2019-08-16 1019 Peržiūros
2018 m. užsiregistravo 8 999 skaitytojai, o šiais metais dar nepasibaigus iššūkiui sulaukta net 1,5 karto daugiau dalyvių.

Vasarą galime skirti daugiau laiko poilsiui, kelionėms, iškyloms gamtoje ir… knygoms. Todėl Lietuvos viešosios bibliotekos jau ketvirtus metus organizuoja projektą „Vasara su knyga“. Jau ketvirtą vasarą iš eilės knygų mylėtojai dalyvauja „Skaitymo iššūkyje“, kurio tikslas – per 3 mėnesius perskaityti 5 knygas pagal nurodytas temas. Projekto kuratorės Gerda Putnaitė ir Milda Bieliauskaitė portalui „Kalba vilniečiai“ sutiko apžvelgti projekto rezultatus ir atskleisti, kokias knygas renkasi vilniečiai.

„Skaitymo iššūkio“ dalyvių skaičius nuolat auga. Kaip manote, kas lemia šio projekto sėkmę?

„Skaitymo iššūkis“ – tai vasaros skaitymo nuotykis, į kurį įsitraukia vis daugiau knygos mylėtojų. Nacionalinės varžytuvės išaugo savo geografines ribas ir sulaukė užsienyje gyvenančių lietuvių bendruomenių susidomėjimo. Šiais metais pasiektas rekordinis „Skaitymo iššūkio“ dalyvių skaičius – 13 548 užsiregistravę ir 6 155 jau įveikę visas užduotis.

Sunku būtų išskirti vieną augančio populiarumo priežastį, jų gali būti kelios. Jau turime nuolatinių „Skaitymo iššūkio“ dalyvių, kurie vienam iššūkiui pasibaigus jau laukia kito, teiraujasi, ar neorganizuosime ko nors panašaus rudenį ar žiemą. Kai kuriuos skaitytojus traukia būtent azartas įveikti visas užduotis ir perskaityti kažką netikėto, neįprasto. „Skaitymo iššūkio“ užduotys užveda ant kelio ir priverčia atitrūkti nuo įprastos skaitymo krypties ir pasižvalgyti po tas knygų lentynas, pro kurias paprastai abejingai praeinama.

Šalia azarto, noro įrodyti sau ir kitiems, kad gali laisvai įveikti 5 knygas per vasarą, prisideda ir tai, kad „Skaitymo iššūkį“ įveikę dalyviai gali laimėti vertingų prizų. Pagrindinio prizo laimėtojas gaus dviratį, kuriuo riedėdamas galės ieškoti pačių jaukiausių vietų knygų skaitymui, o tuo pačiu prasimankštinti, „išvėdinti“ galvą nuo gausybės minčių, apmąstyti tai, ką perskaitė. Antros vietos laimėtojas džiaugsis paspirtuku, o trečiajam laimingajam atiteks svajonių prizas – elektroninė skaityklė, kuri aktyviam skaitytojui reiškia tik viena – dar daugiau galimybių skaityti.

Kokių autorių knygos populiariausios tarp Vilniaus skaitytojų?

TOP 10 populiariausių autorių Vilniuje yra šie:

  1. Astrida Lindgren
  2. Vytautas Račickas
  3. David Walliams
  4. Vytautas V. Landsbergis
  5. Jules Verne
  6. Tomas Dirgėla
  7. Martynas Starkus
  8. Vytautė Žilinskaitė
  9. Rūta Šepetys
  10. Rebeka Una

TOP 10 populiariausių knygų Vilniuje:

  1. „Pepė Ilgakojinė“ – Astrid Lindgren
  2. „Aplink žemę per 80 dienų“ – Jules Verne
  3. „Apšviestoji“ –Tara Westover
  4. „Penkios meilės kalbos“ – Gary Chapman
  5. „Tarp pilkų debesų“ – Rūta Šepetys
  6. „Vadovauja pašėlusi auklė“ – Isla Fisher
  7. „Užeina kartą arklys į barą“ – David Grossman
  8. „Nokstančių bananų kvapas“ – Dalia Kutraitė
  9. „Poliana“ – Eeanor H. Porter
  10. „Eleonorai Olifant viskas gerai“ – Gail Honeyman

Palyginkime šių metų „Skaitymo iššūkio“ rezultatus su pernykščiais. Kurie autoriai išliko populiarūs?

