2019-02-13 1629 Peržiūros
Vlado Urbanavičiaus „Krantinės arka“ šiemet mini 10-ąjį gimtadienį

Vieni šios skulptūros nekenčia, kiti mano, kad tai puikus šiuolaikinio meno pavyzdys, tačiau „Krantinės arka“, dar vadinama tiesiog „vamzdžiu“, nepalieka abejingų. Šiemet jai sukanka 10 metų.  

Neries krantinėje stovinti „Krantinės arka“ čia atsirado 2009-aisiais, kai Vilnius buvo paskelbtas Europos kultūros sostine. Anot kūrinio autoriaus, skulptoriaus Vlado Urbanavičiaus, ši skulptūra primena į paviršių iškilusią architektūrinę-komunikacinę konstrukciją.

Buvusi viešosios įstaigos „Vilniaus – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) direktorė Elona Bajorinienė yra sakiusi, kad „vamzdis“ tapo antruoju, o gal net ir pirmuoju Vilniaus, kaip kultūros sostinės, logotipu.

Vis dėlto, šis objektas suskaldė vilniečius į dvi grupes – vieni reikalavo skulptūrą kuo greičiau iškelti, esą ji darko miestą, kiti rašė peticijas su prašymu ją išsaugoti. Prabėgo 10 metų ir akivaizdu, kad pastarieji laimėjo – „vamzdis“ iki šiol liko savo vietoje.

Nepaisydama kritikos, sostinės valdžia nusprendė „vamzdžio“ nejudinti, nors leidimas ją eksponuoti buvo pasibaigęs. 2010 metais Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu „Krantinės arka“ iš laikinosios meno instaliacijos virto nuolatine ir buvo perduota savivaldybės Komunalinio ūkio departamentui eksploatuoti ir prižiūrėti.

Savo nuomonę apie šį Vilniaus simboliu tapusį kūrinį išreiškė bene visi žymūs Lietuvos žmonės ir meno atstovai. Menotyrininkė Laimą Kreivytė žiniasklaidai sakė, kad skirtingi skoniai nėra rimtas pagrindas pašalinti skulptūrą.

Pats V. Urbanavičius visiems, siūlantiems jo darbą iškelti, sakė, kad skulptūra negali būti kitoje vietoje. Meno kūriniui reikalingas kontekstas, o vieta jam parinkta ne atsitiktinai, bet pagal menininko sumanymą.

O ką apie „Krantinės arką“ manote Jūs?