2024-12-23 421 Peržiūros

Šventiniu metu kviečiame ne tik sėdėti prie vaišių stalo, bet ir pasigrožėti gamta. Šį kartą mūsų akiratyje – nuostabus Aukštumalos pelkės pažintis takas.

Šilutės rajone esantis ir 1,2 km ilgio besidriekiantis pažintinis takas kviečia susipažinti su Aukštumalos pelkės grožybėmis.

Vingiuojantis Nemuno deltos regioniniu parku, šis takas apibūdinamas kaip vienas gražiausių visoje Lietuvoje. Įdomu ir tai, jog Aukštumalos pelkė visame pasaulyje pripažinta pelkėtyros mokslo lopšiu, nes būtent ją pirmą savo monigrafijoje detaliai moksliškai ištyrė ir aprašė vokiečių botanikas C. A. Weber 1902 m.

Aukštumalos pažintis takas įsikūręs Aukštumalės telmologiniame draustinyje. Minėtas draustinis įsteigtas norint renatūralizuoti ir išsaugoti Aukštumalės pelkinę ekosistemą, pasižyminčią ežerokšnių kompleksais, savitomis biocenozėmis, retų ir nykstančių rūšių augalija bei gyvūnija.

Įdomu ir tai, jog Aukštumalos aukštapelkėje aptiktos europinės svarbos buveinės. Tai natūralūs distrofiniai ežerai, aktyvios aukštapelkės, degradavusios aukštapelkės, plikų durpių saidrynai, pelkiniai miškai, pelkėti lapuočių miškai. Čia aptikta nemažai augalų bendrijų, tarp kurių 2 įtrauktos į Lietuvos augalų bendrijų Raudonąją knygą (LRK). Aukštumalos aukštapelkėje ir apypelkio miškuose aptikta 175 aukštesniųjų augalų rūšys, iš kurių net 5 įtrauktos į LRK.

Lankydamiesi pelkėje atminkite, kad joje gyvena paprastosios angys. Jų įkandimas turėtų neigiamų pasekmių Jūsų sveikatai, tad jokiu būdu nebandykite šių roplių gaudyti. Angių spalvų įvairovė yra itin didelė ir net specialistui sunku ją atskirti nuo žalčio.