2022-04-22 1463 Peržiūros
Erkinis encefalitas

Sušilus orams iš žiemos miego keliasi ne tik žvėreliai, bet ir kraujasiurbės erkės. Nors ne kiekvienas erkės įkandimas lemia, kad užsikrėsite erkiniu encefalitu, tačiau vis didėjantys minėtos ligos atvejai verčia sunerimti ir imtis priemonių. Dalijamės patarimais, kurie padės sumažinti erkių įsisiurbimo tikimybę bei apsaugos nuo klastingos ligos.

Erkinis encefalitas – kas tai?

Tai erkinio encefalito viruso (EEV) sukeliama infekcinė liga, kuri gali pažeisti galvos smegenų dangalus, smegenis ir periferinius nervus, taip pat sukelti įvairius ilgalaikius liekamuosius reiškinius, invalidumą. Erkinis encefalitas pernešamas įkandus Ixodes ricinus erkei, taip pat vartojant termiškai neapdorotą užsikrėtusių gyvulių pieną ir jo produktus.

Mūsų šalis pagal erkinio encefalito sergamumo rodiklius yra tarp Europos šalių, kuriose sergamumas minėta infekcine liga yra didžiausias.

Kaip apsisaugoti?

Užsikrėtus erkiniu encefalitu skiriamas tik simptominis gydymas, todėl veiksmingiausia apsaugos priemonė – skiepai. Geriausia pradėti skiepytis dar žiemą, tuomet iki erkių aktyvumo pradžios organizme susidaro imuninė apsauga, tačiau skiepytis galima ir aktyviuoju periodu.

Skiepytis galima dviem būdais – įprastu ir pagreitintu.

Įprastas būdas:
skiepijama pagal schemą, kai antroji vakcinos dozė gaunama po 1–3 mėn. po pirmosios, o trečioji dozė – po 10–12 mėn. po antrosios. Praėjus 3 metams rekomenduojama pasiskiepyti palaikomąja doze, vėliau – kas 5 metus.

Pagreitintas būdas:
Vakcinacijos schema sutrumpėja, nes antroji dozė suleidžiama po 2 savaičių nuo pirmosios, o toliau laikomasi įprastinės schemos.

Prevencinės priemonės

• Eidami į lauką dėvėkite kuo šviesesnius drabužius taip, kad didesnė kūno dalis būtų pridengta. Kelnes sukiškite į batus arba kojines, o palaidinę ar megztinį – į kelnes. Atkreipkite dėmesį, jog rankogaliai turėtų būti prigludę prie rankų, o apykaklė užsegta.
• Dėvėkite gerai priglundančią kepurę ar kitą galvos apdangalą.
• Būdami miške, parke ar sode, venkite sėdėjimo ar gulėjimo ant žolės.
• Naudokite įvairius repelentus, kurie atbaidys erkes.
• Grįžę iš lauko atidžiai apsižiūrėkite kūną ir būtinai persivilkite drabužius.

Ką daryti erkei įsisiurbus?

• Atminkite, jog įsisiurbusią erkę reikia kuo greičiau ištraukti. Patogiausias būdas tai padaryti – pinceto ar kitų priemonių naudojimas suėmus ją staigiu judesiu, nesukiojant ir traukiant į viršų.
• Ištraukę erkę žaizdelę būtina dezinfekuoti.
• Kalendoriuje pasižymėkite erkės įsisiurbimo datą ir mėnesį atidžiai stebėkite savo sveikatos būklę. Atsiradus infekcinės ligos simptomams nedvejodami kreipkitės į gydytoją.