2023-02-23 1167 Peržiūros

Šiemet Klaipėdos šviesų festivalis vasario 23-25 dienomis grįžta su dar didesne jėga ir žada džiuginti miestiečius bei miesto svečius. Tvarumas, bendruomenė ir palaikymas Ukrainai – trys svarbiausios artėjančio festivalio ašys, kuriomis paremta jau VIII Klaipėdos šviesų festivalio programa, tad kviečiame susipažinti artimiau!

ŠVIESOS INSTALIACIJA „MONOLITAS“
Atgimimo aikštė

Šviesos instaliacija „Monolitas“ – vienas svarbiausių 2023 m. Klaipėdos šviesų festivalio projektų, atliepiantis šiuo metu itin aktualias – energijos taupymo ir tvarumo temas. Instaliaciją sudaro 50 saulės modulių, kurie saulės energiją verčia elektra, perduodant ją į tinklą. Sugeneruota energija bus naudojama Klaipėdos šviesų festivalio poreikiams.
Projektu siekiama Lietuvos mastu atkreipti dėmesį į Klaipėdos šviesų festivalį, ne tik kaip regiono lyderį panašių festivalių kontekste, bet ir lygiavertį konkurentą Europos šviesų festivalių lygoje, kuris generuoja tendencijas ir jas sėkmingai įgyvendina.

3D PROJEKCIJA „DIDIKAI PRIE JŪROS“
Teatro aikštė (ant Klaipėdos dramos teatro)

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovai, jų šeimos ir draugai susitinka Klaipėdos šviesų festivalyje. Spalvingas ir šmaikštus projektas „Didikai prie jūros“ – paradoksalių situacijų istorija. Pieštiniams personažams suteikiant animuotas mimikas, o vaizdą papildant muzikiniu takeliu, Klaipėdos šviesų festivalio svečių lauks nuotaikinga kelionė. Projektas įgyvendintas kartu su unikalių iliustracijų kūrėjais „TYPOART“, kurių spalvingi personažai, gimę iš Lietuvos istorijos puslapių, puikiai atpažįstami visame pasaulyje.

ŠVIESŲ INSTALIACIJA „GYVENIMAS SALOJE“
Jono kalnelio sala

„Gyvenimas saloje“ – projektas pristatantis tvarumo idėjas, šviesos raiška kalbantis apie žmogaus santykį su gamta. Gyvenimo saloje idėja yra paremta unikalia šios erdvės ekosistema. Mažas žemės plotas ir aiškios jo ribos, be galimybės save ar tai kas tave supa perkelti į kitą erdvę, pristato ne tik teorinę tvarumo idėją. Praktinis tvarumas – saloje mes turime gyventi taip, kad nekenktum sau ir supančiai jautriai ekosistemai, nes bet kokie jos pokyčiai gali reikšti pražūtį. Tvarumo prasmė ir esmė užkoduota mus supančioje natūralioje aplinkoje, kuri keičiasi cikliškai ir tiksliai: ratu kinta metų laikai, visuomenė – gimstame, augame, senstame. Svarbu įsiklausyti, stebėti ir būti to dalimi.
Tavo sala – tavo namai, tavo miestas, tavo Žemė.

ŠVIESOS INSTALIACIJA „BĖGANTYS UŽ TAIKĄ“
Klaipėdos piliavietės pylimas

Instaliacija „Bėgantys už taiką“ – geopolitinius įvykius pasaulyje atliepiantis šviesos projektas. 50 žmonių figūras atkartojančių skulptūrų bėga už šviesesnį pasaulį, kiekvieną iš mūsų ir mūsų ateitį. Projekto šūkis – už taiką, už laisvę, už meną! Nuo lengvo pasivaikščiojimo iki bėgimo šviesos greičiu.

ŠVIESOS PROJEKTAS „LINK SAULĖS“
Tiltų ir Turgaus g. sankryža

Instaliacija „Link saulės“ – projektas atliepiantis kitokio, tvaresnio festivalio viziją. Saulė yra vienintelis energijos šaltinis Žemei ir kiekvienam iš mūsų. Šis projektas – tai duoklė saulei, gyvybės šaltiniui, nuo kurio visi esame priklausomi, bei noras atkreipti dėmesį į aplinkosaugą, tvarumą ir atsakingą vartojimą. Instaliacija „Link saulės“ – vizualus projektas, matomas ir dieną, o vakare iliuminuojamas šviesomis.

ŠVIESOS PROJEKTAS „ATVERTAS DANGUS“
Marijos Taikos Karalienės bažnyčia (Rumpiškės g. 6)

Sakrali ir įkvepianti Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės erdvė festivalio metu taps didingais šviesos namais. Unikali bažnyčios architektūra ir istorija, pažadinta spalvomis, kiekvienam pasakos asmeninę istoriją. Santykis su mus supančia aplinka, pasirinkimai, požiūriai – bažnyčios skliautai tirpdo nuostatas ir ribas.

ŠVIESOS IR LAZERIŲ PROJEKTAS „100-MEČIO TUNELIS“
Paminklas vieningai Lietuvai „Arka“

2023-aisiais Klaipėda mini prisijungimo prie Lietuvos 100-metį. Šiai unikaliai progai paminėti skirtas lazerių projektas „100-mečio tunelis“ Danės skvere prie paminklo vieningai Lietuvai „Arka“. Šis paminklas – vienas svarbiausių Klaipėdos istoriją ir jos prijungimą prie didžiosios Lietuvos žyminčių vietų. Daugiaspalvis lazerių šou persipina su muzikos garsais. Modernių technologijų pagalba kuriamas lazerių šou leis patirti kitokios realybės pojūtį. Šviesos tunelis sudomins ir mažiausius festivalio lankytojus.

