Kelionės su augintiniais vis labiau populiarėja, tačiau dažnai nežinome, kaip tinkamai pasiruošti, kad naminis gyvūnas jaustųsi komfortiškai. Diana Makarovaitė – Lietuvos kinologų draugijos dresuotoja ir „Hepidogo“ mokyklos įkūrėja ir trenerė dalijasi savo patarimais.
Kokie yra pagrindiniai reikalavimai, kurių derėtų laikytis keliaujant su gyvūnais?
„Manau reikėtų pradėti nuo to, kur keliaujame ir ką veiksime. Jei tai yra kita šalis, būtinai pasidomėti tos šalies reikalavimais ir taisyklėmis, kad vėliau nereikėtų turėti nesusipratimų. Antras svarbus žingsnis – tinkama įranga, atsakingai apsvarstykite, ko jums gali prireikti, įsidėkite papildomai dar vieną pavadėlį ir antkaklį, neužmirškite gyvūno skiepų paso bei iš anksto susiraskite artimiausias klinikas ir gyvūnų prekių parduotuves, kad atsiradus staigiam poreikiui nekiltų panika ieškant. Trečias žingsnis – tinkamai paruoškite savo augintinį. Priklausomai nuo jūsų kelionės tikslo ir veiklų papratinkite prie ilgesnių kelionių automobiliu ar pėsčiomis, prie ramaus buvimo kavinėje ar prie kitų žmonių/šunų. Na ir paskutinis, bet ne ką mažiau svarbus žingsnis – mėgaukitės procesu ir kelione!“
Kokios dažniausios klaidos, kurias daro augintinių šeimininkai keliaujant su gyvūnais?
„Turbūt pagrindinė klaida – tai lūkesčių nesuvaldymas. Dažnai prisižiūrėję kelionių vaizdų socialiniuose tinkluose šeimininkai nori juos atkartoti ir savo pirmosios kelionės su augintiniu metu. Tačiau šuo elgiasi ne pagal planą. Ir tai yra visiškai normalu, nes šuo nebuvo pratintas prie tokių dalykų, o naujoje vietoje dar labiau susijaudina. Na ir žinoma, dar viena pagrindinė klaida, tai kad šeimininkai neįvertina augintinio galimybių ir norėdami kelionės metu daug aplankyti ir pamatyti, neretai nuvargina ir perspaudžia augintinį, kas vėliau sukuria ne tik nemalonius potyrius augintiniui, bet ir šeimininkui. Todėl planuodami keliones su augintiniais atsižvelkite į savo augintinio galimybes, pasiruošimą, tada bus lengviau ir jums, ir jam.“
Jūsų manymu, lengviau keliauti su mažesniais gyvūnėliais ar su didesniais? Kodėl?
„Kai labai nori, galima keliauti su įvairaus dydžio gyvūnais. Su manimi keliauja Vidurinės Azijos aviganis Baronas (65 kg) ir Belgų aviganė Ipa (ji dar jauna, bet jau sveria 16 kg). Tačiau vis dar liūdina situacija, kaip sunku rasti gyvenamąją vietą su tokiais dideliais šunimis, arba susiduriant su diskriminacija kavinėse, kur mažesnio dydžio šunis įleidžia, o maniškių ne. Žinoma, suprantu, kad kai kuriuos žmones gąsdina didesni šunys, bet didesnis šuo tai nelygu didesnėms problemoms, o ir nemeluosiu sakydama, kad didesnių veislių šunys praktiškai visada būna tinkamai išauklėti, nes didelio probleminio šuns ramiai į kavinę nenusivesi. Tačiau, manau, kad vis dar daugiau galimybių bei patogiau yra keliauti su mažesnio dydžio augintiniais, bet tikiuosi, kad ateityje situacija keisis ir keliauti su dideliu šunimi bus taip pat lengva.“
Kaip geriausiai pasirūpinti gyvūnais karštomis dienomis, arba kai gyvūnas sunegaluoja pačios kelionės metu?
„Svarbiausia, turėti pirmos pagalbos vaistinėlę, šia tema yra mano įrašas: https://www.instagram.com/p/Cexp1RHDWED/, nes ne visada naminių augintinių vaistinė ar reikiama parduotuvė bus šalia.“
Kalbant apie karščius, labai svarbu keletas dalykų:
- Eikite pasivaikščioti anksti ryte ir vėlai vakare, jei šuniukas sunkiau ištveria karštį – sutrumpinkite pasivaikščiojimo laiką;
- Visuomet su savimi turėkite šviežio ir vėsaus (ne šalto) vandens, bet ribokite geriamą vandenį pasivaikščiojimo metu, geriau dažniau po mažiau, nei vienu kartu labai daug, kad neapsunktų skrandis;
- Aktyviems šunims darykite dažnesnes pertraukėles, kad jis galėtų atvėsti ir atgauti normalų kvėpavimo ritmą;
- Esant būtinybei, pasitelkite vėsinimo priemones: šlapias rankšluostis, ventiliatorius, vėsinimo liemenės.
- Neužsibūkite ant tiesioginių saulės spindulių, rinkitės vietas su pavėsiu;
- Venkite vesti šunį ant įkaitusių paviršių: asfalto, gumuotos dangos, smėlio;
- JOKIU BŪDU nepalikite augintinio automobilyje – temperatūra jame kyla žaibiškai!