
Karoliniškių mikrorajone Valstybinės reikšmės esantis kraštovaizdžio draustinis įsteigtas dar 1960 metais siekiant išsaugoti raiškius erozinius raguvynus Neries upės slėnio šlaituose – dešiniajame Neries krante, priešais Vingio parką. Draustinis nėra labai didelis, užima 162 hektarų plotą, tačiau tokio dydžio gamtos oazė pačiame mieste su kaupu pateisina Vilniaus, kaip žaliosios sostinės, įvaizdį.
Valstybiniai kraštovaizdžio draustiniai Lietuvoje steigiami unikaliems bei tipiškiems šalies gamtinio ir kultūrinio kraštovaizdžio etalonams saugoti – ne išimtis ir Karoliniškių kraštovaizdžio draustinis. Čia saugomi įspūdingi eroziniai raguvynai ir griovos, Plikakalnio atodanga, galingi ąžuolai, retos augalų ir gyvūnų rūšys, rašoma Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos pranešime žiniasklaidai.
Tilps ir dviratininkai, ir mėgstantys žygius
Draustinio teritorija yra apaugusi Karoliniškių mišku, kuris nuo seno naudojamas miestiečių rekreacinėms reikmėms. Čia įrengta pėsčiųjų takų sistema, kurią sudaro įvairaus ilgio pėsčiųjų maršrutai, kurių pavadinimai – iškalbingi. Raguvų dugnų takais teks žygiuoti kadaise vandens erozijos suformuotais plokščiadugniais ir stačiašlaičiais slėniais – raguvomis, skersai kertančiomis draustinį, iš kurių viena kadaise netgi vinguriavo senasis kelias iš Žvėryno į viršuje buvusį Karolinkos dvarą (davusį pavadinimą ir pačioms Karoliniškėms).
Draustinio teritorija eina ir dalis tako aplink Vilnių „Vilnius 100 km“. Palei Neries pakrantę įrengtas dviračių takas, čia yra ir jauki piknikų erdvė su lauko baldais ir laužavietėmis. Tuo metu draustinio pakraštyje ties Igno Šimulionio gatve piknikus karoliniškiečiai mielai rengia obelų sode, esančiame buvusiose Karolinkos (Karoliniškių) dvarelio valdose.
Didžiausia Karoliniškių kraštovaizdžio draustinio įžymybe galime vadinti Plikakalnio atodangą. Ne tik dėl to, kad tai antra pagal aukštį (santykinis aukštis – 58 m) atodanga Lietuvoje, nusileidžianti tik Pūčkorių atodangai (65 m). Nuo skardžio viršaus atsiveria įspūdinga Neries vingio, Vingio parko ir miesto panorama. Plikakalnio atodanga yra valstybės saugomas geologinis gamtos paveldo objektas.
Draustinio saugojimas – kiekvieno atsakomybė
Lankytojų sąmoningumas ir toliau išlieka labai svarbus draustinio vertybių išsaugojimui ateityje. Vaikščiojimas ir važinėjimas ne tam skirtais takais itin žalingas draustinio reljefo formoms, nes sunaikina reljefo paviršių sutvirtinantį žolinės augalijos sluoksnį ir sukuria linijinės paviršiaus erozijos atsiradimo priežastis.
Kai tai vyksta didesniu intensyvumu, kyla rimta grėsmė paviršiaus stabilumui. Dėl to draustinio lankytojams primename, kaip svarbu lankantis draustinyje nenuklysti nuo esamų trasų ir neformuoti naujų takų. Draustiniuose draudžiama naikinti ar žaloti reljefo formas, trypti šlaitus ar jais važinėti, formuoti tramplynus, taip pat kurti laužus ne tam skirtose vietose, įrengti stovyklavietes ar poilsiavietes. Tik šitaip užtikrinsime, kad rekreacinė, sveikatingumo ir laisvalaikio veikla nedarytų neigiamos įtakos saugomoms draustinio vertybėms, o vilniečiai bei miesto svečiai ir ateityje galėtų džiaugtis tokia įspūdinga natūralios gamtos teritorija mieste.
Daugiau informacijos: https://zaliasvilnius.lt/