2020-09-14 1131 Peržiūros
Raižių mečetė. G. Bernatavičiaus nuotr.

Svarstote, ką nuveikti darganotą rudens savaitgalį? Praleiskite dieną turiningai ir ištyrinėkite Alytaus apylinkes! Apie populiariausias vietas, užsiėmimus lietingą dieną bei gardžiausią Dzūkijos krašto skanumyną, „Kalba Alytus“ skaitytojams pasakoja „Alytaus turizmo informacijos centre“ dirbanti turizmo specialistė Birutė Malaškevičiūtė. Alytiškiai, ar visas vietas jau spėjote aplankyti?

  1. Ką rekomenduotumėte išbandyti būtent rudenį?

Kiekvieną rudenį vyksta Paukščių palydos Žuvinto biosferos rezervate. Kuomet paukščiai išskrenda vyksta palydėtuvės – paukščius galima stebėti, su jais atsisveikinti. Šią dieną vyksta gan didelė ir graži šventė.

Jeigu išties žavimasi gamta bei rudenėjančiu miškų peizažu, tuomet tikrai rekomenduojame  pasivaikščioti pažintiniuose gamtos takuose.

Kasmet rugsėjo mėnesį vyksta Jaunimo savaitė bei Pasaulinė turizmo diena. Šiomis dienomis „Alytaus turizmo ir informacijos centras“ organizuojama nemokamos ekskursijas bei žygius pėsčiomis ar dviračiu.

  1. Kurie objektai/pramogos šiemet ypač pritraukė daugiausiai lankytojų?

Neabejotinai daugiausiai lankytojų susilaukia Baltosios rožės tiltas – tai aukščiausias pėsčiųjų ir dviračių tiltas Lietuvoje. Jo aukštis išties įspūdingas – 38,10 m. Taip pat jis yra įrašytas į Lietuvos rekordų knygą.

Plačiau apie tiltą skaitykite ČIA.

Butrimonių fontanas – tai vienintelis Lietuvoje sukūrinis ir kolboje besisukantis fontanas. Sutemus nušvinta įvairiausiomis spalvomis. Verta paminėti ir patį Butrimonių miestelį. Rekonstravus aikštę, miestelis tarsi atgijo. Aplinkui pradėjo kurtis įvairios kavinukės. Jose galima paskanauti vietinio skanumyno šimtalapio – totorių kepto pyrago. Daugelis atvykę į mūsų kraštą klausia, kur galima įsigyti bei paskanauti garsiojo šimtalapio. Tad apžiūrėjus Butrimonių fontaną, aplinkui esančiose kavinukės tikrai jį surasite.

Plačiau apie Butrimonių fontaną skaitykite ČIA.

Netoli nuo Butrimonių yra Raižių kaimas, kuriame pastatyta mečetė. Ji žymi tuo, kad vienintelė veikė sovietmečiu. Šiuo metu joje vyksta religinės apeigos, šalia pastatyti du saulės laikrodžiai. Vienas jų rodo Žalgirio mūšio vietos laiką, kitas – vietos laiką.

Plačiau apie mečetę skaitykite ČIA.

Dar vienas objektas, kuris pritraukia itin daug lankytojų – tai Nuotykių šalis „Tarzanija“. Tai yra didžiausias nuotykių parkas pietų Lietuvoje. Greta yra įsikūręs „Dzūkijos dvaras“, tad papramogavus galima paskanauti vietinių valgių bei apsistoti nakvynei.

Plačiau apie nuotykių parko siūlomas veiklas skaitykite ČIA.

Šiemet žmonės daugiau stengėsi poilsiauti gamtoje, tad pačiame Alytaus mieste tikrai galima rasti išskirtinių vietų. Pačiame mieste mes turime net keturis parkus. Į teritoriją taip pat įeina Vidzgirio botaninis draustinis. Tad daugiau kaip 33 proc. Alytaus užima žalieji plotai: skverai, parkai, įvairūs gėlynai. Na, o Vidzgirio pažintinis takas buvo atnaujintas, yra nuorodos bei informaciniai stendai apie ten gyvenančius gyvūnus bei augančius augalus. Informacija pateikiama žaismingai, o ne moksline ir sausa kalba. Per šį taką eina Šv. Jokūbo piligriminio kelio dalis. Šiemet tokie takai tapo ypač populiarūs bei susilaukė daug keliaujančių piligrimų. Taip pat Alytaus apylinkės (Pivašiūnai) ribojasi ir su kitu piligrimų keliu – Jono Pauliaus II. Tad Pivašiūnai yra taip pat didelis traukos objektas. Lankantis šioje vietovėje rekomenduojame aplankyti Pivašiūnų amatų centrą.

