2018-07-27 882 Peržiūros

Klaipėda – finale dėl Europos jaunimo sostinės 2021 m. titulo. Finale dalyvauja dar keturi miestai: Kišiniovu (Moldova), Nikosija (Kipras), Jaroslavliu (Rusija) ir Varaždinu (Kroatija). Nugalėtojas paaiškės šių metų lapkričio mėnesį. Apie Klaipėdos kandidatavimą į Europos jaunimo sostinės titulą, #chooseklaipeda ir miesto jaunimą kalbamės su Aiste Andruškevičiūte, Klaipėdos miesto savivaldybės jaunimo reikalų koordinatore.

Jei norite sužinoti dar daugiau – Jūros šventės metu užsukite į jūros ir laisvės, mazgų ir ryšių mezgimo įkvėptas #chooseklaipeda dirbtuves, kurios vyks šį šeštadienį, 13-19 val. skvere prie „Meridiano“.

Aiste, papasakok apie #chooseklaipeda: kodėl visas Klaipėdos krašto jaunimas turėtų suklusti ir susidomėti?

#chooseklaipeda iniciatyva – tai kvietimas Europai ir jauniems klaipėdiečiams. Kviečiame rinkti Klaipėdą Europos jaunimo sostine 2021-iesiems, o kartu kviečiame jaunimą aktyviai dalyvauti miesto gyvenime, patiems kurti miestą tokį, kokiame būtų gera jauniems žmonėms.

#chooseklaipeda gimė pernai. Anksčiau savivaldybė įgyvendino projektą Urbact Gen_Y_City, kurio metu buvo kalbama apie jaunąją kartą ir jos išlaikymą mieste, o pernai pirmą kartą kartu su jaunimu ir jaunimo organizacijomis nusprendėme išmėginti jėgas Europos jaunimo sostinės 2020 m. konkurse. Ruošdami paraišką ir dalyvaudami finale, rengėme strategines sesijas su jaunimu, diskutavome, ko jaunimui reikia Klaipėdoje, ką reikia keisti miesto gyvenime, kaip padaryti, kad jaunimo balsas būtų geriau girdimas. #chooseklaipeda – tai pačių jaunų žmonių iniciatyva ir vizija, koks miestas turėtų būti jaunimo akimis. Pernai mes likome antri, tačiau įsitikinome, kad turime aktyvaus, iniciatyvaus ir ambicingo jaunimo, kuriam rūpi mūsų miestas. Todėl antrą kartą Europai sakome #chooseklaipeda – rinkis Klaipėdą.

Kodėl Klaipėda siekia Europos jaunimo sostinės vardo?

Kaip ir visa Lietuva Klaipėda jaučia emigracijos, miesto senėjimo padarinius – jaunimas išvažiuoja studijuoti svetur ir retas kuris grįžta į gimtą miestą. Mes – tai miestas ir Klaipėdos jaunimas, jaunimo organizacijos – siekiame padaryti Klaipėdą draugišku jaunimui ir patraukliu visomis prasmėmis miestu, siekiame naujų galimybių. Siekiame, kad čia jauni žmonės matytų daugiau perspektyvų, norėtų čia gyventi, mokytis, dirbti, kurti šeimas, pramogauti ir ilsėtis, kad jaustųsi laisvi ir laukiami. Norime, kad Klaipėda būtų jaunas, charizmatiškas, idėjų nestokojantis miestas. Europos jaunimo sostinės vardas labai padėtų – tai platforma naujoms jaunimo iniciatyvoms, socialiniams, pilietiniams, kultūros projektams.

Jei mums pavyks – tai būtų istorinis įvykis, išplėstume Europos jaunimo sostinių geografiją. Nes dar nė vienai Šiaurės, Baltijos jūros regiono, Skandinavijos šaliai nebuvo suteiktas Europos jaunimo sostinės vardas!

Kaip apskritai vyksta Europos jaunimo sostinių atranka, kas gali pretenduoti?

Europos jaunimo sostinės konkursą organizuoja Europos jaunimo forumas. Europos jaunimo sostinės titulas suteikiamas Europos miestui vienerių metų laikotarpiui. Paraiškas keliais etapais teikia miestai patys – miestų savivaldybės (įsitraukia ir tų  miestų jaunimo organizacijos).

