2022-04-13 606 Peržiūros

Šv. Velykos – gražiausia pavasario šventė, o pajūrio kraštas šią šventę pasitinka itin nuotaikingai. Kviečiame iš arčiau susipažinti su velykinės parodos „Džiugus margumas“ darbų autoriais, kurie velykaičius margina labai skirtingais stiliais.

Klaipėdos Meno kiemo dirbtuvių vitrinoje, adresu Daržų g. 10, vyksta velykaičių paroda „Džiugus margumas“. Tai yra jungtinė ekspozicija, kurioje išvysite net trijų kartų kūrėjus – Angelę Rauktienę, Astą Grušelionienę ir Petrą Armoną, kurie jau ilgą laiką puoselėja liaudiškąją marginimo tradiciją.

Angelė Rauktienė – margučių ir kraičio skrynių margintoja, novelistė, Lietuvos liaudies meno tradicijų puoselėtoja. Autorė kuria kartu su savo vyru Vytautu Raukčiu. Vytautas gamina medžio skulptūras, tekina medinius indus ir kitus namų apyvokos daiktus, kraičio skrynias ir medinius kiaušinius, kuriuos margina jo žmona Angelė. Angelė ir Vytautas buvo pirmieji, kurie pažvelgė į margučius kaip į mūsų kultūros paveldą ir pradėjo puoselėti šią tautodailės tradiciją.

Asta Grušelionienė – muziejininkė, laisvalaikiu puošianti margučius nuostabiais taškeliais. Taškelis, brūkšnelis, du taškeliai, penki brūkšneliai, Astai tai lyg užburiantis šokis, kurio pagalba gimsta paukščio pėdelės, saulutės, žalčiukai, rūtelės sūkuriukai ir kiti dailūs piešiniai. Taip ir gimsta iš paprasto kiaušinio nuostabus margutis. O ir kiekvienas jos simbolis neša tam tikrą žinią, palinkėjimą.

Petras Armonas – jaunasis margintojas (šiemet vaikinui sukako 14 m.), kuris jau spėjo pasižymėti kaip etninės kultūros puoselėtojas bei išmanytojas. 2021 m. tapo trečiosios Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados nugalėtoju. Nepaisant jauno amžiaus, jis jau yra patyręs liaudiškosios kiaušinių marginimo tradicijos meistras. Jau nuo 2017 m. Petras kasmet aktyviai dalyvauja Lietuvos mokinių liaudies dailės konkurse „Sidabro vainikėlis“ ir pristato savo margučius, bendraamžių grupėje laimi prizines vietas.

Parodos trukmė: balandžio 8 d. – gegužės 8 d.

Palangos žinomiausioje J. Basanavičiaus gatvėje, taip pat, sklando džiugios Šv. Velykų nuotaikos.

Margučių alėja – tai palangiškių ir svečių didelio susidomėjimo sulaukianti tradicija. Pagrindinėje J. Basanavičiaus gatvėje ir kitose Palangos erdvėse kasmet išrikiuojami vis naujai padabinti ir neįtikėtino dydžio – 2 metrų ir 1,4 metro skersmens – margučiai.

Šiais metais margučiai atspindės įvairių tautų tradicijas bei kultūrą. Vaikščiojant J. Basanavičiaus gatve galima pasigrožėti margučiais, kurie yra skirti miestams iš Lenkijos, Latvijos, Estijos, Ukrainos, Izraelio ir pan. Margučių dizaineriai – Martynas Lapas ir Gintaras Lapas.