2025-05-07 1302 Peržiūros

Bendrovė „Mano BŪSTAS“ sėkmingai baigė didelės apimties daugiabučių namų nuotekų sistemų patikrą Šilutėje. Šie darbai ne tik leido pamatyti problemines vamzdynų vietas, bet ir užbėgti nelaimėms už akių, dėl ko nemažai šilutiškių išvengė brangiai kainuojančių avarijų.

Patirtis parodė, kad sisteminga ir profesionali nuotekų sistemų priežiūra yra būtina norint užtikrinti gyventojų turto saugumą ir patikimą pastatų inžinerinių tinklų veikimą. Dar 2023 metais „Mano BŪSTAS“ atliko visų Šilutėje administruojamų daugiabučių namų nuotekų sistemų išvadų – nuo šulinio iki atvado – patikrą. Nustatyti tik smulkūs trūkumai, neturėję reikšmingos įtakos sistemų veiklai. Tai įrodė, kad nuolatinė priežiūra ir savalaikė defektų paieška leidžia užtikrinti ilgalaikį tinklų funkcionalumą.

Šiemet Šilutėje darbas buvo pratęstas: atlikta nuotekų stovų patikra, leidusi išsamiai įvertinti visos sistemos būklę nuo stogo iki rūsio. Iš viso buvo patikrinti 289 stovai 32-uose daugiabučiuose su plokščiais stogais.

Patikros metu išryškėjo tam tikros problemos. Buvo aptikti stovų viršutinėse dalyse susidarę kamščiai – tokių atvejų nustatyta 37. Net 67 stovai turėjo tarpinės tarp vamzdžių sandūrų defektų. Taip pat buvo rasti keturi įtrūkę stovų vamzdžiai ir du atvejai, kai vamzdynuose buvo pašalinių daiktų. Visi nustatyti defektai buvo laiku užfiksuoti ir dauguma jų nedelsiant pašalinti.

Bendrovės „Mano Būstas Vakarai“ direktorius Simonas Krūminis akcentuoja, kad stovų viršutinėse dalyse susidarę kamščiai yra itin dažna ir pavojinga problema ne tik Vakarų Lietuvoje, bet ir visoje šalyje.

„Viršutinių stovų segmentai yra skirti oro patekimui į sistemą, o ne nuotekų nutekėjimui. Todėl jų paviršius ilgainiui išsausėja, koroduoja, o susikaupę nešvarumai sudaro kamščius. Jei oras negali laisvai patekti į sistemą, butuose pradeda sklisti nemalonūs kvapai, o kamščiui visiškai užsikimšus kyla pavojus, kad stovas užsikimš ir nuotekos ims kauptis, keldamos užliejimo grėsmę“, – sako S. Krūminis.

Anot jo, kita ypač aktuali problema – vamzdžių sandūrų nesandarumas, ypač renovuotuose namuose, kur seni ketaus vamzdžiai jungiasi su naujais plastikiniais. Dėl netinkamos tarpinės ar blogos montavimo kokybės sujungimai tampa nesandarūs. Tokiu atveju, stovui užsikimšus, nuotekos ima veržtis pro nesandarias vietas ir gali apsemti butus. Jei stovas įtrūkęs arba jo jungtis nesandari, avarijos atveju nuostoliai gali būti milžiniški: užlieti butai, pažeistos grindys, sienos, elektros instaliacija. Prevencinė stovų patikra leidžia tokių situacijų išvengti.

„Šilutės pavyzdys parodė, kad sisteminga priežiūra leidžia ne tik laiku aptikti problemas, bet ir žymiai sumažinti avarijų riziką, išvengti brangiai kainuojančių nuostolių ir užtikrinti gyventojų komfortą. Investicija į patikrą yra dešimtis kartų mažesnė nei galimos žalos išlaidos po avarijų. Todėl laiku atlikta patikra čia yra ypatingai svarbi“, – prevencinių darbų svarbą akcentavo S. Krūminis.

„Mūsų tikslas – ne tik reaguoti į problemas, kai jos jau įvyksta, bet ir jų išvengti. Sklandžiai veikiančios nuotekų sistemos reiškia mažiau avarijų, mažiau streso gyventojams ir saugesnę gyvenamąją aplinką“, – pabrėžia S. Krūminis.