2023-01-25 1567 Peržiūros

Jau šiandien Vilniaus miestas švenčia savo garbingą 700 metų jubiliejų. Gimtadienio proga vilniečius ir miesto svečius džiugins iškilminga renginių programa.

Renginių lankytojų lauks pažintis su Vilniaus istorija, kurią jie galės ne tik išgirsti ar pamatyti, bet ir pajusti. Dieną vainikuos Katedros aikštėje atsiversiantis „Laiko portalas“, įsižiebs Vilniaus šviesų festivalis.

Nepaisant ištisos 700 metų istorijos, turtingos kultūriniu paveldu, Vilnius yra vis dar jaunas, kasdien besikeičiantis ir augantis didmiestis, kurio tobulėjimas ir vardo sklaida visame pasaulyje užprogramuota Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškuose.

Prie iškilmingo Vilniaus jubiliejaus paminėjimo prisijungė daugiau kaip 100 įvairių privačių įmonių, valstybinių institucijų bei nevyriausybinių organizacijų, todėl Vilniaus miesto jubiliejus bus švenčiamas ištisus metus.

Sausio 25-ąją visoje sostinėje vyks įvairūs kultūriniai ir pramoginiai renginiai, skirti nuo mažiausio iki vyriausio šventės lankytojo.

Katedros aikštėje atsivers „Laiko portalas“

Sostinės jubiliejaus proga Vilniaus širdyje, Katedros aikštėje atsivers „Laiko portalas“, kviečiantis miestiečius susiburti ir tęsti Didžiojo kunigaikščio Gedimino pradėtą miesto kroniką. Renginys sukvies įvairius ir retai ant vienos scenos matomus Vilniaus balsus skleisti miesto vardą po visą Lietuvą. Susirinkę renginio dalyviai išvys specialiai sostinės jubiliejui paruoštą iškilmingą koncerto programą, kurioje įvairių kartų ir muzikos stilių kūriniai pasakos dar negirdėtas Vilniaus istorijas ir palies dabarčiai aktualias temas.

Jubiliejiniame gimtadienio koncerte pasirodys daugybė žinomų mūsų šalies atlikėjų, tarp kurių Andrius Mamontovas, Monika Liu, Mantas Jankavičius, Saulius Petreikis, grupės „Solo Ansamblis“, Švento Kristoforo kamerinis orkestras, Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO ir daugybė kitų. Organizatoriai žada, kad renginio metu išvysime ne tik muzikinius pasirodymus, bet ir įspūdingus vizualinius praeities ir dabarties vaizdinius ant Katedros sienos, kurie duos startą iškart po koncerto mieste prasidedančiam Vilniaus šviesų festivaliui.

Šventinio koncerto pradžia sausio 25 d. 19.30 val. Katedros aikštėje. Transliaciją galima bus stebėti ir tiesiogiai per LRT.

Šviesų festivalis

Sostinės gimtadienio proga vilniečius ir miesto svečius stebins penktasis Vilniaus šviesų festivalis, vyksiantis sausio 25–28 dienomis. Šių metų festivalio tema – futurizmas. Iš Prancūzijos, Kanados, Jungtinės Karalystės, Olandijos, Ispanijos, Italijos į Vilnių atvykę menininkai plės vaizduotės galimybių ribas bei privers kitomis akimis pažvelgti į mus supantį pasaulį.

Miesto 700-ojo gimtadienio proga atsivers ir autentiški Vilniaus barokinio senamiesčio kiemai, nušvis pagrindiniai miesto simboliai. Šviesos meno kūriniai bus eksponuojami žymiausiose sostinės aikštėse, skveruose ir gatvėse. Pažinti meno galeriją po atviru dangumi padės Vilniaus šviesų festivaliui skirta programėlė, kurioje lankytojai ras festivalio maršrutą. Ją atsisiųsti arba atsinaujinti galima App Store: http://bit.ly/vilniuslightfestival bei Google Play: http://bit.ly/vilniuslightfestival1

Vilniaus šviesų festivalis vyks nuo sausio 25 iki sausio 28 d. įvairiose erdvėse sostinės senamiestyje. Festivalio metu Katedros aikštėje ant Arkikatedros fasado bus galima stebėti ir video projekcijų sukurtą pasakojimą „Laiko portalas“ apie Vilnių, jo praeities ir ateities simbolius. Sausio 25-ąją video projekcija bus galima pasigrožėti po pagrindinio gimtadienio renginio nuo 21 iki 23 val., o sausio 26–28 d. nuo 18.30 iki 23 val.

