2022-03-18 1854 Peržiūros

Nors neramumai vis dar tęsiasi, tačiau pirkdami vaistus ar kitas medicinines priemones turime gerai apgalvoti, ko gali prireikti. Apie tai, kokius pagrindinius vaistus turėtume turėti savo namų vaistinėlėse, kuo skiriasi kalio jodido tabletės nuo maisto papildų su jodu ir kokių preparatų pardavimų augimas pastebimas pastaruoju metu, pasakoja „Camelia“ vaistininkė Monika Žalytė.

Kokie pagrindiniai vaistai turėtų būti kiekvienoje namų vaistinėlėje?

Kiekvienoje vaistinėlėje turėtų būti vaistų nuo karščiavimo ar skausmo – tinka paracetamolis, ibuprofenas ar kt.

Vaistinėlėje taip pat praverstų vaistai nuo virškinimo sutrikimų, rėmens, viduriavimo. Jei asmuo turi lėtinių ligų, reikia turėti pagal poreikį specialių vaistų atsargų.

Vaistinėlėje turėtų būti ir preparatų nuo alergijos.

Pasirūpinkite ir žaizdų dezinfekavimo ir tvarstymo priemonėmis (dezinfekcinis skystis, jodo tirpalas, dezinfekcinės servetėlės, tepalas žaizdoms, vienkartinės pirštinės, įvairaus dydžio bintai, pleistrai).

Taip pat reikėtų pasiruošti ir nudegimų atvejams, tad pravartu turėti preparatų su pantenoliu – putų, kremų, kurie skatina žaizdos gijimą ir odos regeneraciją.

Kokių vaistų pardavimų padidėjimą pastebite nuo Rusijos ir Ukrainos karo pradžios?

Pacientai daugiau perka vaistus nuo skausmo, karščiavimo, nuo virškinimo sutrikimų, preparatus širdies veiklai gerinti, preparatus nervų sistemai, geram miegui ir pan., taip pat priemonės žaizdų dezinfekavimui ir tvarstymui tapo paklausesnės.

Kada planuojate papildyti kalio jodido tablečių atsargas?

Kai prekę gausime iš tiekėjų. Kada tiksliai, šiuo metu negalime pasakyti.

Kuo skiriasi kalio jodido ir jodo tabletės?

Kalio jodidas yra cheminis junginys. Kalio jodidas vartojamas atominio įvykio arba branduolinio reaktoriaus avarijos atvejais, norint apsisaugoti nuo radioaktyviojo jodo izotopų patekimo į skydliaukę. Branduolinio reaktoriaus avarijos atvejais vyksta radioaktyviojo jodo išmetimas. Susidūrus su minėto tipo avarija radioaktyvusis jodas kaupiasi skydliaukėje. Nuo radioaktyviojo jodo patekimo į skydliaukę apsisaugoma vartojant neradioaktyvųjį jodą (pvz., kalio jodido pavidalu) prieš radioaktyvųjį užteršimą ir jo metu.

Maisto papildai su jodu padeda palaikyti normalią skydliaukės hormonų gamybą ir normalią skydliaukės veiklą, taip pat padeda palaikyti normalią nervų sistemos veiklą.

Atkreipiame dėmesį, kad skydliaukės apsaugai branduolinės avarijos atveju netinkami vartoti jokie kiti jodo preparatai – nei spiritiniai jodo tirpalai, nei jodo purškalai, nei maisto papildai su jodu – jie neapsaugotų skydliaukės nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio. Šių preparatų veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o jodas, kuris yra stipriai oksiduojančiai ir toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimus ir apsinuodijimą, todėl jokiais būdais jo negalima gerti, net ir skiedžiant vandeniu.

Ar vertėtų vaistų ir kitų medicininių priemonių įsigyti itin didelį kiekį galvojant, kad „gal prireiks“?

Ruošiant vaistinėlę svarbu nepersistengti – nekaupti didelių vaistų atsargų. Vaistų galiojimas yra ribotas, tad reguliariai reikėtų peržiūrėti vaistinėlę ir utilizuoti pasibaigusio galiojimo preparatus. Vaistus būtina vartoti atsakingai ir racionaliai.