Šiais metais „Skaitymo išūkio“ dalyviai dažniausiai rinkosi Rūtos Šepetys, Irenos Buivydaitės ir Dalios Kutraitės knygas. Praėjusiais metais viršūnėse karaliavo Marius Jovaiša su fotoalbumu „Neregėta Lietuva“ ir Kristinos Sabaliauskaitės bestseleris „Silva Rerum“. Gali būti, kad Rūtos Šepetys knygos „Tarp pilkų debesų“ populiarumui įtakos galėjo turėti 2018 metų pabaigoje pasirodęs filmas tuo pačiu pavadinimu. Jau antrų metų iš eilės knygų topų nepalieka viena žymiausių ir mylimiausių vaikų rašytojų Astrida Lindgren. Praėjusiais metais labiausiai buvo skaitoma šios autorės knyga „Mes Varnų saloje“, o šiais metais „Pepė Ilgakojinė“.

Ką labiausiai mėgsta skaityti vaikai ir jaunimas?

Mažesnių vaikų literatūros pasirinkimui įtaką daro keli veiksniai – apdovanojimai, knygos žinomumas (pavyzdžiui, „Laimė yra lapė“), aktualios temos ir populiarūs herojai, jau klasika tapę kūriniai („Kakė Makė“, „Grybų karas“). Dažnai knygas išrenka tėvai, bet neretai patys vaikai mėgsta išsirinkti knygas pagal iliustracijų gražumą ar mėgiamus herojus.

Su vyresniais vaikais šiek tiek sudėtingiau: sąrašas parodo, kad dauguma knygų – rekomendacijos perskaityti mokyklai (lietuvių literatūros klasika), tačiau išsiskiria kelios grožinės literatūros knygos, kurios nėra iš sąrašo, pavyzdžiui, „Druska jūrai“ ar „Mielos mažos melagės“. Pirmosios populiarumui įtakos galėjo turėti kitos autorės knygos „Tarp pilkų debesų“ žinomumas. Pagal antrąją knyga buvo pastatytas didelio susidomėjimo susilaukęs serialas paaugliams („Pretty Little Liars“) – dažnai ekranizacijos priverčia pasidomėti ir originaliu kūriniu, įkvėpusiu jas.

Ar daug vaikų dalyvauja šiame iššūkyje? O gal daugiau užsiregistravo suaugusiųjų?

Suaugusieji, dalyvaujantys „Skaitymo iššūkyje“, yra stiprūs vaikų ir jaunimo konkurentai (50 proc. dalyvių yra vaikai ir jaunimas iki 19 metų). Vyresni skaitytojai labai greitai susižavėjo idėja ir išreiškė norą dalyvauti varžytuvėse su savo vaikais, anūkais ar tiesiog todėl, kad mėgsta skaityti knygas. Visgi dominuoja 8–14 metų vaikai: užsiregistravo net 5 494 vaikai.

Ko palinkėtumėte „Skaitymo iššūkio“ dalyviams?

„Skaitymo iššūkio“ dalyviams linkime neprarasti užsidegimo, atidžiai rinktis knygas, kurios ne tik atitiktų užduotis, bet ir būtų įdomios arba tiesiog duoti šansą knygai. Galime atrasti labai įdomių dalykų, kai išsukame iš praminto tako ar išeiname iš savo komforto zonos. Šią taisyklę siūlyčiau pritaikyti ir renkantis knygas. Taip pat palinkėtume neprarasti entuziazmo ir mėgautis skaitymu visus metus, o kitą vasarą vėl pasimatysime dar šaunesniame „Skaitymo iššūkyje“.

Ačiū už pokalbį!