2022-04-11 990 Peržiūros

Ar kada nors yra tekę atsidurti elektros kėdėje? Nedaugelis žino, kad Lietuvoje yra toks vienintelis muziejus, kuriame galima išbandyti ne tik teisėjo vaidmenį, bet ir pabūti nusikaltėlio vietoje ir net atsisėsti ant elektros kėdes arba išbandyti viduramžiais naudotus kankinimo įrankius. Kviečiame susipažinti su muziejumi iš arčiau.

1936 metais, adresu Aušros alėja 19, Šiauliai, buvo pastatyti Šiaulių apygardos teismo rūmai. Šiaulių spaudoje juokais Apygardos teismo rūmai buvo pavadinti didžiausiu Šiaulių pastatu, mat juose buvo per tris šimtus durų. Nuostabą keliantį muziejų, esantį Šiaulių apygardos teisme, įkūrė buvęs šio teismo teisėjas Alfredas Vilbikas. Nors muziejus veikia nuo 2017 m. sausio 4 d., tačiau jau ir seniau teisme galima buvo pamatyti teismų istorijos ekspoziciją.

Muziejaus lankytojai turi galimybę susipažinti su teismų istorija, pasakojama, kaip Lietuvos teismai ir teisė vystėsi iki 1918 m., tarpukariu, okupacijos laikotarpiu ir po nepriklausomybės atkūrimo. Kad ekskursija vyktų dar įdomiau, galima pasiskirstyti vaidmenimis ir pagal paruoštą scenarijų suvaidinti teismo posėdį, kurio eigą prižiūrį teisėjas, o po teismo posėdžio teisėjas pasakoja apie savo darbą bei atsako į dalyvių klausimus. Lankytojai taip pat turi galimybę bendrauti su muziejaus įkūrėju.

Muziejuje galima sužinoti ir pamatyti daug unikalių įvairių išlikusių teismų istorijos eksponatų: nuo 16 a. menančių dokumentų iki dabartinių teismo priimtų sprendimų. Išgirsti įdomių teismų istorijos faktų. Susipažinti su teisėjo darbo specifika. Apžiūrėti tarpukario ir sovietmečio teisėjų kabinetus ar net išbandyti viduramžiais naudotus kankinimo įrankius.

Vienintelis Lietuvoje teismų istorijos muziejus neatsigina smalsuolių. Muziejų dėl unikalių eksponatų atranda ir pasaulinio garso filmų kūrėjai. Čia esantys teisėjų krėslai įsiamžino net populiariame Netflix seriale „Černobylis“.

Panaši Teismų ekspozicija yra ir Vilniuje, kurioje galima dalyvauti edukacinėje programoje, pažinti teismus, jų istoriją ir teisėjo profesiją ar tiesiog atvykti ir savo mokiniams ar studentams unikalioje tarpukario laikų teismo posėdžių salėje vesti pamoką ar skaityti paskaitą.