2021-02-22 783 Peržiūros

Vis daugiau žmonių draudžia savo privačius butus, tačiau apie daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų draudimą dažniausiai susimąsto tik įvykus nelaimei. „Kalba vilniečiai“ domėjosi, kokie atvejai daugiabučiuose gyventojams būtų labiausiai „kirtę per kišenę“, jei jiems priklausanti bendroji nuosavybė nebūtų apdrausta atitinkamu draudimu. Sumos – išties įspūdingos.

Vandentiekio avarija apgadino laiptinės sienų apdailą, lubas ar inžinerinę įrangą? Išvirtęs medis apgadino pastato fasadą? Dėl neatsargaus elgesio vaikas išdaužė laiptinės koridoriaus langą? Dėl viename iš butų įsiplieskusio gaisro dūmai apgadino pastato išorę bei vidų? Smarkus vėjas nuplėšė stogą? Tai nuostoliai, kurie, įvykus nelaimei, solidariai gula ant visų daugiabučio namo gyventojų pečių, jei namo bendroji nuosavybė nėra apdrausta.

Daugiabučiuose įvykstančių nelaimių ar gedimų vidutinė žala siekia 3 000 Eur, nors kai kuriais atvejais išmokos viršija net ir 100 tūkst. eurų.

Draudimo bendrovė „If“ su „Kalba vilniečiai“ skaitytojais dalinasi TOP 8 brangiausiomis nelaimėmis daugiabučiuose, kurių nuostolius, jei nebūtų apdrausta bendroji nuosavybė, tektų  atlyginti visiems namo gyventojams.

TOP brangiausios nelaimės:

  1. Labai stiprus vėjas nuplėšė stogą. Nuostolio suma – 105 584 eur. Audros metuvėjas nuplėšė naujai pakeistą skardinį daugiabučio stogą.
  2. Požeminėje daugiabučio aikštelėje užsidegė automobilis. Nuostolio suma – apie 100 tūkst. Eur. Nelaimės metu buvo apgadintos gelžbetoninės lubų konstrukcijos, grindys, šalia esančios pastato inžinerinės komunikacijos, aprūko visos patalpos.
  3. Vandentiekio avarija apgadino bendrųjų patalpų apdailą. Nuostolio suma – 38 682 Eur. Dėl vandentiekio avarijos viršutiniame pastato aukšte buvo apgadinta bendrųjų patalpų apdaila, užpilti 4 liftai ir sugadinta liftų elektronika.
  4. Vagystė vandens apskaitos patalpoje. Nuostolio suma – 18 250 Eur. Įsilaužus į vandens apskaitos patalpą buvo pavogta ir apgadinta vandens apskaitos sistema.
  5. Sudegintas buitinių atliekų konteineris. Nuostolio suma – 15 000 Eur. Padegtas prie pastato stovintis buitinių atliekų konteineris. Nukentėjo pastato fasadas.
  6. Lango dūžis hole. Nuostolio suma – 8 616 Eur. Nuo saulės skilo vitrininis stiklas pirmo aukšto hole.
  7. Gaisras daugiabučio namo katilinėje. Bendri nuostoliai – apie 8 750 Eur. Dėl elektros instaliacijos gedimo kilo gaisras daugiabučio namo katilinėje. Pažeista vidaus apdaila ir inžinerinės komunikacijos šalia gaisro vietos, taip pat aprūko gretimos bendrosios patalpos.
  8. Gaisras laiptinėje. Nuostolio suma – 2 300 Eur. Per gaisrą viename butų aprūko laiptinės sienos, o bendrųjų patalpų apdailą sugadino gaisrui gesinti naudotas vanduo.

„Gyvenant daugiabutyje kasdien kyla įvairių rizikų, galinčių sukelti nepageidaujamų nuostolių, kuriuos gali tekti padengti bendrai visiems daugiabučio namo gyventojams. Todėl nuo galimų išlaidų apsisaugoti verta, o saugiausias būdas tai padaryti – pasirūpinti daugiabučio namo bendrosios nuosavybės draudimu“, –- sako bendrovės „If“ Įmonių turto draudimo produkto vadovas Saulius Baranauskas.

Daugiabučių namų priežiūros įmonės „Mano BŪSTAS“ Produktų vadovė Asta Sabaitė sako, kad įmonė savo klientams jau gali itin geromis sąlygomis pasiūlyti drausti bendrąją nuosavybę ir tokiu būdu, nutikus nelaimei, padėti išvengti neplanuotų išlaidų.

„Šiuo metu jaučiame didelį susidomėjimą tokia paslauga. Ir tai suprantama – daugiabučio namo bendrosios nuosavybės draudimas yra vienas iš efektyviausių būdų išvengti neplanuotų nuostolių. Tiesa, toks draudimas įsigalioja tik tada, jei tam pritaria namo savininkų dauguma“, – akcentavo A. Sabaitė.

Jos teigimu, kaina už ramybę ir galimybė išvengti neplanuotų išlaidų nėra didelė. Skaičiuojama, kad vidutinio dydžio butas už tokią paslaugą mokėtų tik apie 2-3 eurus per mėnesį. Suma priklauso ne tik nuo būsto ploto, bet ir kitų pastato parametrų ir kiekvienam namui skaičiuojama individualiai.