2022-09-01 1833 Peržiūros

Žmonės visais laikais ėmė paskolas. Vienu metu mažiau, kitu daugiau, tačiau pinigų skolinimasis tapo įprastu veiksmu, kartais atnešančiu ir ne itin malonių situacijų. Kaip nesuklysti imant paskolą ir į ką vertėtų labiausiai atkreipti dėmesį pataria Nepriklausomas paskolų ir kreditų ekspertas, Finansų ir kreditų valdymo asociacijos prezidentas Marius Jansonas.

Kokias dažniausias klaidas daro žmonės imdami paskolas?

Žmonės pasiima per didelį kreditą ir moka per dideles įmokas, taip pat renkasi banką vien pagal mažiausią banko maržą.

Pirkdami naujos statybos būstą, kuriam reikalingas įrengimas, žmonės pasiima per mažą kredito sumą ir neįvertina, kad reikės pinigų jo įrengimui bei baldams. To pasekmės- papildomos skolos savo tėvams, giminaičiams ar dar blogiau- kitoms kredito įstaigoms.

Pirkdami būstą už miesto neįvertina šeimos pagausėjimo ir transporto, laiko išlaidų, kas labai padidina šeimos išlaidas ir rizikas būti nemokiam bankui.

Kokiems tikslams žmonės dažniausiai ima paskolas?

Dažniausiai daiktams: telefonai, TV, automobiliai, kelionės.

Visos paskolos skirstomos į geras ir blogas. Geros paskolos yra tada, kai už jas sumoka kiti (pvz. perkam NT nuomai ar automobilį kuris uždirba pinigus pvz. taxi) ir blogas, kurias reikia dengti iš savo gaunamų mėnesio pajamų. Pačios blogiausios paskolos yra daiktams. Joms turėtume mokėti sutaupyti ir sukaupti tvarkingai vedant šeimos biudžetą, pajamas ir išlaidas.

Į ką vertėtų labiausiai atkreipti dėmesį prieš ruošiantis imti paskolą?

Svarbiausia yra nesielgti spontaniškai ir neimti kredito be ilgalaikio finansinio plano. Prieš imdami kreditą turime įvertinti savo padidėjusias išlaidas ir rizikas ar turėsiu galimybę mokėti kreditą jeigu palūkanos pakils 3 ar net 5 proc., jeigu prarasiu darbą ar sveikatą.

Taip pat reikia įvertinti kiek planuojame vaikų ir kiek kainuoja jų kasdienės išlaidos bei būsimos studijos kai jiems sukaks 18 metų. Reikia įvertinti ir savo ateities gerovę: kelių metų norėsiu išeiti pensiją ir kokią sumą norėčiau gauti, kad galėčiau gyventi oriai.

Ar šiuo metu yra palankus metas imti paskolas?

Imti paskolas buičiai tikrai nerekomenduojame nei šiandien, nei ateityje. Vienintelės paskolos gali būti pateisinamos jeigu turite gerą ilgalaikį finansinį planą – tai studijų, būsto ir verslo kreditai, nes jie atsiperka ir duoda finansinę naudą ateityje.

Jeigu kalbame apie būsto pirkimą su ilgalaike banko paskola, tai galite pirkti bet kada, kai tam esate gerai pasiruošę ir turite paskolos grąžinimo planą nes po 20–30 m. tas NT bus 2–3 kartus brangesnis.

Rekomenduojame įsigyti sau būstą kai:

• Sumokėjus pradinį įnašą dar lieka 6 mėn. būtinų išlaidų pinigų rezervas (pvz. jeigu paskaičiuojate, kad jūsų šeimai mėn. išgyventi be pramogų reikia 1500 Eur/mėn tai išlaidų rezervas turi būti 9000 Eur, 6 mėn. išlaidų rezervo vieną dalį reikėtų laikyti namuose, kitą dalį apdraustuose indeliuose su 2–3 proc., kur geriausia laikyti indėlį žiūrėkite čia www.indėliai.lt).
• Kai nuo savo gaunamų pajamų į rankas banko mėnesinei įmokai skiriama ne daugiau kaip 20 proc. (pvz. jūsų šeimos pajamos 3000 Eur į rankas, mėnesio įmoką bankui galite skirti maksimaliai 600 Eur).