2019-05-17 865 Peržiūros
Dargaičių zoologijos sode lankytojus stebina ne tik gyvūnų išvaizda, bet ir linksmas elgesys

Pavasarį, Šiaulių apskrityje esančiame Dargaičių kaime, pirmuosius oficialius savo veiklos metus švenčia ten įrengtas zoologijos sodas, didžiausio lankytojų susidomėjimo sulaukiantis dėl ten gyvenančių kelių dešimčių alpakų. Apie atsiradimo istoriją, gyvūnus, tikslus ir priežastis, kodėl čia verta apsilankyti papasakojo pats zoologijos sodo įkūrėjas Raimondas Neverdauskas.

Kaip pradėjote auginti alpakas?

Viskas prasidėjo gana seniai. Galbūt net ne visi mano pažįstami žino, dėl kokios priežasties aš nusipirkau pirmąsias alpakas. Tiesa ta, jog aš tai padariau dėl moters, savo žmonos. Prieš septynerius metus mano žmona vienos mugės metu nusipirko alpakos vilnos. Keletą dienų ji man nedavė ramybės aikčiodama, kokia ta vilna minkšta ir švelni. Daug laiko neprireikė, jog norėdamas jai įsiteikti aš į kaime, kuriame buvau įrengęs lentpjūvę, parvežčiau pirmąsias tris alpakas. Neseniai baigęs trenerio karjerą „Šiaulių kartingo klube“, tuomet dar tikrai negalėjau įsivaizduoti, jog automobilius ir žiedines lenktynes aš iškeisiu į alpakų ūkį. Niekad nebūčiau patikėjęs, jog po pirmųjų trijų alpakų seks šešios, po šešių devynios, labai greitai pasieksime 50 ir net 70 alpakų skaičių. Šis kontingentas pradėjo didėti todėl, jog tuo metu aš pastebėjau, kad Lietuvoje tai yra tam tikra neatrasta niša. Žmonės alpakas nori pirkti – o mes galime jas pardavinėti. Taigi nusprendėme pradėti verslą – parsivežti, auginti, veisti ir pardavinėti šiuos gyvūnus.

Pavasaris – pasikeitimų ir šukuosenų keitimo metas daugumai zoologijos sodo gyventojų

Viskas skamba gana paprastai. Tačiau iš kur jūs gavote pirmąsias tris alpakas?

Pirmosios mūsų alpakos buvo pirktos Pabaltijy. Vėliau, kuomet jų jau turėjome gana nemažą skaičių, dėl spalvų gamos, nusprendėme pirkti alpakas iš Čilės. Lėktuvu alpakos skrido iki Olandijos, iš ten lenkai ir vokiečiai, su kuriais susitarėme bendradarbiauti, jas nuo Olandijos nugabeno iki Lenkijos ir iš ten jas pasiėmėme patys. Pradžioje gal tai ir buvo brangus verslas, bet vėliau ne. Pačios alpakos išlaikymas nėra brangus, galėčiau jį prilyginti avies išlaikymui. Brangu iš tos pusės, jog patelė jauniklį nešioja vienerius metus ir gimsta tik vienas alpakiukas. Vėliau, dar pusę metų, alpaka maitina savo mažylį.  Galime paskaičiuoti, kad vienai alpakai, kurią tu galėtum parduoti, reikia 1.5 ar 2 metų laiko. Tai šiuo požiūriu yra brangu, jei lyginame su avimis.  Per pastaruosius dvejus metus mes nesame nupirkę nei vienos, nes patys esame pakankami užaugę, jog galėtume jas ne tik veisti, bet ir pardavinėti visame Pabaltijy.  Šiuo metu turime 95 alpakas.

 Kaip jūsų alpakų auginimo ir pardavinėjimo verslas peraugo į zoologijos sodą?

Viskas prasidėjo labai natūraliai. Kai pradėjome auginti daugiau alpakų, pradėjo atsirasti ir vis daugiau žmonių, kurie norėjo atvažiuoti ir jas pamatyti. Palaipsniui, tokių lankytojų atsirado pakankamai daug. Taigi, nusprendėme, kad jei žmonės atvažiuoja apžiūrėti alpakas, mes galime nupirkti ir daugiau gyvūnų, kurie būtų egzotiniai ir žmonėms keltų nuostabą. Kadangi žmonių kiekis didėjo, nusprendėme, jog logiškiausia būtų atidaryti nedidelį zoologijos sodą.

Tarp vaikų mylimiausių – itin žemi zoologijos sodo gyventojai

O iš kur atkeliavo tie egzotiniai gyvūnai? Ar su jų atėjimu stipriai pasikeitė zoologijos sodo išlaikymo kaina?

Jie yra iš įvairių šalių: parvežti iš Lenkijos, Estijos taip pat Čilės. Bet, aišku, gyvūnų kilmė yra dar įvairesnė: nuo Argentinos iki Vidurio Azijos. Pavyzdžiui, mažiausios pasaulyje karvytės ar mažiausias asiliukas – jų tikrai teko paieškoti ilgai. Kalbant apie ūkio išlaikymą, jis per mėnesį atsieina apie 3000 eurų.

Ar šiuo metu lankytojai pas jus gali išvysti alpakų ar kitų gyvūnų mažylių?

Kadangi turime 50 alpakų patelių, galite įsivaizduoti, jog jų turime nuolatos. Kas mėnesį pasaulį išvysta apie 5 nauji alpakiukai. Jie lankytojams taip pat yra prieinami, nors, žinoma, į pačius gardelius lankytojų neįleidžiame.  Jie mažylius gali stebėti per tvorą, o esant galimybei net ir pamaitinti.

Kiek lankytojų sulaukiate?

Man atrodo, jog daug.  Šiuo metu sulaukiame apie 6000 lankytojų per mėnesį. Žinoma, vasarą daugiau. Būna, jog vien per savaitgalį zoologijos sode apsilanko daugiau nei 1000 žmonių.

R. Neverdauskas pripažįsta, jog kiekviena diena, praleista su gyvūnais, suteikia džiaugsmo visai jų šeimai

Kaip nuo praėjusių metų pasikeitė zoologijos sodas? Ar planuojate plėstis?

Kiekvienais metais vis kažką sugalvojam. Visai neseniai baigėme platinti takelius. Apie plėtimąsi negalvojame, tiesiog norime užtikrinti, jog kiekvienas lankytojo apsilankymas būtų tobulas. Aišku, norime ir nuolatos galvojame apie naujų gyvūnų įsigijimą, jog lankytojams būtų įdomu grįžti. Taip pat norime suteikti gerą laiką ir vaikams, todėl nuolat rengiame įvairiausius užsiėmimus: pasijodinėjimą asiliuku bei poniuku, pasivažinėjimą karieta kinkytu asilu ar elektrine mašinyte. Šiuo metu turime planų lankytojams suteikti galimybę kartu su alpakomis eiti į žygį jau įrengtais zoologijos sodo takais. Gyvūnai tam jau yra pasiruošę ir apmokyti, tačiau galvojame, jog šią iniciatyvą pradėsime įgyvendinti tik vasarą.

O dabar, pavasarį, zoologijos sodas tarytum atbunda. Būtent šiuo metų laiku prasideda alpakų kirpimai bei renkamos gražiausios alpakų šukuosenos rinkimai. Kaip ir įprasta gamtoje, kartu su gamtos pabudimu kyla ir naujos mintys bei idėjos. Taigi, ateitis parodys, ką sugalvosime toliau.