2025-02-25 26 Peržiūros

Tinkamas atliekų rūšiavimas padeda saugoti aplinką ir mažinti sąvartynų apkrovą. VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras primena, kad didžioji dalis namuose susidarančių atliekų gali būti išrūšiuotos dar prieš jas išmetant.

Pirmasis žingsnis – produktų atskyrimas nuo pakuočių

Atliekų tvarkymo paslaugos finansuojamos rinkliava, kuri apima mišriųjų, žaliųjų, maisto ir virtuvės atliekų surinkimą, stambiagabaričių atliekų išvežimą, kompostavimo aikštelių priežiūrą bei regioninio sąvartyno eksploatavimą.

Pakuočių atliekų tvarkymo mokestis jau įskaičiuotas į prekių kainą, todėl mūsų pareiga – jas tinkamai išrūšiuoti. Net jei plastikinė pakuotė patektų į popieriaus konteinerį ir atvirkščiai, tai mažesnė klaida nei išmesti jas į mišriąsias atliekas, nes tokiu atveju už jų sutvarkymą sumokama du kartus.

Kaip rūšiuoti pakuotes?

Pakuotės rūšiuojamos pagal medžiagą, iš kurios jos pagamintos:

  • Plastikas, metalas, medžio skiedros – šias atliekas reikia mesti į plastiko konteinerį. Tara turi būti tuščia, tačiau plauti ar valyti jos nereikia. Plastikinės pakuotės užima mažiau vietos, jei jas suspaudžiame. Kamštelių galima nenusukti.
  • Popierius ir kartonas – į šį konteinerį metamos kartono dėžės, laikraščiai, knygos, popieriniai maišeliai. Popierius gali būti su sąvaržėlėmis ar lipnia juosta, tačiau turi būti sausas ir švarus – šlapias ar suteptas popierius tampa netinkamas perdirbimui.
  • Stiklas – į stiklo konteinerį patenka tik stiklinės pakuotės (buteliai, stiklainiai, jų duženos). Kiti stiklo gaminiai nėra tinkami perdirbimui. Metaliniai dangteliai turi būti rūšiuojami atskirai – į plastiko konteinerį.

Kur mesti kitas atliekas?

  • Mišriosios komunalinės atliekos – čia atsiduria viskas, kas netinka rūšiavimui: higienos reikmenys, atvėsusios krosnies atliekos, gyvūnų priežiūros priemonės, dantų šepetėliai, vatos padeliai, kempinės.
  • Žaliosios atliekos – į šiuos konteinerius metamos medžių lapai, žolė, gėlės, vaisių krituoliai. Svarbu vengti plastikinių maišelių ir kitų priemaišų.
  • Maisto ir virtuvės atliekos – į specialius konteinerius metami maisto likučiai (augalinės ir gyvūninės kilmės), arbatos pakeliai, kavos tirščiai, maisto produktais suteptas popierius. Svarbu čia nemesti skysčių ar maisto su stiklinėmis pakuotėmis, nes dūžtantis stiklas gali sugadinti atliekų apdorojimo įrangą.

Tekstilės atliekų rūšiavimas

Nuo 2025 m. sausio 1 d. į tekstilės atliekų konteinerius galima mesti visų rūšių tekstilės atliekas, išskyrus užterštas cheminėmis medžiagomis ar tepalais. Iki šiol šie konteineriai buvo skirti tik geros būklės tekstilei, tačiau nauja tvarka leidžia atsikratyti ir nusidėvėjusių drabužių bei kitų tekstilės gaminių.

Svarbu atskirti tinkamą dėvėti ir nebetinkamą tekstilę – ją reikia sudėti į atskirus maišus ir užrišti dvigubu mazgu.

Kaip atsikratyti didelių gabaritų atliekomis?

Didelių gabaritų atliekos paliekamos prie konteinerių formuoja nelegalius sąvartynus, todėl yra kelios alternatyvos jų tvarkymui:

  • Pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.
  • Palikti prie konteinerių specialaus surinkimo metu (keturis kartus per metus pagal grafiką).
  • Užsisakyti mokamą atliekų išvežimo paslaugą iš registruotų atliekų tvarkytojų.
  • Šiaulių miesto gyventojai gali vieną kartą per metus nemokamai užsisakyti išvežimo paslaugą (užsakymus priima el. paštu [email protected], paslauga atliekama per 5 darbo dienas).

Dalijimasis daiktais

Vis dar tinkamus naudoti daiktus galima perduoti kitiems. Šiaulių regione veikia „Daiktų kiemas“ – dalijimosi daiktais stotelių tinklas, kur žmonės gali palikti nereikalingus, bet geros būklės daiktus, kuriuos gali pasiimti kiti.

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras primena, kad tinkamas rūšiavimas ne tik saugo aplinką, bet ir leidžia efektyviau tvarkyti atliekas.

Daugiau informacijos: https://www.siauliai.lt/lt

VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro informacija