2019-08-14 2665 Peržiūros

Vienas pagrindinių pajūrio akcentų yra rūkyta žuvis. Ja mėgaujasi ne tik Klaipėdos gyventojai, bet ir į pajūrį atvykę poilsiautojai. „Kalba Klaipėda“ nusprendė pasidomėti, kur klaipėdiečiai ir miesto svečiai perka žuvį ir kiek ji gali atsieiti.

Skirtingi miestai – skirtingos kainos

Nors daugelis žuvimi pajūryje prekiaujančių prekybininkų teigia, jog didžioji dalis jų siūlomos produkcijos yra pagauta iš Baltijos jūros arba Kuršių marių, tačiau pripažįsta, jog parduodamos žuvies kainos skiriasi. Štai Nidoje siūloma žuvis bus tikrai brangesnį nei Klaipėdoje. Nepaisant to, populiariausių rūkytų žuvų sąrašas visur išlieka toks pat. Tarp daugiausiai parduodamų žuvų: karšis, ešerys, skumbrė, šamas ir plekšnė.

Kaip pasakoja rūkyta žuvimi „Tik pas Joną“ Nidoje prekiaujantys prekybininkai, šiais metais žuvies prekyba sekėsi panašiai kaip ir praėjusiais metais – puikiai. Šioje vietoje karšį galima įsigyti už 4 – 9 eurus, skumbrę ir ešerį už 5 eurus, plekšnę nuo 1 – 5 eurus, šamą 10 – 18 eurų, o ungurį – 55 eurus už  kilogramą. Prekybininkė teigia, jog nuo praėjusių metų kainos čia nesiskiria.

„Neptūno žuvys“ netoli Šiaurinio rago esančių paviljonų savininkas Marius pasakoja, jog nors šie metai ir yra šiek tiek prastesni nei praėję, bet žuvies prekyba išlieka pakankamai gera: „Mūsų prekybos vieta yra turistinė – kelias į Smiltynę, taigi, tik miesto svečių skaičius lemia pardavimų kiekius. Blogesni orai – mažiau žmonių“, – aiškina „Neptūno žuvys“ savininkas.

„Į kitus prekybininkus nesilygiuoju, pas mus jau ketverius metus žuvies kaina išlieka ta pati. Nors šiais metais žuvis ir brango, tiek norvegiška, tiek ir vietinė, tačiau stengiamės išlaikyti tą pačią kainą, kurią savo pirkėjams siūlėme ir prieš trejus ar ketverius metus. Parduotuvėse prekių kainos ir taip nėra mažos, taigi nebėra kur jų ir kelti“, – teigia Marius, savo klientams siūlantis karšio kilogramą už 6,5 eurus, skumbrę už 8 eurus, ešerį už 7 eurus, plekšnės kilogramą už 7, šamą – 14 eurų už kilogramą.

Prekybininkas nuogastauja, kad Baltijos jūroje menkių beveik nebėra: „Menkė yra ties išnykimo riba. Dabar iki gruodžio 31d. menkių žvejyba Baltijos jūroje yra sustabdyta. Draudimas galioja visoms Europos Sąjungos šalims, kurios žvejoja Baltijos jūroje“. Kaip teigia visi kalbinti prekybininkai, menkė yra viena populiariausių žuvų, kurios klientai tikrai pasigenda.

Turgavietėse prekyba mažėja

Klaipėdos turgavietėje „Naujasis turgus“ dirbanti Vilma pasakoja, kad kiekvienais metais į turgų užsuka vis mažiau žmonių: „Šį darbą dirbu jau trisdešimt metų ir kol kas šie metai blogiausi iš visų. Žmonių mažėja, centrai padaro savo“. Anot Vilmos, nors vasara ir yra pagrindinis metas turguose dirbantiems prekybininkams, tačiau Klaipėdoje situacija yra visai kitokia. Pajūris yra turistinis kraštas, kuriame geriausios prekybinės vietos, būtent, ir nusidriekusios daugiausia turistų lankomose taškuose, dažniausiai esančiuose arčiau centro.

„Vilmos žuvys“ savininkė akcentuoja ir darbuotojų stygiaus problemą: „Nebėra pardavėjų, kas dirbtų, pati turiu stovėti už prekystalio. Kadangi žuvies pardavimai tik mažėja, natūralu, jog labai didelių atlyginimų taip pat negalime pasiūlyti. Tai ir lemia, jog šiandien čia stoviu aš, o ne pardavėja“. Moteris teigia, kad nors iš savo pusės daro viską: atveža šviežią ir iš pirmų rankų žuvį, visgi pardavimų tai nepadidina: „Manau, kad turgavietės Klaipėdoje greit išnyks. Jau dabar aplink visi bankrutuoja“.