Sostinės titulas suteikiamas jau beveik 10 metų. Kaip rodo ankstesnių sostinių patirtis, titulas suteikia tiems miestams postūmio rengti daugiau iniciatyvų, labiau įtraukti jaunimą į miesto gyvenimą, suteikti daugiau galių formuoti jaunimo politiką, pritraukti Europos jaunimo dėmesį, pristatyti miestą tarptautiniame kontekste.

Kaip pati atsiradai projekte? Kuo jis kitoks (neskaitant siekio 2021-aisiais Klaipėdą vainikuoti kaip Europos jaunimo sostinę)?

Į Europos jaunimo sostinės titulą pretenduoja miestai – jų savivaldybės kartu su jaunimu ir jaunimo organizacijomis. Šiame projekte dalyvauju kaip miesto jaunimo reikalų koordinatorė, bet ir kaip jaunas žmogus, kuriam ne vis vien, kokia yra Klaipėda.

Šio projekto išskirtinumas tai bendrumas. #chooseklaipeda iniciatyva jungia įvairias jaunimo grupes, pernai dirbome daugiau su jaunimo organizacijomis, o šiemet išsiplėtėme dar plačiau, įsitraukė aktyvūs jauni žmonės, kurie nori realizuoti save, prisidėti prie miesto gyvenimo.  Ruošdami paraišką, galvodami įvairias iniciatyvas labai susibendravome su jaunimu ir pajautėme, kad dirbdami kartu bei vieningai, galime pasiekti neįtikėtinų rezultatų. Kandidatavimas suteikė galimybė visiems siekti vieno tikslo – atviresnės ir draugiškesnės aplinkos jaunimui Klaipėdos mieste.  Taip pat tai labai laisvas projektas, išlaisvinantis kūrybiškumą, įtraukiantis įvairiausias jaunimo inciatyvas, kai kurios ypatingai įdomios ir sakyčiau “crazy“.

Kas yra projekto ambasadoriai ir kaip tapti vienu iš jų?

Šiemet #chooseklaipeda atsivėrė dar plačiau. Subūrėme aktyvių ir Klaipėdą mylinčių jaunų žmonių komandą – tai #chooseklaipeda ambasadoriai, kuriems rūpi ir kurie nori kurti miestą patys. Jaunimo ambasadoriai jau visą vasarą rengia iniciatyvas mieste, atvirose erdvėse. Pvz., birželį kvietė jaunimą šokti linksmą ir spalvotą skėčių šokį Teatro aikštėje, žaisti žaidimus, jau keletą kartų žaidėme rankšluostinį paplūdimyje – tai šlapias ir be proto nuotaikingas vandens mūšio ir tinklinio su rankšluosčiais mišinys su vandeniu pripildytais oro balionais. Vien pramogomis neapsiribojame – jaunimas planuoja pokalbių ciklą jiems aktualiomis, jautriomis temomis. Tačiau svarbiausia – jie daro tai, kas džiugina juos pačius, idėjos kyla jų galvose, jie buriasi į komandas ir įgyvendina taip pat patys. Taip pat visą vasarą planuojame su jaunimu skleidiame žinią jaunimo renginiuose ir festivaliuose visoje Lietuvoje – jau surengėme kūrybines jūrinių mazgų ir ryšių mezgimo dirbtuves Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime, LiJOT vasaros festivalyje, vyksime į Laisvės pikniką, diskusijų festivalį „Būtent“. Jei norite prisijungti prie ambasadorių komandos, kviečiame pildyti anketą https://chooseklaipeda.lt/tapk-ambasadoriumi/. O visus klaipėdiečius, kurie nori daugiau išgirsti apie #chooseklaipeda kviečiame šį šeštadienį prisijungti į mūsų dirbtuves Jūros šventėje, sekti mūsų Facebook ir Instagram paskyras.

Ką reiškia Klaipėdos – kandidatės į Europos jaunimo sostinės 2021 titulą logotipe esantis mazgas?

#chooseklaipeda logotipe yra jūrinis mazgas, dar vadinamas tikruoju arba draugystės mazgu. Ši mintis taip pat gimė jaunimui. Ji mums yra simbolis siekio ir noro apjungti jaunimą, nesvarbu, kur jis gyvena, studijuoja ar dirba. Šią simboliką skleidžiame mūsų jūros ir laisvės, mazgų ir ryšių mezgimo įkvėptose dirbtuvėse įvairiuose festivaliuose. Mezgame naujus kontaktus ir kviečiame žmones palaikyti jaunimo iniciatyvą dėl Europos jaunimo sostinės vardo.

