
Biržų pilis – ne tik istorinis paminklas, bet ir gyvas kultūros centras, kuriame praeitis susitinka su šiuolaikiniais renginiais. Čia vyksta edukacinės programos, Radvilų puotos, koncertai, parodos ir šventės po atviru dangumi – pilis kasmet atgyja garsais, šviesomis ir istorijos inscenizacijomis. Kodėl dar verta čia apsilankyti?
Istorijos liudininkė
Biržų pilis pastatyta 1589 metais kunigaikščių Radvilų iniciatyva. Tai buvo pažangiausia bastioninė pilis visoje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. XVI amžiaus pabaigoje Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė valdė visą dabartinės Baltarusijos teritoriją, Smolensko žemę ir pusę dabartinės Ukrainos.
Pilies likimas buvo permainingas: 1625 m. ją sugriovė švedai, bet jau nuo 1637 m. pradėtas jos atstatymas. Nors pilis vėl buvo apgriauta per karus (ypač 1704 m. per Šiaurės karą), XIX a. ji perėjo Tiškevičiams ir ilgainiui tapo kultūrine erdve.
Galutinai pilis atgimė XX a. pabaigoje, kuomet ji buvo kruopščiai restauruota. Dabar lankytojai gali pamatyti atstatytą reprezentacinį pastatą, bastionus, tiltus ir kitus gynybinius elementus. Ar žinote, kad Biržų pilis – vienintelė išlikusi bastioninė pilis Lietuvoje?
Pažinti Biržų kraštą
Prieš gerą dešimtmetį buvo atstatytas ir pilies arsenalas. Būtent šioje vietoje veikia Biržų muziejus – kraštotyros muziejus „Sėla“, su kuriuo pastatą dalijasi viešoji biblioteka.
Nuolatinės muziejaus ekspozicijos atskleidžia šio krašto istorinę, kultūrinę ir socialinę raidą nuo seniausių laikų iki XX a. pabaigos. Lankytojai kviečiami pažinti baltų genčių – žiemgalių ir sėlių – paveldą, Rusijos imperijos valdymo laikotarpį, tarpukario klestėjimą, skaudžius karų ir sovietinės okupacijos etapus bei sporto, religinio gyvenimo ir pasipriešinimo istoriją. Kiekviena ekspozicija – tai autentiški archeologiniai radiniai, dokumentai, daiktai ir pasakojimai apie Biržų krašto žmones, jų buitį, kovas ir pasiekimus.
Išskirtinė vieta skiriama Biržų tvirtovės ir Radvilų istorijai – ekspozicijos pristato bastioninės pilies architektūrą, karybos paveldą, istorinį miesto žemėlapį, senųjų rūmų fragmentus. Etnografijos skyrius kviečia pasinerti į XIX–XX a. sandūros žmonių kasdienybę – nuo baldų ir indų iki tautinių drabužių ir muzikos instrumentų.
Gyva kultūra ir renginiai
Biržų pilis – ne tik istorinis paminklas, bet ir gyvas kultūros centras. Čia nuolat rengiamos parodos, koncertai, literatūros vakarai, istorinės rekonstrukcijos bei edukacinės veiklos. Šiuolaikiškai įrengtose muziejaus salėse bei pilies kieme organizuojami ir teminiai renginiai, kurie leidžia pasinerti į praeities atmosferą ir aktyviai įsitraukti į pažintinį procesą.