2023-02-01 27852 Peržiūros
Gyvsidabris, ką daryti, sudužo termometras, kaip surinkti gyvsidabrį

Nors gyvsidabrio garai yra toksiški, pirmasis patarimas, sudaužius metalinio gyvsidabrio turintį termometrą namuose – nepulti į paniką. Specialistų vertinimu, išsiliejusį gyvsidabrį nėra sudėtinga surinkti patiems, tereikia laikytis kelių esminių taisyklių.

Ko imtis?

Specialistai pataria iš patalpos, kurioje sudužo gyvsidabrio termometras, nedelsiant išvesti visus žmones ir gyvūnus. Taip pat reiktų atidaryti užterštos patalpos langus, uždaryti duris, išjungti vėdinimo ir kondicionavimo sistemas.

Taip pat reikėtų išjungti ar maksimaliai sumažinti užterštos patalpos šildymą. Mat kuo aukštesnė oro temperatūra, tuo intensyviau garuoja gyvsidabris – didėja tikimybė apsinuodyti toksiškais garais.

Tuomet „apsiginkluokite“ apsaugine kauke, senais drabužiais, guminėmis pirštinėmis, stiklainiu su vandeniu ir užsukamu dangteliu, kartono atraiža, pūkų rinkikliu su nuplėšiamais popieriniais lipniais lapeliais ar lipnia juosta.

Prieš pradėdami rinkti gyvsidabrį nusiimkite visus papuošalus – gyvsidabris gali prikibti prie metalo.

Kaip rinkti gyvsidabrį?

Visų pirma surinkite sudužusio termometro stiklo šukes. Gyvsidabrio lašelius pradėkite rinkti nuo užteršto ploto krašto į vidurį – stumkite standžiu popieriumi ar kartonu ant kito standaus popieriaus lapo. Jį kartu su gyvsidabriu dėkite į stiklinį indą su vandeniu.

Likusius gyvsidabrio lašelius rinkite popieriniu lipniu pūkų rinkikliu su nuplėšiamais lapeliais arba lipnia juosta – pradėkite nuo užteršto ploto pakraščių ir rinkite vidurio link. Surinktus gyvsidabrio lašelius kartu su popieriumi įdėkite į stiklinį indą su vandeniu. Smulkiausius gyvsidabrio lašelius galite surinkti naudodami vienkartinį švirkštą.

Dėmesio! Jei dėvite metalinio gyvsidabrio lašais užterštus drabužius ar avite užterštą avalynę, nevaikščiokite po namus. Jei gyvsidabris buvo tiesiogiai patekęs ant apavo, drabužių, sudėkite juos į dvigubus plastikinius maišus, sandariai užriškite ir šalinkite kaip pavojingas atliekas.

Paviršių, ant kurio išsipylė gyvsidabris, nuvalykite kalio permanganato arba sodos ir muilo tirpalu, patalpas išplaukite ir išvėdinkite.

Stiklainyje nekelia pavojaus

Šiltuoju metų laiku surinktą gyvsidabrį priima stambiagabaričių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo aikštelės. Tiesa, esant minusinei temperatūrai, aikštelės neturi sąlygų priimti ir laikyti gyvsidabrį, nes jis dažniausiai pristatomas stikliniuose induose su vandeniu.

Sandariai uždarytame inde gyvsidabris nekelia jokio pavojaus, todėl tokį indą galima padėti į saugią vietą namuose ir palaikyti iki šiltojo sezono, kai galima bus atvežti į atliekų surinkimo aikštelę.

Ko nedaryti?

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, atsitikus šiai nelaimei, išsiliejus gyvsidabriui jokiu būdu NEGALIMA imtis šių veiksmų:
• nesiurbti dulkių siurbliu – temperatūra dulkių siurblyje yra aukštesnė nei patalpose, todėl gyvsidabrio garavimas bus daug kartų intensyvesnis, o tai dar labiau užterš gyvenamąsias patalpas ir negrįžtamai užterš dulkių siurblį;
• nešluoti – taip jį suskaidysite į dar mažesnius lašelius ir paskleisite dar plačiau;
• nepilti į nuotekų sistemą – jis gali patekti į paviršinius vandenis;
• neskalbti užterštų drabužių skalbimo mašina – gyvsidabris negrįžtamai užterš skalbimo mašiną;
• nemesti į ugnį – aukštoje temperatūroje susidaro pavojingos gyvsidabrio garų koncentracijos.

Išvengti nelaimės

Jei rinkti gyvsidabrio nedrįstate patys ar išsiliejo didesnis šios medžiagos kiekis, skambinkite 112 ir kvieskite ugniagesius gelbėtojus. Jie mechaniškai ir cheminėmis priemonėmis iš aplinkos pašalins gyvsidabrį, jo junginius ir garus.

Norite išvengti nelaimės? Nelaukite, kol suduš – gyvsidabrio termometrus priduokite į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.