ŠVIESOS INSTALIACIJA „ŠEIMOS ALBUMUI“
Aikštė prie burlaivio „Meridianas“

Instaliacija „Šeimos albumui“, kurią festivalyje pristato tapytojas Audrius Gražys. Nors Šviesų festivalyje šviesos niekada nestinga, paradoksas – geroms nuotraukoms vakarinės šviesos visada maža. Instaliacija „Šeimos albumui“ – akį traukiantis projektas, kurio gamybai panaudota dalis antrinių žaliavų.

INTERAKTYVUS PROJEKTAS „ŽVAIGŽDYNAI: NEMATOMOS JUNGTYS“
Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (Didžioji Vandens g. 2)

„ŽVAIGŽDYNAI: NEMATOMOS JUNGTYS“ – tai šalta kosminė erdvė, kurioje savarankiškai atsiranda ir dingsta Šiaurės pusrutulio žvaigždynai. Vaizduotės pagalba, jungiant žvaigždes danguje, piešiasi žvaigždynai. Bendram tikslui pasiekti jungiantis žmonėms, kuriasi bendruomenės. Kuo tamsesnis dangus, tuo aiškiau matosi žvaigždės, kuo sunkesni laikai žmonijai, tuo ryškiau šviečia žmonės, kurie kuria nematomas, bet svarbias žmogiškumo jungtis, kad išsaugotų vertybes. Ši instaliacija tai savotiškas socialinis eksperimentas, kuriuo tiriama individualių ir bendruomeninių ryšių sąveika. Čia kiekvienas turi pasirinkimą: individualiai arba kartu, su dar 11 atsitiktinių stebėtojų, būti žiūrovais arba dalyviais. Šiuo projektu išryškinamas kiekvieno mūsų santykis su mus supančia tikrove – lankytojas garsu ir vaizdu įtraukiamas į neapibrėžtumo būseną, kurioje renkasi savo asmeninį vaidmenį.

LAIVAS-MUZIEJUS M52 „SŪDUVIS“ – KULTŪROS MEDŽIOTOJAS
Laivas M52 „Sūduvis“ – Danės krantinė

„Sūduvis“ – tarnybą baigęs laivas–išminuotojas, kuriam skirta nauja misija – aptikti, pritraukti ir aktyvuoti kultūros detonatorius*.
Pažvelkite! Kultūra persmelktame Klaipėdos senamiestyje, tvyro kūrybinio sprogimo nuojauta! Rodos, trūksta menkos kibirkšties ir ji nevaldomu gaivalu pasklis po aikštes, skverus ir gatveles, po kultūrai draugiškas erdves ir jaukias kavinukes. Kultūros medžiotojas „Sūduvis“ stebi ir skenuoja, jautriais savo sensoriais sugeria erdvėje sklindančią informaciją, kuri pamažu užpildo laivo koridorius, kajutes, o pulsuojančios spalvos keičia šaltą laivo korpusą ir jis susilieja su Klaipėdos šviesų festivalio kamufliažu.
*kultūros detonatorius – tai menininkas, kultūros sužadintojas.

LAZERIŲ PROJEKTAS „SUTINKANT SPALVAS“
Skulptūra „Neringa“

Lazeriais atkurtas skulptūros „Neringa“ paveikslas – ryškus ir magiškas. Nepastebėti kontūrų reljefai, moters ir dviejų laivų istorija.

INTERAKTYVUS PROJEKTAS „ATSPALVIAI“
Danės skveras prie skulptūros „Žvejys“

Mažiems ir dideliems skirtas projektas spalvingais potėpiais nudažantis kiekvieno šešėlį. O kokios spalvos tavo šešėlis?

INSTALIACIJA „ŠYPSENA“
Tiltų g. 19

Žaisminga instaliacija „Šypsena“ – patiks asmenukių mėgėjams bei kiekvienam, kuris bent kartą į dieną aplanko socialinius tinklus.

INTERAKTYVI INSTALIACIJA „TURĖTI AR BŪTI“
Klaipėdos senojo turgaus halė, Turgaus a. 5

Video ir meninio objekto interaktyvi instaliacija „Dovana. Krentantis vanduo – minčių lietus“ yra projekto „TURĖTI ar būti?“ dalis. Projektas – naujų kūrybinių formų paieška spalvinei raiškai perteikti. Menininkės Saulės Želnytės kūrinys – dovana miesto žmonėms, skirtas ne turėti jį, o būti jame. Instaliaciją papildo specialus muzikiniais takelis, sukurtas iš autorės kelionių garsų dienoraščio ir kompozitoriaus Fausto Pociaus melodijų.

JŪRIŠKAS PROJEKTAS „Į UOSTĄ SUGRĮŽTANTYS LAIVAI!“
I. Kanto g. 7

Uostamiestis ir parplaukiantys laivai – Klaipėdos bendruomenės identitetas, miesto unikalumas. Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos bendruomenė minėdama 75 metų veiklos sukaktį, kviečia visus šviesų festivalio dalyvius atrasti švyturio šviesos signalą – kelrodį grįžtančių laivų karavanui.

ŽIEMIŠKAS „MERIDIANAS“

Vieno ryškiausių Klaipėdos simbolių „Meridiano“ burės-švieselės žiemiškoje parengtyje.

Visas 2023 m. Klaipėdos šviesų festivalio instaliacijas ir jų vietas galite rasti šiame žemėlapyje.
Taip pat informaciją apie renginius galite sekti čia ir čia.