Sostinės vėliavų kėlimas

Vilniaus jubiliejaus proga Rotušės aikštėje vyks iškilmingas trijų sostinės vėliavų pakėlimas. Miesto simbolius į dangų kels Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, Vilniaus savivaldybės Šv. Kristoforo apdovanojimo laureatas Algimantas Jucevičius ir Vilniaus savivaldybės Mažojo. Kristoforo apdovanojimo laureatė Rugilė Juknevičiūtė.

Iškilmingas renginys Rotušės aikštėje vyks sausio 25 d. nuo 11.30 val.

Gedimino bokšte – galimybė perskaityti autentiškąjį kunigaikščio laišką

Vilniečių ir miesto svečių laukia ypatinga dovana – Vilniui minint 700 metų gimtadienį Gedimino pilies bokšte bus galima išvysti iš Latvijos atsigabentą vienalaikį Gedimino laiško nuorašą. Anot Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorės dr. Rūtos Kačkutės, būtent nuo šio dokumento pradėta skaičiuoti Vilniaus istorija.

Laiškas visuomenei bus pristatytas sausio 25 dieną Lietuvos nacionalinio muziejaus Gedimino pilies bokšte. Gimtadienio proga šią dieną jį išvysti bus galima nemokamai, vėliau – įsigijus muziejaus lankytojo bilietą. Dokumentas yra saugomas Latvijos valstybiniame istorijos archyve Rygoje, todėl galimybė jį pamatyti Lietuvoje yra išskirtinai reta. Originalus laiško nuorašas bus eksponuojamas iki birželio 4 dienos, vėliau jį iki metų pabaigos veiksiančioje parodoje pakeis faksimilė.

Paroda veiks nuo sausio 25 d. Gedimino pilies bokšte.

Valdovų rūmuose vyks užsiėmimai įvairaus amžiaus žmonėms

Sostinės gimtadienį paminėti kviečia ir Valdovų rūmų muziejus, siūlantis įvairaus amžiaus žmonėms nerti į Vilniaus istoriją. Jauniausių lankytojų lauks edukaciniai užsiėmimai, pasakojantys apie Vilniaus pilių istorinę pradžią, o vyresnių klasių moksleiviai pažins neatrastas „Šventaragio slėnio paslaptis“. Po edukacinių užsiėmimų, šeimos su vaikais kviečiamos stebėti Vilniaus gimtadieniui skirtą spektaklį „Vilnių kuriam!“, kuriame varnos pasakos apie mūsų jauno miesto istoriją.

Gausu išskirtinių veiklų bus ir suaugusiems: sausio 25 d., 16 val. atidengiamas skulptoriaus Martyno Gaubo paminklas „Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino priesakai Vilniui ir Lietuvai“, skirtas pažymėti pirmojo Vilniaus paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose jubiliejui. Paminkle iškalti kunigaikščio laiškų fragmentai, kuriuos atrinko Vilniaus universiteto rektorius, prof. Rimvydas Petrauskas. Kūrinį mecenavo Ina ir Darius Zubai, o paminklas yra Vilniaus klubo dovana miestui.

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų šventės paminėjimą vainikuos į senuosius laikus nukelsiantis Europos Baroko muzikos koncertas. Solistės Simona Liamo (sopranas) ir Nora Petročenko (mecosopranas), orkestras „Cappella Concentrante Vilnense“ žiūrovams pristatys Claudio Monteverdi, Antonio Vivaldi, Georgo Frederico Handelio ir kitų kompozitorių kūrinius.

Edukacijos ir renginiai numatyti visą sausio 25 d.

Pažintis su Vilniaus istorija televizijos ekrane

Nusprendusius Vilniaus gimtadienį paminėti namuose, renginio organizatoriai kviečia pažinti miesto istoriją kartu su režisieriumi Andriumi Lygnugariu ir istoriku profesoriumi Alfredu Bumblausku. Sostinės jubiliejaus proga sukurta dokumentinį filmą „700 Vilniaus metų. Kelionė laiku su prof. A. Bumblausku“ kvies nusikelti vis į kitą Vilniaus šimtmetį, patirti senojo Vilniaus atmosferą ir iš arčiau susipažinti su reikšmingais sostinės įvykiais. Įtraukiantys atkuriamosios dokumentikos pasakojimai ir vaizdinga profesoriaus kalba įtrauks nuo pirmosios minutės.

Dokumentinį filmą galima pamatyti sausio 25 d. nuo 21.30 val. per LRT.