2024-11-04 3870 Peržiūros

Šį kartą ekspertai atsako į vieną dažniausiai daugiabučių namų gyventojų užduodamų klausimų – kada gi tvarkomi ir kur galop nukeliauja rudeniniai lapai?

„Mano BŪSTO“ valymo paslaugų produkto vadovas Neilas Čijunskas pasakoja, kad rudenį – pats darbymetis. Nukritę medžių lapai ne tik nuspalvina gatves savo nuostabiomis rudeniškomis spalvomis, bet ir suteikia netvarkingo kiemo efektą, tad pastaruosius jie skuba surinkti.

„Tik prasidėjus lapų kritimo sezonui nieko nelaukę pradedame tvarkyti daugiabučių kiemus. Lapus, priklausomai nuo aplinkos tvarkymo grafiko, surenkame vieną arba du kartus per savaitę.

Nors kartais gali atrodyti, kad lapai ir vėl nesurinkti, tačiau taip nutinka dėl to, kad juos ištaršo rudens sezonui būdingi smarkūs vėjo gūsiai ar paprasčiausiai lapų krūvas sujaukę žaidžiantys vaikai“, – pastebi N. Čijunskas.

„Mano BŪSTO“ atstovas atkreipia dėmesį, kad jie rūpinasi ne tik lapų surinkimu, bet ir lapų išvežimu.

„Dažnai gyventojai piktinasi, kad lapai su maišais jau seniai stovi kiemuose ir klausia, kodėl gi mes jų neišvežame, tad norime gyventojus nuraminti, kad esant palankioms oro sąlygoms lapai bus išvežti iki gruodžio 10 d. “, – patikina N. Čijunskas.

Nukritę lapai tampa kompostu

Iš daugiabučių kiemų surinkti lapai vežami į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles. Čia jie, kartu su kitomis žaliosiomis atliekomis, dažniausiai susmulkinami ir paverčiami į dideles krūvas. Žaliųjų atliekų krūvose vykstantys įvairūs biologiniai procesai paverčia jas derlingu kompostu, kuris naudingas dirvožemio gerinimui.

Lapų ir kitų žaliųjų atliekų surinkimas taip pat prisideda prie tvaresnės aplinkos kūrimo. Kompostuojamos atliekos sumažina atliekų kiekį sąvartynuose, trąšų pirkimui skirtas išlaidas, o taip pat ir padeda išvengti deginimo, kuris ne tik kelia pavojų turtui ir aplinkiniams, bet yra ir draudžiamas.

Pavasarį arba rudenį, kai kuriuose Lietuvos miestuose, kompostas gyventojams ir įmonėms dalijamas dar ir nemokamai, tad tai puiki galimybė šalia daugiabučių namų esančius darželius papildyti turtinga ir ilgalaikį trąšumą užtikrinančia organine trąša.

Kai Žaliųjų atliekų aikštelėse kompostas tampa puria, juoda ir lapais kvepiančia mase, metas jį naudoti. Į vieną kvadratinį metrą dirvožemio dedamas 1 kibiras komposto ir tokiu būdu pagerinama miesto gėlynų ir parkų dirva.