2025-04-23 108 Peržiūros

Panevėžyje, Ramygalos g. 67-uoju numeriu pažymėtas devynaukštis jau apsisprendė daugiabučio renovacijai.
Prieš porą metų prie namo bendrijos vairo stojus naujai pirmininkei ir patys gyventojai išreiškė norą gyventi gražiau, tvarkingiau.
Nors prieš tai jie turėjo itin karčios patirties, užsukusios į daugiau kaip pusantrų metų trukusį teismų maratoną.
Todėl dabar ir kitus daugiabučių gyventojus ragina itin atsakingai rinktis namų pirmininką.
O jei šio darbo rezultatai netenkina, nebijoti jį pakeisti.
Prieš porą metų Ramygalos g. 67-ojo namo savininkų bendrijai pradėjusi vadovauti Lilija Bukauskienė sako, kad teko ne tik imtis jai patikėtų darbų, bet ir pelnyti gyventojų pasitikėjimą.
„Planuojame renovaciją, už kurią gyventojai jau nubalsavo. Dauguma nori gyventi gražiai ir tvarkingai. Name atsirado kaupiamųjų lėšų, namas senas, tad remontai neišvengiami. Pagaliau tvarkoma ir namo aplinka. Kai gyventojai turi bendrą tikslą, ir yra žmogus, į jį vedantis, daug paprasčiau“, – pastebi dabartinė Ramygalos g. 67-ojo namo savininkų bendrijos pirmininkė L. Bukauskienė, daugiabučius administruojančios įmonės „Mano būstas Aukštaitija“ pardavimų specialistė.

Teismų maratonas

Tiesa, dar prieš dvejus metus šio daugiabučio gyventojų nuotaikos nebuvo tokios optimistinės.
Dar 2022 m. Ramygalos g. 67-ojo namo savininkų bendrijos pirmininke buvo išrinkta Vitalija Valkūnienė, kitoje miesto daugiabučius administruojančioje bendrovėje „Panevėžio butų ūkis“ dirbanti statinių priežiūros inžiniere.
Visgi jos darbu nepatenkinti gyventojai vėl sušaukė visuotinį susirinkimą ir jiems neįtikusią namo pirmininkę atstatydino.
Kaip ir priklauso pagal įstatymus, su pirmininke atsiskaityta – buvo išmokėtas darbo užmokestis, kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas, mokestis už automobilio panaudą.
Tačiau toks gyventojų sprendimas tuojau atsidūrė ant teisėjų stalo.
V. Valkūnienės jos nenorinčią daugiabučio bendriją padavė į teismą siekdama įrodyti, jog buvo neteisėtai atleista, ir priteisti iš daugiabučio bendrijos vidutinį darbo užmokestį už esą priverstinės pravaikštos laiką, dar 1000 Eur neturtinei žalai atlyginti ir savo patirtas bylinėjimosi išlaidas.
Vis dėlto toks savo teisybės ieškojimas atsisuko prieš ją pačią – tiek pirmos, tiek antros instancijos teismai stojo į gyventojų pusę.
V. Valkūnienė netgi kreipėsi į Aukščiausiąjį Teismą, bet ir šis atsisakė priimti kasacinį skundą.
„Šis atvejis išskirtinis, kai net ir gyventojams nusprendus, kad su šia pirmininke jiems ne pakeliui, tiesos ieškota teismuose. V. Valkūnienė savo interesus gynė labai aršiai ir per visas instancijas. Bylinėdamasi teismuose ji prarado nemažai pinigų. Tai tikrai buvo jau ambicijų klausimas“, – stebisi L. Bukauskienė.

Teismus laimėjo bendrija

Pati V. Valkūnienė apie teismų maratoną dėl pirmininkavimo Ramygalos g. 67-ojo namo bendrijai su žurnalistais kalbėti nepanoro.
Paklausta, kokie buvo teismų priimti sprendimai, buvusi bendrijos pirmininkė teigė nekomentuosianti ir nukreipė pas jos advokatą.
Visgi „Sekundės“ turimos visų instancijų teismų – Panevėžio apylinkės, Panevėžio apygardos ir net Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys baigiasi tokiomis pačiomis išvadomis: V. Valkūnienės pateiktieji skundai atmetami. Teismai pripažino, kad V. Valkūnienės teisės dėl to, kad buvo atšaukta iš namo bendrijos pirmininkės pareigų, niekaip nebuvo pažeistos.

Pirmininkas ne amžinas

Pasak L. Bukauskienės, daugiabučių gyventojai, o ypač namų pirmininkai turėtų žinoti, kad pirmininkas nėra karalius ir tai nėra amžinos paveldimos pareigos.
Darbdavys yra daugiabučio bendrija, o pirmininkas – tik darbuotojas.
Pirmininkas išrenkamas trejiems metams, po kurių gyventojai gali jo atsisakyti arba pratęsti sutartį.
„Pirmininkas turi suprasti, kad jis yra laikinas ir vieną dieną gyventojai gali tiesiog atsisakyti jo paslaugų. Pirmininkas nėra karalius, o tik žmogus, laikinai paskirtas eiti šias pareigas. Ramygalos g. 67-ojo namo atveju tikriausiai gyventojų pasirinkimas atšaukti namo pirmininkę buvo priimtas kaip asmeninis įžeidimas“, – svarsto L. Bukauskienė.
Anot jos, visada yra rizika gyventojams išsirinkti namo pirmininką, kuris nepateisins jų lūkesčių. Bet jei netinka pirmininkas, jį galima perrinkti nelaukiant kadencijos pabaigos, bet ir po mėnesio ar pusmečio.
„Blogiausia, kai gyventojai bijo pasakyti, kad jų netenkina namo bendrijos pirmininko veikla. Visi šnibždasi savo butuose, kalbasi su kaimynais, bet namo susirinkime visi kaip mokykloje nuleidžia galvas ir tyli. Gyvename demokratinėje valstybėje, kur namo pirmininkas yra renkamas, jeigu netenkina jo darbas, visuomet galima išsirinkti kitą. Pirmininkas tėra gyventojų valios vykdytojas“, – pabrėžia L. Bukauskienė.

Gyventojų rankose

Daugiabučių bendrijos dažnai susiduria su problema, kad neatsiranda norinčiųjų imtis namo pirmininko darbo.
Kaip pastebi Ramygalos g. 67-ojo namo bendrijos pirmininkė, jeigu namas turi stiprų administratorių, namo pirmininku gali dirbti net ir iki šiol tokio darbo nedirbęs žmogus.
O jeigu vis tik neatsiranda norinčiųjų iš daugiabučio, vertėtų apsidairyti pirmininko ir artimiausiuose daugiabučiuose.
Tik jei pirmininkas „ne vietinis“, bendrijai reikalinga labai veikli valdyba, kurios nariai gyvena tame pačiame name, žino jo problemas ir rūpesčius.
Pagal įstatus tokiu atveju pirmininkas negali priimti jokių svarbių sprendimų – viską sprendžia valdyba. Todėl nereikia bijoti ir pirmininko ne iš savo daugiabučio.
„Gyventojus pirmiausia raginčiau dalyvauti namo bendrijos susirinkimuose, nelikti abejingais savo namai, savo aplinkai. Jeigu patys gyventojai aktyvūs, iš principo negali būti blogo pirmininko“, – mano L. Bukauskienė.

Sekundė inf.