2023-04-04 10358 Peržiūros

Artėjant Velykoms sukame galvas, kaip šiais metais dažyti kiaušinius. Kviečiame pasinaudoti natūraliomis kiaušinių marginimo idėjomis, kurios ne tik neteps rankų, bet ir nereiks abejoti, ar įsikilę ir dažų prisigėrę kiaušiniai nesukels alerginės reakcijos.

Mūsų šalyje yra gausybė prieskoninių žolelių ir kitų augalų, kurie mums gali puikiai pasitarnauti ruošiant margučius Velykų stalui. Nors natūraliais dažais marginti kiaušiniai bus ne tokie ryškūs, kaip nudažyti maistiniais, tačiau nereiks jaudintis, dėl dažų sukeltų alergijų, o ir spalvų įvairovė bus kur kas didesnė.

Pagrindinės kiaušinių dažymo taisyklės
• Kiaušinių dažų nuovirą pasigaminkite iš anksto. Atkreipiame dėmesį, jog kuo ilgiau virsite pasirinktas žoleles, tuo spalva bus intensyvesnė.
• Dažų spalvos sustiprinimui naudokite obuolių actą.
• Į išvirusių dažų skystį kiaušinius panardinkite arba pavirkite, kad spalva būtų sodresnė.
• Jei nuspręsite kiaušinius dažyti keliomis spalvomis, tuomet pirmiausia juos laikykite šviesesnėse spalvose, o vėliau tamsesnėse.
• Nudažytus kiaušinius patepkite aliejumi, kad jie labiau blizgėtų, o jei norite matinių margučių – netepkite.
• Ryškesnėms spalvoms išgauti naudokite kiaušinius baltu lukštu, o žemiškoms – rudu.

Anksčiau margučių spalvos turėjo simbolinę reikšmę. Žaliai nudažyti kiaušiniai simbolizuodavo gyvybę, geltona ar ruda – javus, mėlyna – pasėlių derlingumą. Šiais laikais žmonės į spalvas žiūri labiau iš estetinės pusės, tačiau niekas nepaneigs, kad kiaušinių marginimas – puikus užsiėmimas lavinantis vaizduotę.

Kiaušinių dažų spalvos

Geltona spalva. Šiai spalvai išgauti naudokite ciberžolę. Jums reikės 3 v. š. ciberžolės miltelių 0,5 l vandens.

Žalia spalva. Norint turėti žalių kiaušinių jums reikės kelių spalvų dažų, t. y. geltonos, kurią išgausite iš ciberžolės ir mėlynos, kurią išgausite virdami mėlynąjį kopūstą. Keletą valandų kiaušinius baltu lukštu palaikykite ciberžolės tirpale, o tada keletą minučių mėlynųjų kopūstų.

Mėlyna spalva. Jums reikės 200 g smulkiai tarkuoto mėlynojo kopūsto ir 0,5 l vandens. Atkreipiame dėmesį, jog kopūstas būtinai turi būti tarkuotas, tuomet iš jo išsiskirs daugiau spalvos pigmento ir kiaušiniai nusidažys gražia dangaus mėlynumo spalva.

Tamsiai mėlyna spalva. Jums reikės 100 g šaldytų mėlynių ir 0,5 l vandens. Atkreipiame dėmesį, jog kuo ilgiau laikysite kiaušinius mėlynių nuovire, tuo spalva bus sodresnė, tad vis patikrinkite, ar kiaušiniai jau įgavo norimą spalvą.

Rausva spalva. Jums reikės 300 g tarkuotų burokėlių ir 0,5 l vandens. Šiai spalvai išgauti rinkitės kiaušinius baltu lukštu, nes dažomi rudi kiaušiniai bus blankūs.

Šviesiai violetinė spalva. Jums reikės 30 g kinrožių arbatos ir 0,5 l vandens. Rinkdamiesi kiaušinius rudu lukštu išgausite sodrią violetinę ar net melsvą spalvą, o rinkdamiesi baltu – levandų.