Kuo išsiskiria jaunimas Klaipėdoje?

Dažnai kitų miestų gyventojai sako, kad klaipėdiečiai kitokie. Man atrodo, jaunimas čia ramesnis, romantiškesnis ir mažiau skuba. Mes esame miestas, gimęs prie jūros – turbūt jūros laisvė, ryšys su gamta mus daro laisvesnius ir įkvepia. Klaipėdos jaunimas iš tiesų labai kūrybingas ir turintis be galo daug idėjų.

Kur mieste labiausiai mėgsti lankytis?

Aš pati labai mėgstu lankytis kultūriniuose renginiuose, išskirtiniuose filmo seansuose. Taip pat su draugais einame ir į Klaipėdos barus ir manau, kad uostamiesčio naktinis gyvenimas kokybe nenusileidžia Vilniui. Klaipėdoje apskritai yra daug įvairios veiklos, tik reikia sugebėti ieškoti. Kai dar studijavau, aktyviai savanoriavau Klaipėdos organizacijose, dalyvavau renginiuose.

Kaip įsivaizduoji Klaipėdą ir jos jaunimą ateityje?

Aš norėčiau, kad Klaipėda keistųsi, kad taptų atviresnė ir draugiškesnė jaunimui, kad jaunimas čia norėtų gyventi, mokytis, dirbti, kurti šeimas, kad išvykę į užsienį norėtų čia grįžti. Mes dar turime daug nuveikti, kad labiau įtrauktume jaunimą į miesto gyvenimą, jaunimo politikos formavimą, svarbių klausimų sprendimą, kad jauni žmonės drąsiai išsakytų savo nuomonę ir nesijaustų stovintys nuošalyje. Aš asmeniškai norėčiau, kad jaunimas žinotų, kad jis gali daug, nebijotų kalbėti ir patys būti pokyčių dalimi. Būtent todėl mums labai reikalingas Europos jaunimo sostinės vardas, kuris taptų tramplinu ir platforma permainoms Klaipėdoje.

Jei galėtum mieste pakeisti tris dalykus – kas tai būtų?

Mums reikia esminių permainų ir jų reikia gerokai daugiau nei trijų. Klaipėda kaip ir dauguma Lietuvos miestų išgyvena emigracijos, miesto senėjimo krizę. Jauni klaipėdiečiai kaip didžiausias problemas įvardina darbo, stažuočių pagal įgytą specialybę trūkumą, reikia sudaryti geresnes sąlygas jaunimui kurti verslą, skatinti verslumą, labiau įtraukti jaunimą į miesto socialinę ir pilietinę veiklą, stiprinti jaunimo dalyvavimą sprendimų priėmime. Mums tikrai labai reikia modernios, jaunimui skirtos edvės, kuri veiktų  24/7. Klaipedos jaunimui reikia savito identiteto, ryšio su miestu, kad net išvykę, jie jaustųsi klaipėdiečiais, jaustų, kad jie rūpi savo miestui, norėtų būti savo miesto ambasadoriais. Tačiau turbūt svarbiausias yra požiūrio ir sąmoningumo klausimas. Klaipėdai reikia keistis, tapti atviru įvairioms visuomenės grupėms, neturi likti diskriminacijos darbo, lyties, tautybės, pažiūrų klausimais. Kodėl jaunimas išvyksta? Nes jie nesijaučia čia gerai, nesijaučia laukiami, reikalingi. Todėl EYC vardas mums be galo svarbus – mes matome tai kaip dar vieną įrankį ir galimybę padaryti miestą patrauklesnį jaunimui, sukurti jiems geresnes sąlygas čia gyventi, mokytis, dirbti, kurti šeimą.

Palinkėjimas klaipėdiečiams (ir jaunimui, žinoma).

Linkiu klaipėdiečiams mylėti ir džiaugtis savo miestu. Linkiu būti drąsiems ir ryžtingai siekti savo tikslų. Mes kartais linkę nuvertinti save, nutylėti savo mintis. Kalbėkime. Juk jei tylėsime, tai niekas nežinos, kas jaunus žmones skaudina, kas mums rūpi, ką mes norime keisti savo mieste. Būkime drasęsni, nes kas kitas – jei ne mes patys?

Ačiū už pokalbį!