Plačiau apie Vidzgirio pažintinį taką skaitykite ČIA.

Taip pat poilsiautojų labai pamėgti yra Daugai. Kaimelis yra apsuptas ežero, pačiame ežero viduryje yra poilsio objektai: vandens batutų parkas, paplūdimiai,  pramoginiai plaukimai – baidarės, luotas. Taip pat aplinkui yra įsikūrusių daug kaimo turizmo sodybų.

Kaip ir minėjau turime labai daug gražių gamtos vietelių. Dar vienas iš lankomų objektų yra Didysis Dzūkijos akmuo – tai pats didžiausias riedulys Alytaus rajone bei devintas pagal dydį visoje Lietuvoje. Jis labai išdidžiai pūpso pušynėlyje, tad apžiūrėjus jį, galima pasigrožėti ir jį supančia gamta. Objektą tikrai rasite lengvai, kadangi pakeliui yra nuorodos bei kelio ženklai. Važiuojant pakeliui link akmens, įsikūręs Nemunaičio miestelis, kuriame išsidėstę verti dėmesio kultūriniai ir istoriniai objektai. Taip pat rasite įkurtą rekreacinę zoną šalia Nemuno.

 3. Ką rekomenduotumėte aplankyti pirmą kartą lankantiems šias apylinkes?

Pirmiausia rekomenduočiau Alytaus miestą pažinti dviračiu. Pačiame mieste driekiasi daugiau kaip 30 km. dviračių takas. Dviračiu galima ne tik greičiau apvažiuoti visą miestą, bet pamatyti daugiau lankytinų vietų ir sužinoti plačiau apie patį miestą. Dviračiu atsiveria visai kitos miesto vaizdas nei tiesiog vaikštinėjant.

Plačiau apie maršrutus dviračiu skaitykite ČIA.

4. Ką rekomenduotumėte aplankyti jau ištyrinėjusiems šias vietoves?

Rekomenduojame sudalyvauti edukacinėse veiklose, kuriose sužinosite bei išmoksite naujų dalykų. O kas jau išbandė beveik viską, rekomenduojame pakilti oro balionu ir pasigrožėti Alytaus apylinkėmis. Taip pat Alytaus apylinkėse įsikūrę labai daug žirgynų, tad rekomenduojame išbandyti keletą maršrutų. Taip pat toliau kalbant apie edukacijas, daugeliui patinka įvairūs maisto ragavimai, tad patinkantį maisto gaminimo ar degustavimo užsiėmimą suras net patys išrankiausi.

Na, o kuo mes galime tikrai pasigirti, jog tokios veiklos niekur kitur nerasite – tai Sparnuotų husarų edukacinės programos. Jos metu yra pasakojama apie husarus, aptariamos įvairios detalės ir pan. Galima pamatyti originalią husarų aprangą.

5. Darganotas ruduo. Kokiomis veiklomis užsiimti pliaupiant lietui?

Taigi, darganotą rudenį, privalu, kad viskas būtų po stogu. Iš tokių veiklų galime paminėti kino teatrą, jau minėtus edukacinius užsiėmimus. Šaltuoju metų laiku ypač populiaru apsilankyti Alytaus sporto ir rekreacijos baseine. Netoli Alytaus įsikūrusiame Punios miestelyje yra nauja kraštotyrinė etnografinė ekspozicija „Punia amžių bėgyje“. Šalia Punios yra nuostabus piliakalnis.

O Alovėje, amatų kiemelyje galima mokytis kepti tikrą naminę duoną.

Taip pat vieni iš lankomiausių muziejų yra Alytaus kraštotyros muziejus, Anzelmo Matučio memorialinis muziejus, Archeologijos muziejus.