2022-05-23 2106 Peržiūros

Tvari mada, ekologija – vienos iš dažniausiai girdimų frazių šiuolaikiniame pasaulyje. Ar žinojote, kokia industrija yra viena taršiausių pasaulyje? Taip, tai yra greitoji mada. Apie tvarios mados ir ekologijos svarbą dalijasi gerai žinomas aktorius, režisierius, choreografas ir šokėjas – Gytis Ivanauskas.

Kas yra tvari mada ir kodėl ji yra tokia svarbi pasauliui ir žmonėms?

Kasmet pagaminamų naujų drabužių kiekis yra sunkiai suvokiamas. Dauguma tokių drabužių labai greitai patenka į sąvartynus, kadangi didžioji jų dalis yra greitosios mados drabužiai. Didėjant visuomenės vartotojiškumui, yra labai svarbus gamtos išsaugojimas, tad jeigu daiktą galima panaudoti kelis kartus, tai kodėl to nedaryti?

„Tvari mada man yra tai, kas yra bent kiek daugiau negu laikina,“ – teigia Gytis Ivanauskas. Aktorius išskiria ir tai, kad didžiausias gamtos užterštumas atsiranda dėl didelio kiekio išmetamo plastiko, kuris galėtų būti perdirbamas ir panaudotas tvarios mados industrijoje.

Tvari mada Lietuvoje ir prekiniame ženkle „NU I KAS“

G. Ivanausko teigimu, Lietuvoje tvari mada dar nėra labai populiari, nes ji yra daug brangesnė nei greitoji mada. Pastebėjus šią problemą, aktorius su savo kolege ir drauge, aktore Toma Vaškevičiūte sukūrė prekinį ženklą „NU I KAS“.

„Mes einame per padėvėtų drabužių parduotuves, ieškome kokybiško džinso švarkelių, ant jų savo rankomis paišome mūsų logotipą ir tokiu būdu jau padėvėtam rūbui suteikiame antrą gyvenimą,“ – apie savo prekės ženklą kalba G. Ivanauskas.

Tačiau jie turi ir naujų idėjų: „Ateities planas yra, kad kai žmogui jau nusibos mūsų atnaujintas rūbas, jį galima bus atnešti mums, mes nudažysime jį kita spalva ir tas rūbas gaus dar ir trečią gyvenimą.“

„Nusipirkau, panešiojau, išmečiau, viskas paprasta“

Greitoji mada yra itin populiari šiuolaikiniame pasaulyje. Greitai kintančios mados tendencijos skatina žmones pirkti vis daugiau drabužių, pamirštant atsižvelgti į jo kokybę. Pagal G. Ivanauską, greitosios mados procesas vyksta taip: „Nusipirkau, panešiojau, išmečiau, viskas paprasta.“ Aktorius pabrėžia, kad greitoji mada itin teršią gamtą: „Visos tos kalvos išmestų rūbų ir visi tie šiukšlynai, apie tai dažnai nepagalvojama, svarbu yra greita, nebūtinai kokybiška ir pigu.“ Tačiau pigiau – ne visada blogiau. G. Ivanauskas teigia, kad dėvėtų drabužių parduotuvės tikrai gali padėti apsirengti pigiai, bet stilingai. „Pasitelkus vaizduotę ar pasikvietus specialistą, galima susikurti labai netikėtų ir labai stiprių įvaizdžių.“

Kas jums yra drabužiai?

Drabužiai kiekvienam žmogui turi skirtingą reikšmę. Vieniems drabužiai yra viskas, kitiems drabužiai yra tiesiog medžiagos gabalas. G. Ivanauskui drabužis yra įrankis, kuris padeda pasiekti kai kurių dalykų, padeda pasikelti sau nuotaiką. Taip pat drabužiai kartais yra tam tikra simbolika, pavyzdžiui, tautinis rūbas. Drabužis padeda susikurti tam tikrą pirminį įspūdį. „Sutinka pagal išvaizdą, išlydi pagal protą,“ – teigia G. Ivanauskas.