Vieni žmonės kolekcionuoja pašto ženklus, kiti – monetas, o štai fotografas Arvydas Čiukšys pildo įdomiausių Kauno pastatų ir vaizdų kolekciją. Pradėjęs nuo tarpukario architektūros fotografavimo kaunietis A. Čiukšys šiandien fotografuoja ne tik pastatus. Jis mielai sutiko su „Kalba Kaunas“ skaitytojais pasidalinti savo geriausiomis šių metų nuotraukomis ir atradimais.
Jau skaičiuojame paskutines 2019-ųjų metų dienas. Kuri vieta, užfiksuota fotoaparatu, labiausiai įsiminė?
Sunku išrinkti vieną, bet manyčiau, kad pirmoji nuotrauka, kur matyti pienės Prisikėlimo bažnyčios fone, yra viena įdomiausių mano darytų nuotraukų.
Kaip pavyko sukurti šį kadrą?
Nuotrauka padaryta iš dalies spontaniškai. Atėjau į vietą, pasiėmęs fotoaparatą, ir pamačiau, kad visos pienės jau nužydėjusios ir belikę tik jų pūkai. Toks vaizdas trunka tik kelias dienas, kol vėjas tų pūkų nenupučia. Prisimenu tą akimirką, kai padariau nuotrauką ir nusprendžiau dar pasilikti ir pasigrožėti ta vieta ir tuo laikinu, kintančiu grožiu. Net negalėjau įsivaizduoti, kad pavyks užfiksuoti tokį trapų, nerealų grožį. Matyt, tokia ir yra fotografo misija – įamžinti tai, kas kinta ir atskleisti mus supančios aplinkos grožį, kurios dažnai dėl greito gyvenimo tempo nepastebime.
Nuotraukos dažniau būna daromos pagal planą ar spontaniškai?
Dažniausiai savo darbą aiškiai suplanuoju. Prieš imdamasis darbo apgalvoju, ką nori nufotografuoti, su dviračiu ar automobilių nuvažiuoju iki norimos vietos, ją apžiūriu, ieškau matymo kampų, kad nuotrauka būtų ne tik graži, bet ir įdomi, netikėta.
Kaip sekasi plėtoti projektą „Pasivaikščiojimai po Kauną“?
Tai mano pirmas ir mylimiausias projektas, per kurį ir pradėjau daugiau fotografuoti, atradau, kad fotografija yra mano kelias. Todėl neapleidžiu šio projekto ir toliau jį plėtoju, fotografuodamas ir keldamas nuotraukas į Facebook puslapį „Pasivaikščiojimai po Kauną“. Smagu matyti, kad projekto sekėjų skaičius auga – tai mane motyvuoja ir toliau pildyti šį nuotraukų albumą.
Kitas projektas, prie kurio aktyviai prisidėjau fotografuodamas, yra „Kauno atminties ekranai“. Jį organizuoja Kauno apskrities viešoji biblioteka.
Apie ką yra šis projektas?
Jis yra susijęs su kinu. Tai filmai, pasakojantys miesto istorijas ir jas kūrusius žmones: pradedant tarpukariu, ankstyvuoju ir vėlyvuoju sovietmečiu ir baigiant Kauno sąjūdžiu. Nuotraukos, darytos šiam projektui, yra susijusios su įvairiomis vietomis (gatvėmis, parkais, pastatais, uostais, bažnyčiomis ir kita) ir su tuo, su kuo užaugama (šeimos istorija, kaimynų ir draugų prisiminimai ir panašiai).
Džiaugiuosi, galėdamas dirbti tokiame įdomiame projekte. Kartu ženkliai papildžiau ir savo „Pasivaikščiojimų po Kauną“ kolekciją.
Ar jau galvojate apie 2020 metų projektus ir planus?
Šiemet baigiau fotografijos studijas ir dabar savo veiklą sieju tik su fotografija. Ne tik kiekvieną savo laisvą minutę skiriu fotografavimui, bet ir dirbu vienoje mokykloje, kurioje mokau vaikus fotografijos – tai proga ne tik pasidalinti savo žiniomis ir patirtimi, bet ir pačiam augti kaip fotografui, tobulėti ir mokytis.
Kalbant apie naujų metų planus, galvoju kurti antrąją dalį „Pasivaikščiojimų po Kauną“. Po pirmos sėkmingai praėjusios nuotraukų parodos (tai neabejotinai tapo mano metų įvykiu) svajoju apie antrąją ir jau ieškau rėmėjų, kurie padėtų mano svajonei išsipildyti.
Ačiū už pokalbį!
Nuotraukų galerijoje – 12 geriausiųArvydo Čiukšio šių metų nuotraukų: