2018-08-09 1042 Peržiūros

Nors daugiabučių kiemas daugeliui asocijuojasi su privačia erdve, tačiau į šį smalsumo vedini užsuka ir turistai, ir patys kauniečiai. Tai jau šeštus metus gyvuojanti menininko Vytenio Jako iniciatyva sukurta „Kiemo galerija“. Visiems atviras kiemas nuolat papildomas naujais meno kūriniais, apie tai ir pasikalbėjome su V. Jaku. 

„Stengiamės tausoti gamtą ir savo kiemą puošiame iš antrinių žaliavų. Matote, šios gėlės padarytos iš veidrodžio šūkių, o štai visai neseniai padarėme veidrodinį langą“, – pasakojimą pradeda V. Jakas.

Anot menininko, veidrodžiai ne tik leidžia matyti savo atspindį, bet ir atspindi visą mus supantį pasaulį. „Šios gėlės kaskart atrodo vis kitaip. Štai jose atsispindi mašinos žibintai, čia vaikštantys žmonės – viską gali pamatyti“, – komentavo pašnekovas.

Veidrodžius menininkas žada naudoti ir toliau. Jo svajonė – visą namą jais išpuošti. „Dabar matote gėles tik apačioje, o įsivaizduokite, kaip atrodys, kai visa namo siena bus tokia“, – apie savo idėją užsiminė V. Jakas.

Tai būtų jau antras toks veidrodžių šukėmis puoštas namas Kaune. Pirmąjį galite pamatyti Vilijampolėje. Šį kūrinį V. Jakas pavadino „Degančiais akmenimis“. Idėja įgyvendinta ant namo, žyminčio buvusius Kauno geto vartus. Taip siekiama įprasminti žydų istorinį ir kultūrinį paveldą. Projektą įgyvendinti padėjo grupelė bendraminčių: Vytenio dukra Staselė, kaimynė Saulė Juzelienė, Justas Ivanauskas ir Ieva Voroneckytė.

Po šio projekto likusius nepanaudotus veidrodžius Vytenis sugalvojo panaudoti „Kiemo galerijoje“. Taip atsirado ir vienas naujausių jo meno kūrinių – „Žvaigždžių antklodė“. Pakėlus akis į viršų, šalia sienos, kurią puošia didžiulis gandro piešinys, pastatytas suoliukas, virš kurio matomas žvaigždėto dangaus fragmentas. Žvaigždės, padarytos iš veidrodžio šukių, saulės nušviestos žaismingai žėri. Pažvelgus žemiau galite išvysti griūvančios sienos fragmentą, kur veidrodžių šukės, priklijuotos ant plytų, sukuria optine iliuziją – siena atrodo skylėta.

„Kiemo galerija“ – tai nuolat besikeičianti, traukianti sugrįžti vieta. V. Jakas kartu su kaimynais nuolat sugalvoja dar įdomesnių būdų, kaip papuošti savo kiemą. „Darome savotišką atvirą meno plenerą, įamžiname čia gyvenančių portretus, realizuojame menines idėjas“, – sako „Kiemo galerijos“ įkūrėjas.