2024-05-28 461 Peržiūros

Jeigu bent sykį per 6 metus sąskaitoje už daugiabučio namo priežiūrą nerasite įrašo apie atliktus varžų matavimo darbus, sunerimkite. Gali būti, jog jūsų pastato prižiūrėtojas nesuteikė gyvybiškai svarbios paslaugos, saugančios nuo gaisrų ir kitų finansinių nuostolių.

Pagal galiojančius teisės aktus Lietuvoje daugiabučiuose namuose varžų matavimus privalu atlikti ne rečiau kaip vieną kartą per šešerius metus. Šie prevenciniai darbai reikalingi tam, kad apsaugotų gyventojų butuose esančius buities prietaisus nuo trumpo jungimo ir sugedimo, o pačius gyventojus – nuo gaisro pavojaus. Būtent todėl pastatų prižiūrėtojai turi prievolę nuodugniai patikrinti, ar daugiabučių bendrojo naudojimo elektros sistemos veikia tinkamai ir nekyla pavojaus gyventojų bei jų turto pavojui.

Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) teigimu, elektros įrenginių bandymų specifiką, tikrinamų parametrų leidžiamąsias vertes, bandymų ir matavimų periodiškumą nustato Elektros įrenginių bandymų normų ir apimties aprašas. Jame nurodyta, jog varžų matavimus daugiabučiuose privalu atlikti ne rečiau kaip vieną kartą per šešerius metus.

VERT teigimu, šie darbai yra privalomi ir juos pastato prižiūrėtojas privalo vykdyti periodiškai.

Rūpindamasi klientų ir jų turto saugumu bei vykdydama teisės aktuose numatytą prievolę, bendrovė „Mano BŪSTAS“ varžų matavimus atliko jau penktadalyje prižiūrimų namų. Šie darbai bus tęsiasi ir toliau, kol bus patikrintos visos daugiabučių inžinerinės elektros sistemos.

„Mano BŪSTO“ Priežiūros grupės vadovo Vido Balbuckio teigimu, kartais gyventojai nesureikšmina šių darbų svarbos ir mano, kad jie yra pertekliniai. Tačiau iš tiesų, ši prevencija apsaugo ne tik nuo materealinių nuostolių, bet ir užkerta kelią pavojingų gaisrui pavojui.

„Varžų matavimus atlikome penktadalyje prižiūrimų daugiabučių ir kas ketvirtame jų radome mažesnių ar didesnių defektų. Dažniausiai varžų matavimo metu pastebimas defektas – padidėjusi pereinamųjų kontaktų varža. Šiuos neatitikimus nedelsiant šaliname ir tai yra gera žinia gyventojams – gaisro pavojus dėl elektros sistemų šiuose namuose eliminuojamas iki minimumo. Svarbu suprasti ir tai, kad plika akimi minėtų defektų nepamatysi – juos galima identifikuoti tik specialios patikros metu“, – sako V.Balbuckis.