiais neapsakoma ramybė apima poilsiaujančius Bulvikio rage. Keliaujant siūbuojančio miško takeliais, galima sutikti ne vieną gyvūną, gyvą koncertą dovanoja paukščių būriai, o pasigirdus marių bangų ošimui, proskynoje sužvilga Kuršių marios ir raudonomis čerpėmis dengti Nidos namukų siluetai. Šalia Bulvikio rago boluoja ir oro uostas, kuris kasmet sulaukia gausybės lankytojų, panorusių romantiškai ir atokiai pasivaikščioti bei pasiklausyti pamario paukščių giesmių. Bulvikio rago grožis – žodžiais sunkiai nusakomas. Kiekvienas keliautojas turi aplankyti šį unikalų gamtos kampelį ir pats išvysti atsiveriančių tyvuliuojančių Kuršių marių panoramą.

Daugiau informacijos: https://www.pamatyklietuvoje.lt/lankytinos-vietos/bulvikio-ragas/1051

Parengta pagal pamatyklietuvoje.lt informaciją.

Aplankius gražiausias Nidos vietas – būtina gardžiai pavalgyti! Patariame, kur galite rasti skaniausio maisto:

Sofa de Pancho

Daugiau apie vietą: https://www.facebook.com/sofadepanchonida/

Fisheria

Daugiau apie vietą: https://www.facebook.com/fisherianida

Take it easy

Daugiau apie vietą: https://www.facebook.com/takeeateasyman

Zuikio daržas

Daugiau apie vietą: https://www.facebook.com/zuikiodarzas

Kaštonas

Daugiau apie vietą: https://www.facebook.com/pages/Kastonasnida-157060061133346/157060061133346/

Prieplauka

Daugiau apie vietą: https://www.facebook.com/Nidos-Prieplauka-2195610610752713

Don Vito

Daugiau apie vietą: https://www.facebook.com/donvito.nida

Skalva Hotel

Daugiau apie vietą: https://www.facebook.com/skalvahotelnida