2026-06-26 35 Peržiūros

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) atkreipia dėmesį, kad daugiabučių balkonuose įrengti evakuaciniai liukai ir kopėčios yra svarbi evakuacijos sistemos dalis, todėl jų demontavimas gali būti laikomas priešgaisrinės saugos reikalavimų pažeidimu. 

PAGD pabrėžia, kad evakuaciniai liukai ir kopėčios turi būti laisvi, neužstatyti ir bet kuriuo metu tinkami naudoti. Tokie evakuacijos keliai gali tapti gyvybiškai svarbūs tais atvejais, kai pagrindinė laiptinė dėl gaisro, dūmų ar kitų pavojų tampa neprieinama. 

„Mano BŪSTO“ Kauno regiono vadovas Valentinas Jerošenko pasakoja, kad gyventojai vis dažniau kreipiasi dėl balkonuose esančių kopėčių ir evakuacinių liukų. 

„Dažnai gyventojams planuojant buto remontą ar balkono įstiklinimą sulaukiame klausimų, ar galima kažkaip paslėpti ar apskritai pašalinti balkonuose esančias kopėčias ar evakuacinius liukus. Nors suprantame, kad tai neprisideda prie balkono estetikos, tačiau šie statinio elementai nėra įrengti atsitiktinai – jie skirti užtikrinti saugesnę žmonių evakuaciją ekstremalios situacijos metu“, – sako V. Jerošenko. 

PAGD pabrėžia, kad savavališkai pašalinus evakuacinius liukus ar kopėčias gali būti taikoma administracinė atsakomybė. Už tokius pažeidimus fiziniams asmenims gali būti skiriama bauda nuo 10 iki 70 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 30 iki 600 eurų.  

PAGD taip pat rekomenduoja reguliariai rūpintis šių evakuacijos elementų technine būkle. Už bendrųjų statinio elementų priežiūros organizavimą atsakingi daugiabučių administratoriai arba bendrijos, o priešgaisrinės priežiūros pareigūnai, atlikdami patikrinimus, gali įvertinti, ar avariniai išėjimai yra tinkamai eksploatuojami.